VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dokáže vláda usnadnit sklizeň jahod v Praze?

Praha – Obejít se při sklizni pražských výpěstků bez práce cizinců? To nejde. Sezonní pracovníci jsou potřeba. Deníku to řekl Michal Jakoubek z jahodových plantáží v Kunraticích na jižním okraji metropole. Ty jsou sice proslavené samosběrem – příchozí zájemci by se však o úrodu sami nepostarali.

20.4.2017
SDÍLEJ:

Sběr jahod. Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Ludmila Korešová

Pokud se hovoří o podporách pro české pěstitele v podobě dotací na pořizování zařízení či o nepřímých podporách ve formě propagace, bylo by podle Jakoubkových slov žádoucí ještě něco vymyslet kolem odvodů právě za sezonní pracovníky.

INDEX DENÍKU pohledem Prahy

UDĚLALA VLÁDA DOST PRO PODPORU VÝROBY A PRODEJE DOMÁCÍCH POTRAVIN? 

43%

Jen 42,9 procenta oslovených Pražanů si myslí, že současná vláda dostatečně podporuje výrobu a prodej domácích potravin. Opačný názor má 57,1 procenta lidí. Na otázku odpovídaly známé tváře z různých oblastí, od herců po vědce.

Jako u sousedů

Zlevnit práci? Možné by to bylo, je Jakoubek přesvědčen. „Slyšel jsem, že když si někdo v Německu nebo v Polsku vezme na sezonní práce Ukrajince, sociální pojištění za ně neodvádí a zdravotní platí minimální," připomněl.

U nás však pro sezonní dělníky platí stejné podmínky jako pro běžné zaměstnance. Byť cizinec, který přijede pracovat na tři měsíce a pak se vrací domů, se u nás o vyplácení podpory nebo důchodu ucházet nebude.

Argumenty pěstitelů zná i ministr zemědělství 

Odvody se však platí. Důsledek? „Náklad na sebrání kilogramu jahod máme 10 korun, v Polsku je to polovička," vyčíslil pěstitel. Kdyby se někdo ve vládě zamyslel, jak podmínky zlepšit, změnu by uvítal. Také by prý ocenil, kdyby se zjednodušilo vydávání pracovních povolení. „I když letos vše dopadlo dobře; nemohu si stěžovat," poznamenal.

Tyhle hlasy nejsou ojedinělé. Podobná slova slyšel Deník i od dalších pěstitelů. Jejich argumenty dobře zná i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). V jednání jsou změny, jimiž se z jeho podnětu bude zabývat vláda.

Příslib od vlády

„Ministerstvo zemědělství na základě požadavků podnikatelské sféry vypracovalo ve spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí, ministerstvem vnitra, ministerstvem práce a sociálních věcí a ministerstvem průmyslu a obchodu projekt na zjednodušení postupu při získávání pracovních víz pro pracovníky z Ukrajiny na dobu pobytu kratší než jeden rok," konstatoval Jurečka. Nyní je tento materiál ve vnitřním připomínkovém řízení – s tím, že možnost vyjádřit se mají i profesní komory a svazy reprezentující zemědělské podnikatele. Následně projekt půjde do vlády ke schválení.

„Měl by primárně řešit časové vakuum mezi takzvanými krátkodobými schengenskými vízy (90 dní), transpozicí směrnice EU č. 2014/36/EU (180 dní) a projektu Ukrajina v gesci ministerstva průmyslu a obchodu (více než 1 rok)," vysvětluje ministr těm, pro něž paragrafy kolem zaměstnávání Ukrajinců nejsou španělskou vesnicí. Do pravidel odvodů zdravotního a sociálního pojištění nicméně resort zemědělství nezasáhne. „Jedná se o gesci ministerstva práce a sociálních věcí," konstatoval Jurečka.

Z odpovědí panelistůDaniel Kolský, provozovatel pražírny mamacoffee
Ne a nezachrání to marketingovými kampaněmi. Naopak je v zemědělství patrná jasná oligarchizace a zaměření na intenzivní zemědělství. Dopady na vodu i krajinu jsou špatné.
Daniel Kolský

Petr Fridrichkonzultant rozvoje organizací
Udělali více než předešlé vlády. Ať už v oblasti kontroly potravin, podpory a propagace, legislativy. Oblast výroby potravin je dnes už menšinové odvětví, přesto má ale význam.
Petr Fridrich.

 Šárka Kašpárková
bývalá trojskokanka 
Potraviny, které nakupujeme, nejsou moc kvalitní. Podpora českých výrobků má být daleko větší.
Trojskokanka Šárka Kašpárková se taktéž zúčastnila slavnostního vyhlášení nejlepších sportovců Nymburska 

Autor: Milan Holakovský

20.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tradiční pálení čarodějnic probíhalo 30. dubna na mnoha místech ČR, nejinak tradičně na pražské Kampě.
23

OBRAZEM: Na Kampě měly čarodějnice rej u zapáleného ohně

Roman Sklenák.

Šéf poslanců ČSSD: Kvůli Babišovi by se měla sejít koaliční rada

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Nová cyklostezka spojí Prahu s letištěm i krajem

Pražští cyklisté se už dnes prohánějí do Kralup či k Labi. Brzy pro ně bude jednodušší dostat se i na západ. Okolo ruzyňského letiště totiž povede nová cyklostezka. Jednou by milovníci kol mohli dojet až do Kladna.

AKTUALIZOVÁNO

Vytékající voda uzavřela stanici metra Malostranská

Praha – Překvapeni zůstali cestující v centru Prahy, když hodinu před polednem i v hodinách následujících nečekaně narazili na zavřené dveře stanice metra Malostranská. Soupravy na zelené trase A se přitom nezastavily – pouze touto stanicí projížděly bez zastávky. Tentokrát nebyl na vině nález podezřelého zavazadla, k němuž se nikdo nehlásí, což leckoho napadne jako nejpravděpodobnější varianta. Problém přinesla technická závada.

Staronový šéf České televize: Natočíme velký dětský seriál

Navázat na úspěchy Arabely, Pana Tau nebo kultovních Návštěvníků by chtěl Petr Dvořák, který bude šéfovat veřejnoprávní stanici až do roku 2023.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies