VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kampaň se roztáčí. Kandidáti na prezidenta již utratili miliony korun

Sbírání podpisů pro prezidentskou kandidaturu a volební kampaň již stálo uchazeče o úřad hlavy státu několik milionů korun. Dostatečný počet podpisů ke kandidatuře zatím hlásí jen Michal Horáček. Jiří Drahoš jich získal asi 25 tisíc, s podobným počtem disponuje pravděpodobně i současný prezident Miloš Zeman. Marek Hilšer sesbíral 7 tisíc podpisů. Vyplývá to z ankety agentury ČTK. 

14.6.2017 AKTUALIZOVÁNO 14.6.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Podepisování petičních archů pro prezidentské volby v Nivnici.Foto: Deník / Karásek Jan

Kromě Miloše Zemana se všichni kandidáti osobně sběru podpisů účastní; Zeman při ohlášení kandidatury slíbil, že volební kampaň nepovede. Jeho petiční týmy ale vyjíždějí do krajů ve stejnou dobu, kdy je prezident na jejich oficiální návštěvě.

Barbora Filípková z petičního týmu Zemanznovu.cz ČTK sdělila, že podpisy jsou aktivně sbírány ve všech krajích. "V současnosti probíhá jenom petiční akce za kandidaturu pana prezidenta, ne volební kampaň," poznamenala. Cílem akce podle ní je, aby každý občan měl šanci se na petiční arch podepsat.

Na tiskové konferenci na závěr návštěvy v jižních Čechách dnes uvedl, že neví, kolik podpisů se týmu podařilo shromáždit. "Možná, že toto tušení má moje žena, která se dobrovolně ujala vedení týmu pro petiční akci. Nicméně setkal jsem se před několika málo dny se studentským týmem, který vyjel sbírat podpisy. Musíme si počkat měsíc, maximálně dva, jak tento sběr dopadne," řekl prezident.

"Zorganizovali jsme dvouměsíční petiční tour po celé ČR, kde naši dobrovolníci navštíví téměř každé město nad 5 tisíc obyvatel," dodala. Uvedla, že k dnešnímu dni má petiční tým v centrále a v terénu asi 4 tisíce petičních archů. "Chceme korektně uvést, že petiční archy jsou vyplněny různě, od plného počtu deseti podpisů až po jeden podpis na jeden arch," uvedla. Kolik dosud sběr podpisů Zemana stál, Filípková ČTK nesdělila.

Podle webových stránek podporujících Zemanovu kandidaturu se petiční týmy vydávají do krajů ve stejnou dobu, kdy v nich je Zeman na oficiální návštěvě. Například tento týden tak Zeman navštívil v jižních Čechách Kaplici, České Budějovice, Vimperk či Milevsko, na stejná místa ohlásili petiční akci i jeho příznivci. Stejně plánují navštívit i Vysočinu poslední týden v červnu v době Zemanovy krajské cesty.

Lenka Pastorčáková z volebního týmu bývalého předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše ČTK sdělila, že jeho tým má k dispozici asi 25 tisíc zkontrolovaných podpisů. Na jejich sběru se podílí 1200 dobrovolníků. Drahoš dosud navštívil třeba Zlín či Moravskoslezský kraj, dnes chce voliče oslovit v Plzni a v dalších dnech zamíří třeba do Brna.

Pastorčáková poznamenala, že Drahoše "mile překvapil" Moravskoslezský kraj. V místech, kde Zeman v minulé volbě získal výraznou převahu, byl podle ní o besedu s Drahošem velký zájem. Drahoše dosud kampaň stála necelý milion korun, vybrat se mu zatím podařilo asi 5,7 milionu korun. Peníze mu přišly zhruba od 600 lidí, dodala Pastorčáková.

Textař a podnikatel Horáček dosud sesbíral kolem 60 tisíc podpisů, sdělil ČTK Jiří Táborský z jeho týmu. Nejedná se ale podle něj o konečné číslo, protože jsou archy postupně kontrolovány, aby byl snížen počet chyb. "Zároveň však podpisů každým dnem přibývá, protože od 3 tisíc dobrovolníků z celé země chodí další archy," uvedl Horáček.

Podpisy chce sbírat až do posledního možného okamžiku a věří, že jich získá více než před pěti lety Zeman. Horáček dosud zaplatil za kampaň 3,7 milionu korun, peníze čerpá ze svých prostředků. Během kampaně Horáček objíždí různá česká sídla. "Nedávno jsem například za jediný týden navštívil 21 různých míst," podotkl.

Další z kandidátů, lékař Marek Hilšer dosud získal podpisy od 7 tisíc lidí, řekl ČTK. Kampaň ho dosud stála asi 130 tisíc vkorun. "Soustředím se na sběr podpisů a sháním dobrovolníky," poznamenal. Není podle něj v silách jednotlivce požadovaných 50 tisíc podpisů sehnat. Podpis petičních archů lidem nabízí na velkých akcích, například festivalech. Kampaň se snaží vést také na sociálních sítích. "Tím, že za mnou nejsou velké peníze, je to pro mě složitější," dodal.

Autor: ČTK

14.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Na Dvořákově Praze Jiřího Bělohlávka nahradí Hrůša a Altrichter

Jiří Bělohlávek.

Bělohlávka v ČF zastoupí dirigenti Altrichter, Hrůša a Netopil

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Ostatky Horákové jsou 67 let po její popravě stále neznámo kde

Praha - Ani 67 let po justiční vraždě právničky Milady Horákové není zřejmé, jak komunistický režim naložil s jejími ostatky. 

Záchranáři nově sídlí v Radotíně. Na řadě jsou Ruzyně a Strašnice

Praha – Nové prostory v areálu hasičské stanice v Radotíně, kam přestěhovali svou výjezdovou základnu z průmyslového objektu v nedalekých Lahovicích stojícím na území ohroženém povodní, otevřeli v úterý pražští záchranáři.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies