VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Inspekce udělila loni agenturám práce 317 pokut za 16,13 milionů korun

Praha - Inspekce práce loni udělila 317 pokut za celkem 16,13 milionu korun kvůli porušování pravidel agenturního zaměstnávání. Další sankce za nelegální zaměstnávání pak dosáhly 75,08 milionu korun. Kontroloři odhalili 2290 pracovníků bez řádných dokladů či povolení, tři pětiny z nich pocházely ze zemí mimo EU. Výsledky kontrol v úterý na tiskové konferenci představila ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) a generální ředitel Státního úřadu inspekce práce Rudolf Hahn.

18.4.2017
SDÍLEJ:

Ministryně Michaela Marksová při tiskové konferenci k výsledkům kontrol nelegálního zaměstnávání a diskriminace žen v zaměstnání.Foto: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Inspekce provedla loni 26.260 kontrol nelegálního či agenturního zaměstnávání, nerovného zacházení, bezpečnosti či podmínek na pracovišti. Uložila dohromady 3913 pokut za celkem 198,09 milionu korun. O rok dřív rozhodla o 3734 sankcích za 188,01 milionu, v roce 2013 pak o 4033 pokutách za 235,03 milionu korun.

Nejčastěji cizinci pocházeli z Ukrajiny 

Na nelegální zaměstnávání se loni zaměřilo 9308 kontrol. Inspektoři odhalili 2290 nelegálně zaměstnaných - 760 z Česka, 193 z EU a 1337 z dalších zemí. Nejčastěji cizinci pocházeli z Ukrajiny, Vietnamu, Slovenska a Moldavska.

V roce 2015 inspekce přišla na 3065 nelegálně zaměstnaných. Z Česka jich pocházelo 1913, z EU jich bylo 294 a z ostatních zemí 858. Podle údajů ministerstva práce kontrol nelegálního zaměstnávání v posledních letech výrazně ubylo.

Důvody snížení počtu resort neuvedl 

Zatímco v roce 2012 jich bylo téměř 35 600, o dva roky později 15 900 a loni 9300. Důvody snížení počtu resort neuvedl. Inspekce loni provedla 399 kontrol pravidel agenturního zaměstnávání a 278 kontrol kvůli nezákonnému zprostředkování práce. Celkem se inspektoři zaměřili na 535 subjektů, našli 1019 nedostatků. Rozdali 317 pokut za celkem 16,13 milionu.

Sněmovna minulý týden schválila novelu, která agenturní zaměstnávání upravuje. „Změny byly dělány ve spolupráci s poctivými agenturami, ne že si je ministerstvo udělalo samo," uvedla Marksová. Podle ní zákon uloží spoluzodpovědnost zaměstnavatelům, kteří využívají agenturních sil. Ty by tak měly mít srovnatelné podmínky a mzdy jako kmenoví pracovníci. Za porušování bude pokuta až milion. Aby agentura mohla podnikat, měla by složit půlmilionovou kauci.

Už v inzerátech jsou vylučovány určité skupiny lidí 

Inspektoráty loni dostaly 393 podnětů kvůli diskriminaci a nerovnému zacházení, provedly 413 kontrol. Většinou lidé poukazovali na nerovný přístup v práci. Část stížností se týkala i inzerátů s nabídkou místa či výběrových řízení, a to kvůli věku a pohlaví. V textech inzerátů tak zaměstnavatelé hledali například "prodavačku důchodkyni" či "ženu s odrostlými dětmi".

„Už v inzerátech jsou vylučovány určité skupiny lidí. Inspektorky a inspektoři jsou schopni najít nedostatky, pokud jsou hmatatelné. Když se lidé sami neozvou a nebudou ochotni vypovídat, tak je zjišťování omezené," řekla Marksová.

Zaměstnavatelé dostali 23 pokut 

Podle ní inspekce odhalila 106 případů porušování rovného zacházení při hledání práce a 115 případů na pracovišti a v odměňování, kdy muži vydělávali víc. „Typická oblast je číšník a servírka. Inspektoři se zabývali i případem, kdy se vedoucí choval tak urážlivě k ženám, že dávaly výpověď," řekla ministryně.

Zaměstnavatelé dostali 23 pokut za 226 tisíc korun za porušování pravidel při hledání místa a dvě pokuty za 35 tisíc korun za diskriminaci na pracovišti. Úřad evidoval loni 44.401 pracovních úrazů, tedy o 2560 víc než v roce 2015. O život přišlo 101 lidí. V roce 2015 jich bylo 122. Podle inspektorů za vyšším počtem úrazů není to, že by bezpečnost byla menší. Roli hraje i vyšší zaměstnanost a ekonomická konjunktura.

Autor: ČTK

18.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení