Analytici oslovení ČTK očekávali, že inflace v listopadu poprvé od konce roku 2013 přesáhne jedno procento. V průměru ale předpokládali, že bude činit asi 1,3 procenta. Pod úrovní jednoho procenta se meziroční inflace vytrvale držela od ledna 2014 a až do letošního listopadu se od té doby nedostala výše než na 0,8 procenta.

Ceny zboží v listopadu celkově vzrostly o 1,5 procenta a ceny služeb o 1,7 procenta. Na listopadové meziroční zvýšení cen měly podle statistiků opět největší vliv ceny alkoholických nápojů a tabáku, které vzrostly o 6,4 procenta oproti říjnovému růstu o 4,7 procenta. U potravin a nealkoholických nápojů ceny stouply o 1,6 procenta, zatímco v říjnu naopak klesaly o 1,2 procenta.

Zvýšily se také náklady na bydlení. Ceny čistého nájemného vzrostly o 1,8 procenta, vodné zdražilo o 1,6, stočné o 5,3, elektřina o 1,2 a teplo o 1,1 procenta. Stouply i ceny lázeňských pobytů o 3,6 procenta, ceny rekreačních a kulturních služeb o 2,8 procenta nebo ceny stravovacích služeb o 2,5 a ubytovacích služeb o 0,6 procenta. Lidem se prodražilo rovněž pojištění či finanční služby, a to o více než dvě procenta.

K celkovému růstu cen přispělo i další výrazné zpomalení zlevňování pohonných hmot. V listopadu se jejich cena snížila pouze o 0,3 procenta, zatímco v říjnu zlevňovali pohonné hmoty o 3,2 procenta, a v září dokonce o více než sedm procent.

V meziměsíčním srovnání ceny pohonných hmot stouply, a to o 0,5 procenta. Výrazně oproti říjnu zdražily potraviny, třeba ceny vajec stouply o 17,5 procenta, ceny mléka o 4,5, ceny brambor o 15,1 a ceny plodové zeleniny o 13,5 procenta.