VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Chlapče, jsi zjevně opilý. Musíš pryč": Kromě hospod to budou řešit i hotely

Protikuřácká norma neřeší jen cigarety. Za tři týdny začne platit nová regulace i pro prodej alkoholu.

7.5.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Skoro šest set korun vydá měsíčně každý Čech za pivo, víno a lihoviny. Je to takřka osmkrát více, než dáme měsíčně na vzdělání.

A i kvůli tomu Česko se opakovaně umisťuje na předních místech v žebříčcích konzumace alkoholu. Třeba v evropské školní studii o alkoholu a jiných drogách (ESPAD 2015) dvě pětiny 16letých studentů v ČR přiznaly, že se v posledním roce minimálně jednou opily.

Bojovat proti tomu bude i novela „protikuřáckého zákona", která začne platit 31. května. Kromě toho, že zakazuje kouření hospodách či na zastávkách, zpřísňuje i kontroly toho, zda se alkohol nepodává mladistvým nebo na akcích jim určeným.

V reálu to ale může přinášet i problémy. Asociace hotelů a restaurací ČR i tři týdny do začátku platnosti zákona stále řeší výklad dvou důležitých paragrafů. První zakazuje prodávat alkohol někomu, kdo po jeho požití bude vykonávat činnost, která by vlivem požitého alkoholu mohla poškodit zdraví či majetek lidí (třeba řidiči autobusu před službou). Druhý paragraf pak nakazuje hostinskému či i hoteliérovi, aby vykázal mladistvého, který je „zjevně pod vlivem" (viz box).

Sporný paragraf
„Zjistí-li prodejce, který prodává alkoholické nápoje v prodejně, provozovně stravovacích služeb, provozovně výrobce vína, ubytovacím zařízení nebo dopravním prostředku, že se v tomto prostoru zdržuje osoba mladší 18 let, která je zjevně pod vlivem alkoholu, je povinen tuto osobu vyzvat k opuštění tohoto prostoru. Tato osoba je povinna výzvy uposlechnout."

Hostinští si na zmíněné paragrafy stěžovali od začátku, hoteliéři se k nim hlasitě přidávají nyní. Když se například opijí neplnoletí středoškoláci na školním výletě, už to není jen problém učitelů, ale i obsluhy hotelu. Dané žáky by měla z penzionu vykázat. Když hoteliér mladistvého vyzve, aby opustil penzion, je tím rozvázána i smlouva na ubytování. Včetně rizika, že by pak mladistvému hoteliér musel platit sankce.

„V praxi to může přinášet mnoho problémů až absurdních situací," popsal Deníku prezident AHR ČR Václav Stárek. Asociace si zadala právní analýzu, která by měla na poslední chvíli vyjasnit postup, jakým by se měl personál chovat. Podle asociace jsou paragrafy poměrně vágní. Proti tomu sankce za nedodržení zákona jsou vysoké: až 50 tisíc korun či roční zákaz činnosti.

Mimochodem paragraf o vykázání zjevně opilé osoby se týká i dopravců. „Pokud bychom měli podezření na to, že u nás na palubě je nezletilý cestující pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek, obrátili bychom se na policii a předali ho policii, která by potvrdila naše podezření," říká mluvčí RegioJet Aleš Ondrůj.

Ministerstvo zdravotnictví hoteliéry zatím ujišťuje, že k problémům docházet nebude. Zákaz prodeje alkoholu mladistvým existuje už nyní, nové je ono zmíněné vykázání. „Opatření bylo do návrhu zákona zapracováno vzhledem k časté důkazní nouzi kontrolních či dozorových orgánů," uvedlo ministerstvo ve vysvětlujícím stanovisku. Pokud mladistvý neuposlechne, měl by personál volat policii.

A jak poznat „zjevnou opilost"? Resort zdravotnictví se odvolává na dřívější stanovisko ministerstva vnitra: „Jedná se například o takové ovlivnění, které je očividné a je zřejmé z pohybů, mluvy nebo jiného chování osoby." Vyhodnotit by to měl personál dle vlastních vjemů.

Autor: Jan Klička

7.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předseda ODS Petr Fiala poskytl 21. září v Praze rozhovor Deníku.
15

Petr Fiala: Vyčistíme právní džungli, ve které se už nikdo nevyzná

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO
4

Ultimátum taxikářů vypršelo. Na příští týden chystají protestní jízdu

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Dnes přesně ve 22:02 středoevropského letního času začne astronomický podzim. Slunce vstoupí do znamení Vah a nastane podzimní rovnodennost. To je okamžik, kdy se střed Slunce nachází právě nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Díky tomu mají den a noc téměř stejnou délku.

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Kdo na Pražském hradě pěstoval alchymii nebo kdo si mohl dovolit tehdy módní malovanou keramiku, naznačuje výzkum archeoložky Gabriely Blažkové. Podrobně popsala a zařadila do širších souvislostí cenné nálezy z odpadních jímek, o kterých se sice vědělo již od 20. a 30. let minulého století, dosud se však jimi nikdo soustavně nezabýval. Blažková za svou práci dnes převzala cenu předsedkyně Grantové agentury ČR.

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení