VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Firmy lákají učně na kapesné

Praha - Budoucí řezníci, klempíři, zedníci a další řemeslníci tak mohou mít na několik let vystaráno.

9.3.2009
SDÍLEJ:

ZLATÉ DNO? V Praze si to příliš mladých lidí nemyslí, hlavně o technické obory je zájem mizivý./Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Tramvajenka, ubytování, úhrada stravného nebo kapesné, na to lákají některá pražská učiliště deváťáky, kteří dávají přednost středním školám. Domluvila se totiž s firmami, které jsou ochotny za kvalitní zaměstnance platit zlatem. Profesí, které shánějí, je totiž nedostatek.

Stačí podat přihlášku

Řezníci, klempíři, ale i zedníci tak mohou mít na několik let vystaráno. Stačí podat přihlášku na jednu z pražských odborných škol. „Je to tak, začali jsme spolupracovat s řetězcem Globus, který učňům-řezníkům hradí od veškerého pracovního vybavení, po ubytování a stravu. Rodiče tak jejich potomek na studiích nic nestojí,“ popsala ředitelka Středního odborného učiliště v Písnici Milada Valentová.

Podle ní se letos do oboru zatím přihlásilo osmnáct dětí, loni touto dobou měla škola přihlášku od tří. „Rodiče většinou argumentují tím, že nemá dítě na řezníka cenu posílat, protože v metropoli není ani jeden masokombinát. Dnes má ale řada řetězců řeznické koutky. Jen v Globusu podle našich informací hledají šedesát pracovníků do tohoto úseku. A jsou i hypermarkety jiných značek,“ popsala Valentová.

Po škole na dva roky do firmy

To, že tento systém funguje, potvrdil Deníku také mluvčí Metrostavu František Polák. „Poskytujeme stejné výhody s tím, že při nástupu do školy dotyčný podepíše dvouletou pracovní smlouvu s odkladem. To znamená, že až se vyučí, musí u nás nastoupit,“ uvedl Polák.

Firma se orientuje na sociálně slabší rodiny, které nemají peníze na to, aby dítě podporovaly na studiích. „Pokud u nás mladý člověk nastoupí a bude si chtít dodělat maturitu, aby se stal například mistrem na stavbě, bránit mu samozřejmě nebudeme,“ doplnil. Vedení firmy totiž pocítilo, že je na trhu málo kvalitních zaměstnanců a toto je jedna z možností, jak česky hovořící klempíře, tesaře a zedníky získat.

O výuční listy je totiž v metropoli dlouhodobý nezájem. Zabránit této tendenci chce nyní i magistrátní projekt Řemeslo má zlaté dno.

Mírné zlepšení oproti loňsku

Některá střední učiliště však tvrdí, že situace se od loňska o něco zlepšila. Řada deváťáků totiž poslala na učiliště přihlášku už v prvním kole výběrového řízení. To potvrzuje i ředitelka pražské Střední odborné školy a učiliště v Drtinově ulici v Praze 5 Eva Fetková. „Loni jsme na obor krejčí neměli ani jednu přihlášku, letos jsou tři. Stejně by si ale tento obor zasloužil více dívek. Je to totiž krásná čistá práce, o niž mají zájem i děvčata s maturitou z uměleckoprůmyslových škol nebo vysokoškoláci,“ řekla Fetková.

Připomněla, že dívky se učí šít pro zakázková krejčovství a salony. „Já vždycky říkám, že prodavačka si doma po večerech s potravinami pracovat nemůže, ale krejčí šít ano,“ doplnila.

Maturita je základ

Z některých pražských škol však na řemeslné obory nechodí nikdo. „Nepamatuji si, že by si někdo dával přihlášku na řemeslo. Je to ale asi tím, že jsme jazyková škola. Polovina dětí letos půjde na gymnázium, ty ostatní na odborné školy nebo tříleté obory související s počítači,“ řekl ředitel Základní školy Františky Plamínkové v Praze 7 Jindřich Koudela.

Samotní studenti jsou ale k tříletým oborům skeptičtí nebo nemají podporu u rodičů. „Uvažovala jsem o tom, že bych si dala přihlášku na kuchařku, protože mě to baví. Maminka mi ale řekla, že bych byla hloupá, když mám dobré známky. Maturita je dneska základ. Tak jsem se nakonec přihlásila na hotelovku. Když to nevyjde, půjdu na učňák,“ přiznala Deníku deváťačka z Prahy 10 Martina Jana Kadlecová.

Radní pro školství magistrátu Marie Kousalíková řekla:

O techniku není zájem

Některá učiliště v Praze mají namále, aby zůstala v provozu. O aktuální situaci Deník hovořil s radní pro školství magistrátu Marií Kousalíkovou (ODS).

Co chce město dělat pro to, aby se na učňovské obory hlásilo více dětí?

Začínáme s kampaní Řemeslo má zlaté dno, řemeslo žije. Plakáty budou umístěny na lavičkách, billboardech nebo na ohraničeních dopravních staveb. Děláme rovněž besedy s učni.

Je nezájem o všechny učební obory?

Rozdíly jsou znatelné. Nezájem je obecně o techniku, ať už je ukončena maturitou nebo výučním listem. Naopak, tříleté obory, jako je kadeřnice nebo servírka či kuchař, jsou poměrně oblíbené. Opačná situace je u kominíků. Přestože je v Česku pouze jediné učiliště, kde se žáci na tento obor připravují, loni se do něj přihlásili pouze tři chlapci. V praxi to pak vypadá tak, že se na úřadech práce dělají rekvalifikace na kominíky, do kterých se hlásí i vysokoškoláci.

Budou se kvůli nedostatku žáků v metropoli některé školy rušit?

Je možné, že některé školy se v budoucnu budou muset restruktalizovat. V Praze jsou totiž zařízení, která mají jen třicetiprocentní obsazenost a to je neufinancovatelné. Gymnázia jsou zpravidla naplněná stoprocentně, a například obchodní akademie z osmdesáti procent.

Jak to letos vypadá s přijímacími zkouškami, stačí mít dobré známky na základní škole?

To je na každé střední škole, jaká kritéria pro přijetí zvolí. Vím ale pouze o dvou pražských gymnáziích, která berou žáky do průměru 1,1 bez zkoušek. Všude jinde se testy dělají.

Autor: Lucie Boháčová

9.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stanice metra Malostranská.

Vytékající voda uzavřela stanici metra Malostranská

Rada České televize volila ve druhém kole 26. dubna nového ředitele České televize. Generálním ředitelem byl zvolen Petr Dvořák.
9

Staronový šéf České televize: Natočíme velký dětský seriál

Zoo Praha si připisuje další chovatelský úspěch. Orlí pár se stará o trojčata

Praha - Zoo Praha se může pochlubit dalším významným chovatelským úspěchem. V současné době se zde daří odchovávat na hnízdě pod rodiči tři mláďata orla východního. Je to vůbec poprvé, kdy je známo, že se tento druh orlů chovaných v lidské péči stará o trojčata. Návštěvníci mohou mláďata s rodiči vidět ve voliéře ve spodní části zoo.

OBRAZEM: Před sídlem ČEZ protestovali demonstranti v plavkách a v bazénku

Praha - Demonstranti v plavkách protestovali 27. dubna v Praze před sídlem energetické společnosti ČEZ proti prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Dozorčí rada ČEZ má rozhodnout o případném prodeji elektrárny společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače.

AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Spotřeba je dlouhodobě jednou z nejsledovanějších vlastností automobilů. Řidiči jí dokonce často podřizují svůj jízdní styl, volbu pneumatik, ale i výběr vozu jako takového. Ale opravdu víte, jak jezdit co nejúsporněji?

Praha zvažuje odvolání šéfa pražských strážníků

Praha - Na městskou policii se na magistrátu množí stížnosti a primátorka Adriana Krnáčová (ANO) je nespokojená s jejím fungováním. Hlavně pak s šéfem pražských strážníků Eduardem Šustrem, na kterého si na magistrátu stěžují i jeho podřízení. Podle informací Pražského deníku už se na magistrátu několik týdnů zvažuje Šustrovo odvolání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies