VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dluhová poradkyně: Do dvou set tisíc se situace obvykle dá řešit bez bankrotu

Praha - Nejdůležitější je být připraven i na horší životní situace a v případě, že se člověk dostane do dluhů, je začít hned řešit. To říká Kateřina Jirová, vedoucí programů k řešení zadluženosti ze sdružení RUBIKON Centrum, které pracuje zejména s lidmi s trestní minulostí. „Jejich zadluženost je v zásadě podobná, jako kohokoliv jiného," míní.

25.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: ČTK/ Petr Švancara

Je zadlužení obyvatel v Praze něčím zvláštní?

Praha je regionem, kde se může lidem dobře dařit i v případě, že mají třeba záznam v rejstříku trestů. To je jeden z důvodů, proč se sem stahuje spousta lidí s problémy. I ti, se kterými pracujeme v regionech, žili nějakou dobu v Praze.

Roste počet exekucí?

Trend je větší počet exekučních řízení, nicméně lidí v exekuci ubývá. Rozevírá se propast mezi těmi, kdo problémy nemají, a těmi, kdo mají problém velký. Máme kraje, kde je procento lidí v exekuci vyšší, což souvisí s povahou daného regionu.

Podle nedávno publikované mapy je na tom Praha z hlediska počtu exekucí poměrně dobře. Čím to je?

I když podíl lidí s trvalým bydlištěm v Praze v exekuci není tak vysoký, zdržuje se tu spousta lidí bez trvalého bydliště. Svoje zadlužení včetně negativních důsledků si pak lidé z jiných regionů přinášejí do Prahy s sebou.

Jaké důsledky máte na mysli?

Jedná se například o větší ochotu k práci bez pracovní smlouvy, zneužívání systému dávek, sezonní nebo nárazovou práci a celkově větší ekonomickou nestabilitu.

Jaké jsou nejčastější příčiny zadlužení?

Zadluženost řady lidí plyne z toho, že byli nějakou dobu ekonomicky aktivní se stabilními příjmy a poté došlo k radikální změně jejich situace. To si určitě každý dokáže představit, může přijít nezaměstnanost, nemoc, rozvod, úmrtí partnera, ztráta bydlení a podobně. Tyto příčiny pak vedou k půjčování nebo neschopnosti splácet předchozí závazky. To je první scénář.

A druhý?

Ten se týká lidí, kteří se dostanou na okraj společnosti nebo do větších problémů. Ti pak po nějakou dobu nemají vůbec možnost řešit plnění svých závazků a vzniká jim zadlužení nejenom z úvěrů a půjček, ale z běžných povinností, které přijdou normálně fungujícímu člověku samozřejmé. Lidé pak jezdí načerno, nezvládají být řádně evidovaní na úřadu práce a vzniká jim dluh na zdravotním pojištění, přestanou platit běžné služby, jako je nájem, telefon či energie.

Dá se to v takové situaci vůbec ještě řešit?

Hodně záleží na tom, jestli se zlepší příjmová stránka, jak dlouho v takové situaci člověk je a jak moc nezdravě se chová. To se odráží i na výši zadlužení. Obecně říkáme, že zhruba do dvou set tisíc je to částka řešitelná běžnými prostředky, když člověk začne normálně vydělávat. Nad dvě stě tisíc už začínáme uvažovat o osobním bankrotu.

Co je nejdůležitější při řešení dluhů?

Včasnost řešení. Ve chvíli, kdy vidím, že moje situace není komfortní, tak je potřeba odhodit stud a zábrany a začít o ní mluvit. Často se stane, že chyba je v tom, že člověk nezačne o situaci komunikovat se svými blízkými a snaží se ji ne úplně správnými prostředky vyřešit sám. Takže je důležité pustit se do řešení co nejdřív, ať už s pomocí blízkého okolí nebo odborníků.

Máte nějakou radu na závěr?

Vyplatí se být optimistou, ale zároveň vždycky brát v potaz nejhorší scénář. Samozřejmě není nutné se tím trápit každý den, ale chce to vědět, co se stane, když třeba přijdu o zaměstnání nebo dojde k jiné výrazné změně mé životní situace. A co budu v takovém případě dělat, abych se nedostala do minusu.

Autor: Petr Schreib

25.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení