VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Bát se, že když zapomenu dát účtenku, dostanu pokutu 50 tisíc, je hloupost"

Praha - Kvůli elektronické evidenci tržeb ukončili koncem loňského roku činnost především některé menší podniky.

4.5.2017
SDÍLEJ:

Pokladna EET. Ilustrační foto. Foto: ČTK/David Taneček

Martin Brabec, který podnikal v pohostinství několik desítek let, uvedl, že i u něj bylo EET jedním z důvodů, proč se dveře do jeho hostince ve Vodičkově ulici po Novém roce už neotevřely. Ve svém oboru se tento zkušený hostinský pohyboval celý život. V hospodě v Praze 1 byl od roku 2001 až do konce loňského roku. Kromě toho, že mu končila nájemní smlouva, neměl zájem se zase přeškolovat kvůli elektronické evidenci tržeb.

INDEX DENÍKU pohledem Prahy

POMOHLO ZAVEDENÍ EET A KONTROLNÍHO HLÁŠENÍ OMEZIT DAŇOVÉ ÚNIKY?

50%

Přesně polovina oslovených Pražanů 50 procent odpovědělo kladně na otázku, zda pomohlo zavedení EET a kontrolního hlášení DPH omezit daňové úniky. Druhá polovina respondentů s tímto tvrzením nesouhlasila. 

„Jsem pouze běžný uživatel internetu a naše generace ve škole počítače neměla. V jednašedesáti se tedy nic nového učit nebudu, tak jsem šel předčasně do důchodu. Kdybych měl ale do penze ještě deset let, tak bych o tom možná uvažoval, takto to pro mě nemělo význam," komentuje celou situaci pan Brabec, kterému na place občas vypomáhal syn a manželka.

„Nyní jsem se přestěhoval za Prahu a i tady poblíž zavřel kvůli evidenci tržeb jeden novinový stánek a dvě hospody. Hospodští byli starší pánové a také říkali, že jim těch pár piv nestojí za to, aby se něco opět učili a kupovali pokladny," konstatuje. „Navíc zase od těch, kteří do toho šli a koupili ty nejlevnější pokladny za pět tisíc, které by podle různých tabulek měly stačit, slýchávám, že s nimi už mají problémy, protože jim ten systém často vypadává," doplňuje.

Ani on tak nesouhlasí s nařízeními, přikázáními a podle jeho slov dalšími nesmysly, které přicházejí ze strany státu. „I proto už jsem nechtěl dál podnikat. Té činnosti se nemůžete věnovat tak, jak byste potřebovali, jelikož polovinu času vám zabere právě administrativa. Dělal jsem to čtyřicet let, takže vím, o čem mluvím."

V případě malých podnikatelů je tak podle něj elektronická evidence tržeb zbytečná. „Abych natočil pivo a bál se, že někomu zapomenu dát lístek a dostal jsem za to padesát tisíc pokutu, to mi připadá jako hloupost," uzavírá Martin Brabec.

Z odpovědí panelistůKarel Melzoch - vysokoškolský profesor, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze
Ano i ne. Ano u těch, co EET zavedli, naopak pro řadu drobných živnostníků to byl signál ke skončení oficiálního podnikání.
Profesor Karel Melzoch je rektorem Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Kateřina Cidlinská
výzkumnice, doktorandka
Hodnotit tento krok je příliš brzy. Ale vzhledem k tomu, že největší daňové úniky se nejspíš netýkají drobných podnikatelů, protože jejich daně jsou ve státní kase spíš „drobné", tak NE.
Kateřina Cidlinská

 Matěj Ruppert
hudebník
Ne. V žádném případě. EET je jedna z nejhloupějších akcí současné vlády. Hrubě s ní nesouhlasím.
 Matěj Ruppert

Autor: Andrea Grubnerová

4.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předseda ODS Petr Fiala poskytl 21. září v Praze rozhovor Deníku.
15

Petr Fiala: Vyčistíme právní džungli, ve které se už nikdo nevyzná

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO
4

Ultimátum taxikářů vypršelo. Na příští týden chystají protestní jízdu

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Dnes přesně ve 22:02 středoevropského letního času začne astronomický podzim. Slunce vstoupí do znamení Vah a nastane podzimní rovnodennost. To je okamžik, kdy se střed Slunce nachází právě nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Díky tomu mají den a noc téměř stejnou délku.

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Kdo na Pražském hradě pěstoval alchymii nebo kdo si mohl dovolit tehdy módní malovanou keramiku, naznačuje výzkum archeoložky Gabriely Blažkové. Podrobně popsala a zařadila do širších souvislostí cenné nálezy z odpadních jímek, o kterých se sice vědělo již od 20. a 30. let minulého století, dosud se však jimi nikdo soustavně nezabýval. Blažková za svou práci dnes převzala cenu předsedkyně Grantové agentury ČR.

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení