VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dokáže vláda usnadnit sklizeň jahod v Praze?

Praha – Obejít se při sklizni pražských výpěstků bez práce cizinců? To nejde. Sezonní pracovníci jsou potřeba. Deníku to řekl Michal Jakoubek z jahodových plantáží v Kunraticích na jižním okraji metropole. Ty jsou sice proslavené samosběrem – příchozí zájemci by se však o úrodu sami nepostarali.

20.4.2017
SDÍLEJ:

Sběr jahod. Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Ludmila Korešová

Pokud se hovoří o podporách pro české pěstitele v podobě dotací na pořizování zařízení či o nepřímých podporách ve formě propagace, bylo by podle Jakoubkových slov žádoucí ještě něco vymyslet kolem odvodů právě za sezonní pracovníky.

INDEX DENÍKU pohledem Prahy

UDĚLALA VLÁDA DOST PRO PODPORU VÝROBY A PRODEJE DOMÁCÍCH POTRAVIN? 

43%

Jen 42,9 procenta oslovených Pražanů si myslí, že současná vláda dostatečně podporuje výrobu a prodej domácích potravin. Opačný názor má 57,1 procenta lidí. Na otázku odpovídaly známé tváře z různých oblastí, od herců po vědce.

Jako u sousedů

Zlevnit práci? Možné by to bylo, je Jakoubek přesvědčen. „Slyšel jsem, že když si někdo v Německu nebo v Polsku vezme na sezonní práce Ukrajince, sociální pojištění za ně neodvádí a zdravotní platí minimální," připomněl.

U nás však pro sezonní dělníky platí stejné podmínky jako pro běžné zaměstnance. Byť cizinec, který přijede pracovat na tři měsíce a pak se vrací domů, se u nás o vyplácení podpory nebo důchodu ucházet nebude.

Argumenty pěstitelů zná i ministr zemědělství 

Odvody se však platí. Důsledek? „Náklad na sebrání kilogramu jahod máme 10 korun, v Polsku je to polovička," vyčíslil pěstitel. Kdyby se někdo ve vládě zamyslel, jak podmínky zlepšit, změnu by uvítal. Také by prý ocenil, kdyby se zjednodušilo vydávání pracovních povolení. „I když letos vše dopadlo dobře; nemohu si stěžovat," poznamenal.

Tyhle hlasy nejsou ojedinělé. Podobná slova slyšel Deník i od dalších pěstitelů. Jejich argumenty dobře zná i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). V jednání jsou změny, jimiž se z jeho podnětu bude zabývat vláda.

Příslib od vlády

„Ministerstvo zemědělství na základě požadavků podnikatelské sféry vypracovalo ve spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí, ministerstvem vnitra, ministerstvem práce a sociálních věcí a ministerstvem průmyslu a obchodu projekt na zjednodušení postupu při získávání pracovních víz pro pracovníky z Ukrajiny na dobu pobytu kratší než jeden rok," konstatoval Jurečka. Nyní je tento materiál ve vnitřním připomínkovém řízení – s tím, že možnost vyjádřit se mají i profesní komory a svazy reprezentující zemědělské podnikatele. Následně projekt půjde do vlády ke schválení.

„Měl by primárně řešit časové vakuum mezi takzvanými krátkodobými schengenskými vízy (90 dní), transpozicí směrnice EU č. 2014/36/EU (180 dní) a projektu Ukrajina v gesci ministerstva průmyslu a obchodu (více než 1 rok)," vysvětluje ministr těm, pro něž paragrafy kolem zaměstnávání Ukrajinců nejsou španělskou vesnicí. Do pravidel odvodů zdravotního a sociálního pojištění nicméně resort zemědělství nezasáhne. „Jedná se o gesci ministerstva práce a sociálních věcí," konstatoval Jurečka.

Z odpovědí panelistůDaniel Kolský, provozovatel pražírny mamacoffee
Ne a nezachrání to marketingovými kampaněmi. Naopak je v zemědělství patrná jasná oligarchizace a zaměření na intenzivní zemědělství. Dopady na vodu i krajinu jsou špatné.
Daniel Kolský

Petr Fridrichkonzultant rozvoje organizací
Udělali více než předešlé vlády. Ať už v oblasti kontroly potravin, podpory a propagace, legislativy. Oblast výroby potravin je dnes už menšinové odvětví, přesto má ale význam.
Petr Fridrich.

 Šárka Kašpárková
bývalá trojskokanka 
Potraviny, které nakupujeme, nejsou moc kvalitní. Podpora českých výrobků má být daleko větší.
Trojskokanka Šárka Kašpárková se taktéž zúčastnila slavnostního vyhlášení nejlepších sportovců Nymburska 

Autor: Milan Holakovský

20.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová.
8

Bradáčová: V Rathově kauze soud nemusí znovu provádět důkazy

Slavnostní otevření nové policejní služebny v Jesenici.
9

Nová policejní služebna se může snadno zvětšit

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

Josef Gočár byl jedinečným architektem mnoha stylů

Praha - Josef Gočár patří mezi představitele silné generace architektů narozených ještě na konci devatenáctého století. Společným rysem jejich tvorby je, že za svého života vystřídali hned několik architektonických stylů.

Prague Proms zahájila premiéra Elfmanova houslového koncertu

Praha - Světová premiéra Koncertu pro housle a orchestr slavného hollywoodského skladatele Dannyho Elfmana ve středu v zaplněném Obecním domě zahájila 13. ročník mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms. Elfman koncert zkomponoval pro virtuosku Sandy Cameronovou, která se pražskému publiku před časem představila sólem ve Střihorukém Edwardovi na večeru hudby z filmů Tima Burtona. Premiéru houslového koncertu, které se Elfman zúčastnil, doprovázel velký aplaus publika a ovace vestoje.

Kongresové centrum by mohla doplnit rozhledna. Je to dobrý nápad?

Praha – Jak by měla být využita revitalizovaná severní terasa Kongresového centra Praha, která nabízí unikátní výhled na panorama hlavního města. Jak ji změnit, aby co nejlépe sloužila veřejnosti? To je jedna z otázek, s nimiž se v internetové anketě obrací na veřejnost vedení centra společně s radnicí Prahy 4.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies