VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Chlapče, jsi zjevně opilý. Musíš pryč": Kromě hospod to budou řešit i hotely

Protikuřácká norma neřeší jen cigarety. Za tři týdny začne platit nová regulace i pro prodej alkoholu.

7.5.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Skoro šest set korun vydá měsíčně každý Čech za pivo, víno a lihoviny. Je to takřka osmkrát více, než dáme měsíčně na vzdělání.

A i kvůli tomu Česko se opakovaně umisťuje na předních místech v žebříčcích konzumace alkoholu. Třeba v evropské školní studii o alkoholu a jiných drogách (ESPAD 2015) dvě pětiny 16letých studentů v ČR přiznaly, že se v posledním roce minimálně jednou opily.

Bojovat proti tomu bude i novela „protikuřáckého zákona", která začne platit 31. května. Kromě toho, že zakazuje kouření hospodách či na zastávkách, zpřísňuje i kontroly toho, zda se alkohol nepodává mladistvým nebo na akcích jim určeným.

V reálu to ale může přinášet i problémy. Asociace hotelů a restaurací ČR i tři týdny do začátku platnosti zákona stále řeší výklad dvou důležitých paragrafů. První zakazuje prodávat alkohol někomu, kdo po jeho požití bude vykonávat činnost, která by vlivem požitého alkoholu mohla poškodit zdraví či majetek lidí (třeba řidiči autobusu před službou). Druhý paragraf pak nakazuje hostinskému či i hoteliérovi, aby vykázal mladistvého, který je „zjevně pod vlivem" (viz box).

Sporný paragraf
„Zjistí-li prodejce, který prodává alkoholické nápoje v prodejně, provozovně stravovacích služeb, provozovně výrobce vína, ubytovacím zařízení nebo dopravním prostředku, že se v tomto prostoru zdržuje osoba mladší 18 let, která je zjevně pod vlivem alkoholu, je povinen tuto osobu vyzvat k opuštění tohoto prostoru. Tato osoba je povinna výzvy uposlechnout."

Hostinští si na zmíněné paragrafy stěžovali od začátku, hoteliéři se k nim hlasitě přidávají nyní. Když se například opijí neplnoletí středoškoláci na školním výletě, už to není jen problém učitelů, ale i obsluhy hotelu. Dané žáky by měla z penzionu vykázat. Když hoteliér mladistvého vyzve, aby opustil penzion, je tím rozvázána i smlouva na ubytování. Včetně rizika, že by pak mladistvému hoteliér musel platit sankce.

„V praxi to může přinášet mnoho problémů až absurdních situací," popsal Deníku prezident AHR ČR Václav Stárek. Asociace si zadala právní analýzu, která by měla na poslední chvíli vyjasnit postup, jakým by se měl personál chovat. Podle asociace jsou paragrafy poměrně vágní. Proti tomu sankce za nedodržení zákona jsou vysoké: až 50 tisíc korun či roční zákaz činnosti.

Mimochodem paragraf o vykázání zjevně opilé osoby se týká i dopravců. „Pokud bychom měli podezření na to, že u nás na palubě je nezletilý cestující pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek, obrátili bychom se na policii a předali ho policii, která by potvrdila naše podezření," říká mluvčí RegioJet Aleš Ondrůj.

Ministerstvo zdravotnictví hoteliéry zatím ujišťuje, že k problémům docházet nebude. Zákaz prodeje alkoholu mladistvým existuje už nyní, nové je ono zmíněné vykázání. „Opatření bylo do návrhu zákona zapracováno vzhledem k časté důkazní nouzi kontrolních či dozorových orgánů," uvedlo ministerstvo ve vysvětlujícím stanovisku. Pokud mladistvý neuposlechne, měl by personál volat policii.

A jak poznat „zjevnou opilost"? Resort zdravotnictví se odvolává na dřívější stanovisko ministerstva vnitra: „Jedná se například o takové ovlivnění, které je očividné a je zřejmé z pohybů, mluvy nebo jiného chování osoby." Vyhodnotit by to měl personál dle vlastních vjemů.

Autor: Jan Klička

7.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ředitel neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek poskytl 13. července v Praze rozhovor Deníku
10

Šimon Pánek: Svobodu a prosperitu nemáme navždy. Bojím se o ně

Ministerstvo zahraničních věcí. Ilustrační foto.

Ministerstvo znovu vyhlásilo konkurz na ředitele Českých center

AUTOMIX.CZ

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Aut mladoboleslavské značky se na české inzerci povalují přímo hordy, v drtivé většině případů jde ale o běžné modely moderní éry. Co když ale sháníte škodováckou klasiku? I v tomhle případě je bohatý výběr.

Sobotka bude bilancovat s ministrem kultury Hermanem

Premiér Bohuslav Sobotka bude příští týden pokračovat v bilančních schůzkách, na kterých hodnotí splněné závazky z programového prohlášení vlády. Po úvodním jednání s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou ho ve středu čeká v Národní knihovně setkání s ministrem kultury Danielem Hermanem.

Senát: kožešinové farmy zmizí do ledna 2019

Senát schválil zákaz kožešinových farem od konce ledna 2019 beze změn. Období pro jejich likvidaci neprodloužil, nezvýšil ani výši kompenzace chovatelům, jak to část senátorů požadovala. Zákaz má přinést novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, kterou dnes Senát přijal po dvouhodinové debatě. Normu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

AKTUALIZOVÁNO

Dopravní podnik hledá partnera pro úpravy tváře okolí stanic metra D

Praha – Maximalizace využití potenciálu rozvoje území navazujícího na stanice prvního provozního úseku budoucí trasy metra D. Poněkud krkolomně je pojmenován cíl vymyslet a připravit co nejlepší podobu nejbližšího okolí stanic budovaných v rámci první etapy výstavby budoucí nové linky metra – a následně plány také společně uskutečnit. K naplnění ve čtvrtek udělal pražský dopravní podnik konkrétní krok. Na základě čerstvého usnesení pražských radních vyhlásil soutěž na výběr strategického partnera do budoucího společného podniku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení