VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikání

18.1.2017

Pošta od ledna zdražila doporučené balíky o deset korun

Praha - Česká pošta od ledna zdražila posílání doporučených a cenných balíků o deset korun. O 20 korun se pak zvýšily ceny za doručování obyčejných i cenných balíků do zahraničí. Vedle základních služeb vzrostly ceny i u cenných balíků nad deset kilogramů a Balíky do ruky. Důvodem je růst nákladů. Oznámil to dnes Český telekomunikační úřad.

18.1.2017

Stát bude platit školy asi podle počtu odučených hodin, ne žáků

Praha - Stát bude od září příštího roku platit školy zřejmě podle počtu odučených hodin na základě vzdělávacích programů, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní. Reformu financování obecních a krajských škol přinese novela, kterou dnes schválila Sněmovna.

17.1.2017

Pražská burza oslabila, dolů ji táhly akcie bank a ČEZ

Praha - Pražská burza v úterý oslabila. Index PX klesl o 0,42 procenta na 923,27 bodu. Dolů burzu táhly hlavně akcie bank a energetické firmy ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

17.1.2017

Praha 1 bude letos hospodařit s výdaji 971 milionů korun

Praha - Městská část Praha 1 bude letos hospodařit s příjmy 834 milionů korun a výdaji 971 milionů, rozpočet dnes schválilo zastupitelstvo. Největší investicí budou podzemní garáže ve Štěpánské ulici za 85 milionů, další chce radnice projektovat. V centrální městské části žije kolem 29 500 obyvatel, je pátou nejmenší z takzvaně velkých městských částí Praha 1 až 22.

17.1.2017

DPD investuje v pěti letech do přepravní sítě půl miliardy korun

Praha - Přepravní firma DPD investuje v příštích pěti letech do rozvoje již existujících dep a výstavby nových téměř 500 milionů korun. První z nich v Nehvizdech by mělo být dokončeno na podzim a stane se nejmodernějším depem v síti. Firma to v úterý uvedla v tiskové zprávě.

17.1.2017

Praha rozdělí mezi městské části rezervu 1,27 miliardy korun

Praha - Hlavní město rozdělí mezi městské části investiční rezervu 1,267 miliardy korun. Každá radnice bude moci na magistrát zaslat tři žádosti. Rozdělení peněz v úterý schválili pražští radní. Konkrétní oblast, do které by měly peníze jít, určena není. Přidělení peněz musí ještě schválit na konci března pražští zastupitelé.

17.1.2017

Praha projednala zakázky za 440 milionů. Souvisejí s firmou Gordic

Praha - Radní projednali IT zakázky za 440 milionů korun související s firmou Gordic a fungováním ekonomického systému, který zajišťuje účetnictví magistrátu, radnic a stovek příspěvkových organizací. Schválení zakázek ale podle informací nakonec odložili. Podle opozičních pirátů je cena za IT služby astronomická. Za smlouvy s Gordic už dřív magistrát dostal pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

17.1.2017

Stát pátrá po majitelích čtyř tisíc domů. Když se nepřihlásí, přijdou o ně

O vydání nemovitostí po sedlácích, emigrantech či obětech války žádají tisíce Čechů ročně. Uspějí jen stovky z nich.

17.1.2017

Nízká nezaměstnanost a nezájem lidí nutí řetězce zvyšovat platy

Praha - Nízká míra nezaměstnanosti a zvyšující se konkurenční boj o kvalitní zaměstnance nutí obchodní řetězce zvyšovat nástupní platy. V posledních dvou letech stouply i o desítky procent, přesto zůstávají hluboce pod průměrem. Například firma Lidl tvrdí, že za posledních pět let zvýšila nástupní mzdu na pozici prodavač o 47 procent na nejméně 18.625 Kč. Podle odborářů v maloobchodu činí základní mzda provozních zaměstnanců v Praze v řetězcích při nástupu asi 14.000 korun. Platy.cz uvádí průměrnou mzdu na pozici prodavač 14.007 Kč a u pokladní 13.642 Kč. Průměrná mzda v ČR přitom loni ve 3. čtvrtletí byla 27.220 Kč.

16.1.2017

Pražská burza začala týden poklesem, ztrácel ČEZ i banky

Praha - Pražská burza začala nový týden poklesem, index PX odepsal 0,35 procenta na 927,14 bodu. V červených číslech skončily akcie elektrárenské společnosti ČEZ, Erste Bank i Komerční banky. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Objem obchodů činil 314 milionů korun, což je necelá polovina dlouhodobého průměru.

15.1.2017

Ministerstvo financí: Stát by neměl vlastnit malé podíly ve firmách

Praha - Stát by neměl vlastnit podíl ve firmách, kde má méně než deset procent. Řízení těchto firem totiž nemůže reálně ovlivnit. Uvádí to ministerstvo financí ve Strategii vlastnické politiky státu, kterou v pondělí projedná vláda. Vláda měla stejný dokument na svém programu již loni v říjnu.

15.1.2017

Zaměstnavatelé čekají letos růst ekonomiky o 2,5 až 3,1 procenta

Praha - Zástupci tuzemských podniků očekávají v letošním roce pokračování růstu české ekonomiky o 2,5 až 3,1 procenta. Přispěje k němu zejména čerpání strukturálních fondů EU, naopak brzdit jej bude nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Vyplývá to z ankety redakce mezi zaměstnavatelskými svazy. Česká národní banka předpokládá za rok 2016 růst o 2,8 procenta, letos pak o 2,9 procenta.

15.1.2017

Jak být v práci 40 hodin týdně a nezbláznit se

Pracujete často deset hodin denně a přesto stále nestíháte? Pak si potřebujete lépe naplánovat pracovní den a využívat čas efektivněji. Za 40 hodin týdně byste měli pohodlně zvládnout náplň práce, pokud ji děláte správně. Jak na to, radí experti na efektivitu práce.

14.1.2017

Ministerstvo: Změna v DPH pro veřejnoprávní média je v rozporu s právem EU

Praha - Daňové zvýhodnění u daně z přidané hodnoty pro Českou televizi a Český rozhlas, které v pátek schválili poslanci ve vládním daňovém balíčku, je v zásadním rozporu s tuzemskou a evropskou úpravou daně z přidané hodnoty. V dnešní tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo financí. Poslanci na základě pozměňovacího návrhu sociálních demokratů Václava Votavy a Vítězslava Jandáka přijali návrh, aby obě instituce mohly uplatňovat nárok na odpočet DPH stejně, jako ho mohou uplatňovat komerční rozhlasové a televizní stanice.

13.1.2017

Akcie na pražské burze v týdnu oslabily o 0,8 procenta

Praha - Akcie na pražské burze ve druhém letošním týdnu oslabily, od minulého pátku index PX klesl o 0,8 procenta na 930,4 bodu. Největší nárůst zaznamenaly akcie výrobce nápojů Kofola, nejhůře se vedlo cenným papírům mediální firmy CME, vyplývá z výsledků burzy. V minulém týdnu české akcie posílily téměř o dvě procenta, za celý rok 2016 ztratily skoro čtyři procenta.

13.1.2017

Brabec chce zlevnit vodu. Navrhl nižší DPH a změní marže

Praha – Tuzemské vodárenství už mnoho let připomíná nepřehlednou džungli. Tisíce obcí vlastní vodovody, ale zisky inkasují soukromníci. Ti investují málo, nebo vůbec. Trubky stárnou a jediné, co roste, jsou částky na fakturách. I letos by cena vodného a stočného měla stoupnout o jedno až tři procenta. Na stole ale leží návrhy, které by vodárenskou džungli mohly zpřehlednit a růst cen zpomalit.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
12.1.2017

Pro české zákazníky je na internetu klíčová nejenom cena

Praha - Vyplývá to z průzkumu, který provedla společnost PayPal a Ipsos mezi 28 tisíc spotřebiteli z 32 zemí, včetně České republiky a který se zaměřil na jejich zvyklosti při domácím a přeshraničním online nakupování. Že bude cena zboží nejdůležitější pro české spotřebitele, nebylo žádným překvapením. Odpovědělo tak 76 % dotázaných. Na druhém místě ale byla rozmanitost nabídky a možnost nakoupit zboží, které nemohou zákazníci na domácím trhu sehnat (65 %). Co ale lze za překvapení považovat, je třetí místo. 46 % českých online nakupujících totiž považuje za důležitou dopravu zboží zdarma.

12.1.2017

Do tendru na účtenkovou loterii se přihlásila pouze Sazka

Praha - Do výběrového řízení na zajištění účtenkové loterie se přihlásila pouze společnost Sazka. Informoval o tom dnes server Euro.cz. Ministerstvo financí chce spustit účtenkovou loterii v souvislosti s elektronickou evidencí tržeb v polovině roku. Lhůta pro podání přihlášky do tendru vypršela v úterý.

12.1.2017

Poradna bojovníků s dluhy nabízí pomoc na Pankráci

Praha - Z Prahy 2 na Pankrác se přestěhovala Poradna při finanční tísni nabízející pomoc lidem, kteří spadli na finanční dno – a svou situaci chtějí řešit. Bezplatně poskytuje rady lidem, které tíží dluhy, exekuce či osobní bankrot – včetně těch, kteří mají problémy s placením nájmu, výživného či je s odstupem dostihly dlužné pokuty. Také ale může doporučit, jak se zadlužit zodpovědně – a tím předejít budoucím problémům se splácením.

AKTUALIZOVÁNO
12.1.2017

Rafaj potvrdil půlmilionovou pokutu Praze za výstroj strážníkům

Brno, Praha - Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil půlmilionovou pokutu Praze za tendr na výstroj strážníků. Postup magistrátu nebyl transparentní, uvedl dnes úřad v tiskové zprávě. Městská policie se chce bránit podáním žaloby ke Krajskému soudu v Brně.

12.1.2017

Pohonné hmoty v Praze dál zdražovaly, benzin stojí 32 korun

Praha - Pohonné hmoty v Praze v uplynulém týdnu dále zdražovaly, a dosáhly tak nejvyšších cen od roku 2015. Benzin už překonal hranici 32 korun. Průměrné ceny benzinu i nafty stouply shodně o 19 haléřů na 32,02 koruny za litr u Naturalu 95 a 31,21 koruny za naftu. Vyplývá to z informací společnosti CCS, která ceny sleduje. Praha má stále nejdražší pohonné hmoty ze všech regionů republiky.

12.1.2017

Konec živoření doktorandů. Jejich stipendium se zdvojnásobí

Zkuste si to představit. Máte v ruce diplom, chcete se dál vzdělávat a dosáhnout vědecké hodnosti Ph.D. Stanete se doktorandem. Váš měsíční příjem je 7500 korun. Z toho si musíte zaplatit 1485 korun zdravotního pojištění. Doba studia se přitom nezapočítává do povinně odpracovaných let, z nichž se odvozuje nárok na odchod do penze.

12.1.2017

Úspěšný rok Myšáka Mickeyho

Většina filmových studií má za sebou slabší rok, přesto se letopočet 2016 zapíše do dějin jako nejvýdělečnější ve filmovém byznysu. Velkou zásluhu na tomto zdánlivém paradoxu má především studio Walt Disney. Právě na jeho filmy se v uplynulých dvanácti měsících chodilo nejvíce.

11.1.2017

Pracující cizinci možná budou moci zůstat v Česku bez prodlužování víz

Praha - Pracující cizinci možná v Česku budou moci zůstat až půl roku bez toho, aby museli po třech měsících žádat o prodloužení víz. Podnikající cizinci by mohli zůstat až dva roky, pokud by se jejich aktivity týkaly významné investice. Změny má přinést vládní novela, kterou dnes Sněmovna v prvním kole podpořila. Normu nyní posoudí její výbor pro bezpečnost.

AKTUALIZOVÁNO
11.1.2017

Pražský dopravní podnik chyboval v zakázce za 100 milionů korun

Brno, Praha - Dopravní podnik hlavního města Prahy chyboval podle ÚOHS v zakázce za zhruba 100 milionů korun na rekonstrukci osvětlení stanice metra A Dejvická. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) tímto rozhodnutím vrátil do soutěže původně vyloučenou společnost Eltodo, vyplývá to z webu úřadu. Rozhodnutí je pravomocné, dopravní podnik se proti němu neodvolal. Nyní bude muset nabídky firem posoudit znovu, včetně původně vyřazené firmy.

11.1.2017

Praha zrušila zadávací řízení týkající se veřejného osvětlení

Praha - Vedení hlavního města v úterý zrušilo zadávací řízení, v němž chtělo prodloužit smlouvu na správu a provoz veřejného osvětlení s firmou Eltodo Citelum. Nabídka byla nevýhodná, zdůvodnili rozhodnutí radní. O osvětlení v metropoli se od ledna stará městská Trade centre Praha. Firma Eltodo Citelum už na přelomu roku informovala, že kvůli případným rizikům bude službu zajišťovat i nadále.

11.1.2017

Jídlo je levnější, než je průměr v EU, ale zdražuje

Praha – Deflace už Česku zřejmě nehrozí. Spotřebitelské ceny se v prosinci oproti listopadu zvýšily o 0,3 procenta a za celý rok dokonce o dvě procenta. „Největší vliv na toto zvýšení měly ceny potravin, pohonných hmot a stravovacích služeb," uvedla Pavla Šedivá z Českého statistického úřadu. Byl to největší růst cen za poslední tři roky.

10.1.2017

Pražskou burzu táhly dolů finance, se ziskem končila jen Fortuna

Praha - Pražská burza v úterý za nízkého objemu obchodů dál oslabila a index PX klesl o 1,03 procenta na 926,08 bodu. Dolů ho táhly především finanční emise, ztrácely ale i další tituly. Se ziskem zakončily dnešní obchodování pouze akcie sázkové společnosti Fortuna. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

10.1.2017

Prague City Tourism znovu hledá dodavatele loga za 5,4 milionu

Praha - Pražská městská organizace Prague City Tourism (PCT) znovu vypsala výběrové řízení na nové logo a komunikační strategii. Jde o soutěž za 5,4 milionu korun bez DPH. Zájemci se mohou hlásit do 1. února. Informovala o tom dnes v tiskové zprávě mluvčí Barbora Hrubá. Původní výběrové řízení organizace zrušila. Přihlásilo se málo uchazečů.

10.1.2017

Tesco se loni v Česku vymanilo ze ztrát a vydělalo přes 3 miliardy

Praha - Obchodní řetězec Tesco se v Česku loni vymanil z vysokých ztrát a vykázal rekordní zisk 3,3 miliardy Kč. Tržby firmy ve finančním roce 2015/2016, který skončil koncem loňského února, stouply o 4,4 procenta na 43,6 miliardy Kč. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies