Z objemů je patrné, že lidé si půjčovali čím dál vyšší částky. Nejvyšší průměrná hypotéka byla v lednu, a to 2 138 995 korun. K tomuto rekordu se pak přiblížila průměrná výše hypotéky v listopadu i v prosinci, kdy pokaždé byla překonána hranice dvou milionů korun.

"Loňský rok nelze v hypotečních úvěrech nazvat jinak než rekordní. Během celého roku průměrné sazby devětkrát prohlubovaly historická minima Fincentrum Hypoindexu a před účinností nového zákona o spotřebitelském úvěru se podařilo sjednat hypoteční úvěry v objemu, na který se ještě před několika lety sbíraly čtvrt roku," uvedl analytik Fincentra Josef Rajdl.

Od října banky už neposkytují stoprocentní hypotéky

Z trůnu nesesadily rok 2016 ani změny, které hypoteční úvěry provázely. Od října totiž Česká národní banka doporučila bankám neposkytovat stoprocentní hypoteční úvěry. Další změnou, která byla podle Rajdla znatelnější, ale na jejíž dopady se ještě čeká, je nový zákon o spotřebitelském úvěru z prosince minulého roku.

V roce 2016 byla průměrná úroková sazba vázaná na objem 1,87 procenta. Minulý rok sazba klesla dokonce na 1,77 procenta. Nejnižší sazba roku byla po zaokrouhlení v listopadu a v prosinci. Teoreticky v posledním měsíci roku 2016 klesla sazba na 1,768 procenta. Zatím to podle Rajdla vypadá, že úrokové sazby u hypotečních úvěrů porostou.

Hypotéky již dosáhly historického minima a budou patrně růst

Velké banky oznámily zvýšení sazeb hypoték v souvislosti s dopady zákona o spotřebitelském úvěru a rostoucí cenou zdrojů na mezibankovním trhu. Česká spořitelna měla zvýšit od ledna 2017 úrokové sazby hypotečních úvěrů o 0,4 procentního bodu u všech fixací, později tento krok odložila o dva týdny. Komerční banka zvedla úrokové sazby v listopadu o asi 0,5 bodu. Hypoteční banka od prosince zvýšila sazby u sedmiletých a desetiletých fixací o 0,3 bodu. Sazby zvedly také Raiffeisenbank, Sberbank či UniCredit Bank.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok ve středu řekl, že pokud bude tuzemský trh s nemovitostmi vykazovat známky přehřívání, je centrální banka připravena dále zpřísnit podmínky poskytování úvěrů na bydlení. ČNB už loni zpřísnila podmínky tak, že maximální limit pro výši hypotéky představuje od loňského října 95 procent hodnoty zajištěné nemovitosti a od letošního dubna pak klesne na 90 procent.

Čtěte také:

V prosinci se hypotéky poskytovaly v průměru za 1,77 procenta
Revoluce v hypotékách? ČNB bude moci ovlivňovat úvěry na bydlení
Průměrná sazba hypoték v listopadu klesla na minimum 1,77 procenta