VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brabec dá na sucho další tři miliardy, předloží i akční plán

Praha - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) chce na boj proti suchu do konce roku dát další tři miliardy korun. Možnosti jejich čerpání vyhlásí prostřednictvím výzev. Brabec to dnes řekl v diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Od roku 2014 se na sucho podle ministra z evropských fondů již tři miliardy korun vydaly. Brabec také chce do konce roku předložit vládě Národní akční plán adaptace na změnu klimatu, který bude obsahovat 400 úkolů, které by měly pomoci zmírnit dopady klimatických změn v ČR.

25.9.2016
SDÍLEJ:

Ministr životního prostředí Richard BrabecFoto: Deník/Šťastný Dimír

"Problém je udržet v České republice vodu, kdy my, jak víme, jsme střecha Evropy, všechna voda odtud odtéká, žádná nepřitéká. Máme pouze srážkovou vodu. Hlavním úkolem je tady udržet vodu," řekl Brabec.

ČR má podle něj problém zejména udržet vodu v lesní a zemědělské půdě, které jsou poškozeny erozí. Poznamenal, že existují už desítky opatření, které by měly půdě a lepšímu vsakování vody pomoci, třeba zakládání remízků, mokřadů i využívání dešťové vody.

Chystaný akční plán vychází z takzvané Adaptační strategie, kterou vláda loni v říjnu schválila, má zmírnit dopady změny klimatu. Akční plán obsahuje podle Brabce několik stovek úkolů včetně časového harmonogramu.

"Zamrazí mě, když se dozvím, že státní správa má před sebou 400 úkolů, co dělat se suchem. To je naprosto šílená záležitost. Kolegové ale 400 úkolů rozdali mezi experty, aby vybrali jeden. A ti vybrali péči o půdu. To je to, nač se máme soustředit," řekl v televizní diskusi geolog a klimatolog Václav Cílek. Zemědělská a lesní půda byla podle Cílka v ČR ničena od konce druhé světové války, což souviselo s jejím přechodem ze soukromého do veřejného vlastnictví.

MŽP podle Brabce také pracuje na projektu, který podpoří zadržování dešťové vody. "Uvažujeme, že bychom v suchých oblastech motivovali lidi, aby si třeba dávali na zahrady nádrže na dešťovou vodu," řekl. Součástí programu bude i dotace na stavební úpravy, které by umožnily využití takzvané šedé vody.

V srpnu MŽP stáhlo z vládního jednání novelu zákona o vodách, která měla zdražit poplatky za čerpání podzemní vody, podle kritiků až o 17 procent. Brabec dnes řekl, že byl záměr "brutálně politicky zneužit" před volbami. "Dobojováno není. Já si prostě myslím, že není nadále možné, aby podzemní voda, která je čistší a kvalitnější a měla by sloužit jako určitá rezerva, byla třikrát až čtyřikrát levnější než voda povrchová," konstatoval. V tomto volebním období se Brabec k návrhu nevrátí.

Součástí akčního plánu je také podle Brabce takzvaná protierozní vyhláška. Platit by měla od začátku roku. Naváže na novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu a zavede přísnější podmínky včetně vysokých sankcí. MŽP vyhlášku připravuje s ministerstvem zemědělství, oba resorty také řeší změnu lesního zákona. Má umožnit rychlejší druhovou obnovu lesa, aby v ČR už nepřevažovaly smrkové monokultury.

Autor: ČTK

25.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení