VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zapomenout dýchat? To je úžasný pocit...

PRAHA - Když sedí v Karlových Varech na kolonádě trochu známější hollywoodský herec, obklíčí ho lidi a žebrají o podpisy. Když si dá na Vinohradech omeletu a pivo nejlepší potápěč planety, od vedlejšího stolku se nanejvýš zeptají, kdože to je. Martin Štěpánek se pousměje: „Jsem pořád na cestách a starám se o sebe, jsem spíš sám.“

15.7.2007
SDÍLEJ:

TO JE ALE POLOHA! Takhle teda vůbec nesedávám, směje se potápěč po dvanáctihodinové cestě z Floridy.Foto: Deník/ Eva Kořínková

Jak si představujete ideální léto, dovolenou? Člověk, co si celý rok jezdí po světě a válí se u moře…

Abych se potápěl pro radost a nemusel tolik makat. Závodění mě baví jen do jisté míry. Jít se zapotápět s delfíny nebo velrybami je promělákavější než honit rekordy.

Považujete je tedy jen za prostředek k tomu, abyste se mohl potápění věnovat „na plný úvazek“?

Nezávodím, abych někoho porážel. Spíš mě zajímá velikost lidského potenciálu a fyziologie. Jsem fascinován tím, čeho je lidské tělo schopné.V potápění i jinde. Tréninkem se dokáže neskutečně přizpůsobit.

Spolupracujete i na výzkumech univerzitních vědců, že?

Podle určitých výzkumů mámek vodě blíž než si přiznáváme. Pár vědců upravuje darwinovskou teorii. Podle ní jsme se nevyvinuli ze stepních a pralesních opic, ale z těch, co žily na pobřeží a sbíraly věci z vody. Dokládají to vrozené faktory a adaptace, kterénám dovolují, že můžeme být dobří potápěči na nádech.

Jakou destinaci máte nejraději?

Zbožňuju potápění na Havaji. I když – každá lokalitamá kouzlo, i zamrzlý lom v Čechách. Havaj jsou krásné ostrovy s příjemným podnebím, na malém ostrově najdete pět klimatických pásem.

Já miluju Maui se sopkou Haleakalou a pláží Makenou.

Já Big Island. Není tolik zabydlený. A taky se tam můžete setkat s většími zvířaty, velrybami, žraloky.

V zátoce u památníku Jamese Cooka se dá po ránu plavat s hejny delfínů.

Jo, vodí tam turisty.

Dá se s nimi rychle skamarádit?

Jsou popularizováni, protože mají permanentní úsměv jako modelové. Přitom jsou to dravci. Když se naštve, pěkně vás porychtuje. Zmlátí vás čumákem a klidně zabije. Zláme lehce žebra, jsou totiž zvyklí prát se mezi sebou. A taky jsou sexuálně založení. Když si myslí, že muchodíte za starou, tak po vás vyjede. Nese to blbě a hned to řeší. Zato velryby působí jako moudré mámy profesorky. Drží respekt, aniž by musely. Jsou dvacetkrát větší a silnější. Jednou mě ťukla a myslel jsem, že doměnarazila betonová zeď. Ale to se stává málo. Oni přesně vědí, kde jsme. Občas vás předplave, najednou se řítí ten obrovskej ocas a – ona zastaví. A nepraští vás.

Uvědomuje si to spříznění? Hele, já jsem jsem savec, ty jsi savec…

Poměr mozku mají stejný jako my, akorát žijí v jiném prostředí a mají jiné zájmy. Ale hierarchie odpovídá té naší na suchu. Setkání s ní je ohromně emociální zážitek, úplně fascinující. Kdyby nechtěli, nemáme šanci se s nimi potápět. Přitom člověk klidně velrybaří, ničí oceány.

Zpátky do reality. Jak bude vaše léto skutečně vypadat?

Odlétáme do Egypta na tři týdny aklimatizace a doladění tréninku. Od 5. srpna se budeme s Niky (přítelkyně – pozn. red.) pokoušet o světový rekord, to je hlavní podnik sezony. Pak zpátky na Floridu, tam mám nabitý výukový program. Za týden se vracím do Finska připravit národní tým na mistrovství světa.

Dá se to vážně nazývat prací?

Já to tak neberu, i kdyžmě to živí. Jsem nesmírně šťastný, že se živím tím, co mě baví. Samozřejmě se mi někdy do vody nechce. Ale to není nic ve srovnání s dobou, kdy jsem doopravdy pracoval.

Jako nájemný potápěč na vrtných plošinách?

Ráno jsem se vzbudil a říkal si: Já do tý práce néééééééchci.

Kdy se to převrátilo?

Uprostřed roku 2001. Pustil jsem práci u firmy, která se zabývala pracovním potápěním. Už jsem trénoval na světový rekord, ale nedokázal se tím ještě živit. I peníze těch, co to umí, se nedají srovnávat s hokejem nebo fotbalem. No jo, chudák Nedvěd málem skončil, ale pak se nechal na rok přemluvit asi za 20 milionů korun. Takový případ vážně nejsem.

Vyrůstal jste v Podkrkonoší, nechybějí vám hory?

Je to časově limitovaný. Na vánoce u rodičů si je užiju. A i na Havaji si vylezu na MaunaKeu (nejvyšší vrchol,má 4205 metrů nad mořem, dalších 6000 pod hladinou – pozn. red.). Ráno jdeme surfovat a odpoledne vytáhneme ty prkna a vyjedeme s nima nahoru na sníh. Rád bych se jednou mrknul do Nepálu nebo do Tibetu.

Máte rád slavný Bessonův film Magická hlubina, nebo se mu smějete?

Všichni potapěči uznávají, že je to kultovní film. Koukáme na něj jinak, ale pořád nás to baví. Pro nás je to zábava, nic úplně realistického.

Máte mimořádný fyziologický potenciál. Můžete si dovolit o prázdninách vysadit? Povolit, dát si pár piv?

Měli jsme holky, co se po dvou sezonách u dětí vrátily okamžitě na stejnou úroveň. Já si před pěti lety ošklivě vykloubil kotník a nemohl kopnout do ploutví. Měl jsem obavy, ale brzy jsem byl zpátky. Ale ne ve finální přípravě, která trvá čtyři nebo šest měsíců.

Tam nesmíte ani kafe nebo čaj?

Žádné mléčné výrobky nepřipadají v úvahu kvůli zahlenění. A pozor na akceleranty jako kafe a čaj. Součástí našeho tréninku je snižování tepové frekvence, zpomalování metabolismu a tohle přináší přesný opak. Pak se také dieta omezuje v poměru sacharidů, tuků a proteinů. Aby se spálil tuk, potřebujete dvakrát tolik kyslíku. A klíčová je hydratace.

Jak se chová člověk s deseti tepy za minutu v temné hloubce?

Tělo si to uvědomuje. Dokážeme si kontrolovat tepovku. Teď mám šedesát, na čtyřicet to shodím za pár sekund, když řeknete. Při ponoru ví tělo samo, co má dělat. Díky tréninku

Nakolik ovlivňuje výdrž pod vodou síla vůle?

Pochody jsou rozdílné při závodě a při potápění pro radost. Tam si jen vychutnávám pohyb v trojrozměrném prostoru. Cílem je zapomenout, že člověk musí dýchat. To je úžasný pocit. Při potápění se zvířaty to jde skoro samo.

A jak dlouho tam vydržíte! Co cítíte?

Při statické apnei (potopení pod vodu na čas – pozn. red.), to je jako před usnutím. Člověk nemá kontrolu nad myšlenkami. Jen je jako sledujete z dálky. Podobně jako jogíni.

A při plavání?

To není tak silné. Pořád vnímáte tělo, je to víc kontrolované. Přesně vím, co vydržím, soustředím se na pohyby, techniku. Mozek se zaneprázdní tolik, že si ponory ani nepamatuju. Vzpomenu si, jak se rozdýchávám a pak na vynoření s cedulkou na hladině. Do podivného rauše se dostávají i lidé při vytrvalostním výkonu. Četl jsem o tom v knize In the zone. Taky jsem učil se potápět Tigera Woodse a on mi říkal, že to má podobné. Že si pamatuje, jak jde k míčku a… pak ho sleduje, jak letí. Rozmach a odpal si neuvědomuje. Jakoby tedy opustíte tělo.

Užijete si to vůbec?

Pelé říkal to samé. Že se mu zdálo, že na hřišti nikdo jiný nebyl, jak běžel a kličkoval úplně sám.

Můžete si ve svém světě vydělat na klidné stáří?

Jsem střední třída, tak to vidím. Ano, v Americe to znamenáněco jiného než v Čechách. Ale já toho moc nepotřebuju, hodnoty vidím jinak. Podle toho vypadá můj peněžní deník, za co utrácím.

V hájovně žít asi nebudete?

Chtěl jsem být lesníkem, ale jsem potápěčem. Někde se stala chyba. Základnu máte na Floridě, našel jste si americkou přítelkyni.

Vrátíte se jednou do Čech?

Teď to neřeším. Vždycky jsem měl vzadu v hlavě: chci se vrátit do Čech. Ameriku mám za místo, kde můžu provozovat to, co dělám. Ale kdy a jak to bude dál, nesnažím se malovat.

Kdo je pro vás ze známých osobností pohodář?

Já nevím. Moc nesleduju, kde jsou osobnosti. Nezáleží mi, kdo je co zač, spíš jaký má charakter, jak se chová. Dost významných lidí jsem poznal i učil, ale v našem potápěčském obleku jsou stejní jako kdokoliv jinej. Nejlepší zkušenost mám se surfaři, ti jsou nám podobní.

Jaký byl Tiger Woods?

Kluk o rok starší než já, ale hrozně mě překvapil.

Skromný, nafoukaný, upjatý?

Upjatý, protože musí být. Okolo něj plno lidí, snaží se ho držet za zdí, všichni ho neustále sledují. Vyrůstá pronásledován médii, to ho poznamenalo. Až se bojí a stydí bavit s lidmi. Nikdy neví, co na něj kdo vytáhne a zneužije ho. Neměnil bych s ním ani za nic.

Nerozuměli jste si?

Ale jo, velmi dobře. Nebyli jsme učitel a žák, ale dva sportovci. Používáme i úplně stejné psychologické metody. Golf hrajete sám proti sobě. Stejně jako já. Nemůžu říct, kousnu se na 116 metrů, když mám natrénováno na 106. Tak to nejde, musíš hrát svoji hru.

pán delfínů
Martin Štěpánek
30 let
nejlepší volný potápěč světa
(bez přístrojů)
překonal 10 světových rekordů
teď drží jediný 106 metrů
v disciplíně free-immersion
(volné potopení jen s pomocí lana)
má kapacitu plic 8,381 litru
pod vodou vydrží přes osm minut
pracoval na vrtných plošinách,
potápěl se i v zamrzlých lomech,
nebo s velrybami a krokodýly
natočil několik filmů
pochází z Úpice,
vyrostl v Trutnově
vystudoval lesnickou průmyslovku
žije ve Fort Lauderdale na Floridě,
kde má potápěčskou školu

15.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Gabriela Blažková (vlevo) z Archeologického ústavu AV ČR převzala v Praze od Alice Valkárové Cenu předsedkyně Grantové agentury ČR

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Věda a výzkum. Ilustrační foto.

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Koridor má další zpoždění, SŽDC musí znovu posoudit nabídku firem

Správa železniční dopravní cesty musí znovu přezkoumat nabídku sdružení firem vedených společností Metrostav, které hodnotící komise navrhla jako vítěze soutěže na modernizaci koridoru mezi vinohradskými tunely a stanicí Praha Hostivař.

V 95 letech zemřela Věra Ždichyncová, tanečnice a někdejší sólistka baletu ND

Ve věku 95 let zemřela v pondělí 18. září Věra Ždichyncová, tanečnice, pedagožka a někdejší sólistka baletu Národního divadla (ND). Ve středu to uvedl mluvčí ND Tomáš Staněk. Věra Ždichyncová získala v roce 2014 cenu Thálie za celoživotní taneční mistrovství.  

Na transplantaci dítě čekalo s mechanickým srdcem mimo tělo

Čtyři měsíce s mimotělním mechanickým srdcem strávilo ve Fakultní nemocnici v Motole dítě, které čekalo na transplantaci srdce. Lékaři museli zvolit toto náročné řešení, protože malému pacientovi selhávalo vlastní srdce a problém se už nedal zvládnout pomocí léků. Unikátní předtransplantační péče i transplantace se zdařily a dítě je už v domácí péči. Uvedla to nemocnice v dnešní tiskové zprávě.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení