VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvalifikovaným zaměstnancům a šéfům se v Praze daří čím dál lépe

Praha /ROZHOVOR/ - Podle Tomáše Ervína Dombrovského, analytika firmy LMC, provozující portály Jobs.cz a a Prace.cz, rostou platy v Praze zejména kvalifikovaným zaměstnancům.

15.9.2016
SDÍLEJ:

Tomáš E. DombrovskýFoto: Archiv respondenta

Jak se liší mzdy v Praze a zbytku republiky?

V Praze je hladina mezd zhruba o deset tisíc vyšší než ve zbytku republiky, ale táhnou to vysoce kvalifikovaní pracovníci, kterých je v metropoli mnohem větší koncentrace. Mezi nejlépe a nejhůře placenými profesemi se tak čím dál více rozevírají nůžky. Lidé v hůře ohodnocených profesích v metropoli ještě loni neměli více, než lidé na stejných pozicích v regionech, i když jejich životní náklady jsou výrazně vyšší. Ve výsledku tak byla jejich situace horší, než lidí třeba na Vysočině.

Čím to je? A proč lidé i přesto v Praze zůstávají?

Firmy mají na určité typy pozic vyhrazené určité peníze a jenom to, že jsou někde vyšší životní náklady, pro ně není důvod ke zvyšování mezd. Pokud jde o to, proč to lidé akceptují, tak to jednoznačně je kvůli koncentraci příležitostí. Pravděpodobnost, že v Praze při změně zaměstnání najdete místo, je výrazně vyšší,než v regionech.

Řeší podobné problémy i jiné evropské metropole?

Nůžky mezi nejchudšími a nejbohatšími se rozevírají všude. V zahraničí mají často ve městech problém i specialisté, protože životní náklady v aglomeracích jsou tak vysoké, že i s nadprůměrným výdělkem člověk sotva vyžije. Tento trend se asi sám od sebe nezvrátí a podporuje úvahy nad možností změny ekonomického modelu, například o zavedení všeobecného nepodmíněného příjmu, který by dokázal přerozdělit rekordní bohatství, které ve společnosti vzniká.

Zvyšují se letos mzdy i profesím s nízkou kvalifikací?

Ano, ale důležitá je ochota změnit práci. V současném zaměstnání se lidem pravděpodobně situace nezlepšila o více než pár procent, ale nástupní mzdy jsou letos vyšší. Když se lidé nebojí změny, tak už mohou dosáhnout třeba z 15 nebo 17 tisíc na mzdu přes 20. Pro firmy je levnější nastavit lepší podmínky nováčkům, než plošně zvýšit všem zaměstnancům mzdy třeba o 10 nebo 15 procent.

Má na to vliv zvyšování minimální mzdy?

Minimální mzda se nyní u nás týká méně než dvou procent zaměstnanců. I na příští rok navrhované další zvýšení na 11 tisíc korun se týká méně než pěti procent. Zvyšování minimální mzdy tak obecně hraje roli spíše v segmentech, kde je velký podíl šedé ekonomiky, typicky v pohostinství. Číšníci mají minimální mzdu plus dýška, a když zvýšíte minimální mzdu, tak tím zvýšíte alespoň odvody ze základu.

Je struktura zaměstnanců v Praze výrazně jiná než ve zbytku republiky?

V Praze je více lidí ve službách, bankovnictví, vysoce kvalifikovaných pozicích a podobně. Rozložení je malinko jiné, ale zase tak odlišné od celorepublikového průměru to nebude, rozhodně se podíly skupin zaměstnanců nebudou lišit o desítky procent. Spíše o jednotky.

V Praze letos podle statistik přibylo dost pracovních míst. V jakých oblastech?

V některých oborech lidé chyběli už během krize, například v technických specializovaných oblastech, kde je poptávka setrvale silná. Teď navíc meziročně rostou obory, ve kterých se předtím trochu šetřilo, v Praze třeba bankovnictví, kde se ještě v roce 2014 propouštělo. Roste poptávka i ze strany logistických center kolem Prahy.

Čtěte také: Manažeři vs. dělníci. Kde se nejvíc liší platy

Autor: Petr Schreib

15.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení