VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jarní cena českých sládků: Pivovarský dům Zvíkov byl nejúspěšnější

Praha - Sládci zvolili sobotu na devátém ročníku degustační soutěže Jarní cena českých sládků nejúspěšnější pivovar. Stal se jím Pivovarský dvůr Zvíkov a ocenění si odnesl i Stanislav Bernard. Za přínos minipivovarům.

22.3.2015
SDÍLEJ:

Jarní cena českých sládků se konala již podevátéFoto: Daniel Šabík

Pořadatelem soutěže je Českomoravský svaz minipivovarů a jeho prezident Jan Šuráň k akci říká: „Jarní cena českých sládků je největší a nejprofesionálnější soutěž pouze pro minipivovary, které jsou nejdynamičtější částí pivovarského průmyslu (rostou tempem 20% ročně)."

V letošním roce se degustovalo 430 vzorků piva ze 115 pivovarů. Přitom před osmi lety začínala skromně, za účasti 27 pivovarů a 40 vzorků piva.

Bernard pivovarům ušetřil

Na Jarní ceně českých sládků bylo také předáno ocenění Stanislavu Bernardovi z Rodinného pivovaru Bernard za dlouhodobý přínos a podporu minipivovarů, jelikož právě on se před lety zasloužil o to, aby minipivovary platily poloviční spotřební daň. Odhaduje se tak, že ročně ušetří asi 50 milionů korun. Stanislav Bernard byl také jmenován čestným prezidentem Českomoravského svazu minipivovarů.

Na Jarní ceně byl oceněn Stanislav Bernard za přínos minipivovarům a stal se čestným prezidentem Českomoravského svazu minipivovarů.

„Velice si toho vážím a těší mě hlavně to, že jsme výrazně na počet obyvatel počtem minipivovarů předstihli například Německo," uvádí Stanislav Bernard.

V předvečer Jarní ceny českých sládků se také konala 7. valná hromada Českomoravského svazu minipivovarů, na které byli přijímáni noví členové. V současné době má svaz 94 činných členů a 10 přispívajících, 2 minipivovary ukončily činnost. V rámci valné hromady také proběhly vzdělávací semináře pro sládky minipivovarů. „Aby se minipivovary udržely na trhu, musí dostávat zákazníci kvalitní pivo.

Hlavní je kvalita

Otázka kvality je při výrobě piva stěžejní, proto pro naše členy pořádáme vzdělávací semináře," dodává Šuráň.

Na Jarní ceně byl oceněn Stanislav Bernard za přínos minipivovarům a stal se čestným prezidentem Českomoravského svazu minipivovarů.

Soutěž je určena pro minipivovary, výzkumné a školní pivovary a jejich pivní vzorky byly zařazeny do 14 kategorií (světlé pivo výčepní, český světlý ležák, polotmavý ležák, tmavý ležák, pšeničné pivo, speciální piva světlá, speciální piva tmavá, speciální piva silná, speciální piva polotmavá, piva typu Pale Ale, silná piva typu India Pale Ale a piva typu Stout). Piva hodnotilo více než 80 degustátorů, kteří se střídali v 7 základních degustačních komisích (z nichž každá měla 7 členů) a speciálních finálových komisi.

O Českomoravském svazu minipivovarůČeskomoravský svaz minipivovarů slouží jako profesní organizace, která poskytuje Českomoravský svaz minipivovarů byl založen 16. dubna 2011 32 restauračními pivovary, jako reakce na neustále rostoucí počet restauračních a produkčních minipivovarů a v současné době má 72 členů.

Českomoravský svaz minipivovarů slouží jako profesní organizace, která poskytuje poradenství, vzdělávací servis a školení a v neposlední řadě informační servis o vhodných zdrojích a surovinách pro výrobu piva.

Výsledky Jarní ceny českých sládkůSvětlé výčepní
1. Brdonoš (Podlesí u Příbrami)
2. Slavkovská Desítka (Pivovar Slavkov U Mlýna)
3. Popelínská desítka (Popelín)

Světlý ležák
1. Zlatá Labuť 11 (Zvíkov)
2. Permon (Sokolov)
3. Svatá Alžbeta (Cass Brewery, Košice, SVK)

Polotmavý ležák
1. Řepiš (Pivovar U Stočesů)
2. Chomout (Chomoutov u Olomouce)
3. Tumaperk (Popelín)

Tmavý ležák
1. Černé Poupě (Pivovar Antoš Slaný)
2. Letinský tmavý ležák (Pivovar Letiny)
3. Zlatá Labuť (Zvíkov)

Světlý speciál
1. Zlatá Labuť 13 (Zvíkov)
2. Kohout 13 (Pivovar Faltus Česká Třebová)
3. Permon 13 (Sokolov)

Polotmavý speciál
1. Grošák (Pivovar Koníček)
2. Ján (Vywar, Holíč, SVK)
3. Excelent (Excelent, Rýmařov)

Tmavý speciál
1. Černá svině (Kostelec nad Černými Lesy)
2. Kohout 14 (Faltus Česká Třebová)
3. Svatý Norbert (Strahovský klášterní pivovar)

Silný speciál
1. Zvíkov Stout Strong (Zvíkov)
2. Hanácke Bock (Melichárek, Horka)
3. Břevnovský Benedikt Imperiál Stout (Praha)

Pšeničné pivo
1. Valášek (Vsetín)
2. Kaplan (Urban Třebíč)
3. Podřipské pšeničné (Ctíněves)

Pale ale
1. Cornel Single Malt Ale (Urban, Třebíč)
2. PAPA (Permon Sokolov)
3. Valášek (Vsetín)

IPA
1. Albrecht 15 (Frýdlant)
2. Hatatitla 14 (Pivovar Koníček)
3. IPA (Joes Garage Beer Plzeň)

Silné svrchně kvašené pivo
1. Indian black ALE (Dolní Ředice)
2. Krkonošský medvěd APA (Pivovarská Bašta Vrchlabí)
3. Off Imperial IPA (Létající pivovar Falkon)

Stout
1. Irish Stout (Na Kopečku)
2. Exorcist (Clock Potštejn)
3. Oatmeal Stout (Pegas Brno)

Autor: Redakce

22.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení