VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klaus kritizuje vládu kvůli rozpočtu: neumí zužitkovat peníze

Praha - Bývalý prezident Václav Klaus kritizuje vládu za hospodaření se státními prostředky. Podle něj je nepřijatelná chyba, když je rozdíl mezi plánovaným deficitem státního rozpočtu na letošní rok a výsledným plněním v řádu desítek miliard korun. Podle něj se ukazuje, že kabinet nedokáže vydávat peníze, které vybere na daních. Ministerstvo financí ČTK sdělilo, že na Klausovo vyjádření nebude reagovat.

15.12.2016 AKTUALIZOVÁNO 15.12.2016
SDÍLEJ:

Václav KlausFoto: Deník/Racek Attila

"Loni, v roce mimořádně rychlého ekonomického růstu, jsme si na letošek zcela absurdně schválili státní rozpočet s deficitem 70 miliard korun. Na konci letošního listopadu nebyl vykázán schodek, ale byl vykázán přebytek 55 miliard," řekl dnes Klaus na konferenci Euro Business Breakfast.

"Když jsem byl ministr financí nebo předseda vlády, tak za přijatelnou chybu odhadu vývoje rozpočtu jsem považoval miliardy korun, nikoli desítky miliard," uvedl Klaus.

Čtěte také: Sněmovna schválila státní rozpočet, schodek má klesnout na 60 miliard korun

Vysoký rozdíl mezi plánovaným rozpočtem a jeho plněním podle Klause ukazuje na to, že vláda neumí zužitkovat peníze, které vybere od daňových poplatníků, případně že jí ve vydání těchto peněz brání zavedené regulace. "A má-li vláda peníze, které leží ladem, pak to znamená, že je odebrala daňovým poplatníkům a ti s nimi nemohou nakládat," řekl.

"Je dnešní rozdíl fatální chybou analytiků ministerstva financí, nebo záměrnou politickou hrou?" zeptal se řečnicky bývalý prezident. O skutečné příčině spekulovat nechtěl.

"Také považuji za problém, když se státní rozpočet tak výrazně odchýlí od plánované podoby. Letošní odchylka ale má několik zásadních příčin a nelze o ní jako celku tvrdit, že vyplývá jen z neschopnosti vlády zužitkovat peníze daňových poplatníků," řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Problémem je podle něj mimo jiné metodický pohled na rozpočet státu, do jehož příjmů se započte všechno, co přiteče na účet státu, bez ohledu na časové souvislosti s výdaji. Lepší obrázek poskytují údaje o státním rozpočtu v metodice EU, které jsou ale publikovány jen jednou ročně s odstupem čtyř měsíců. I v této metodice dojde letos k odchylce od plánu, ale nebude tak velká, dodal.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhl využít letošní přebytek státního rozpočtu na snížení státního dluhu. Využití peněz ovšem musí schválit Poslanecká sněmovna při projednání návrhu státního závěrečného účtu. Vláda jej musí poslancům předložit vždy do dubna následujícího roku.

Česko mělo přebytkový státní rozpočet v prvních třech letech své samostatné existence v době první Klausovy vlády. Nejvíce v roce 1994, kdy byl přebytek 10,4 miliardy korun. V roce 1995 byl přebytek 7,2 miliardy a v roce 1996 schodek 1,6 miliardy korun.

Čtěte také: Suverénní český stát je podle Klause třeba opět bránit

Autor: ČTK

15.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení