VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šebková: Chtěla jsem něco dokázat. Být jako moje maminka

Praha /ROZHOVOR/ – V minulém roce si vybojovala post druhé nejlepší moderní gymnastky Česka. Co se týče pražských závodnic, je dokonce jedničkou. Nic na tom nemění fakt, že devatenáctiletá Pražanka Anna Šebková nastupuje už nějaký ten čas za oddíl SK TART MS Brno.

7.6.2014
SDÍLEJ:

NADANÁ MODERNÍ GYMNASTKA, k tomu pěkná a chytrá slečna s kultivovaným projevem Anna Šebková.Foto: ČTK / Ladislav Adámek

Kdo je Anna Šebková?Narodila se 19. února 1995 v české metropoli. Je odchovankyní klubu Sokol Praha 7. V současné době závodí za nejlepší tuzemský celek SK TART Moravská Slavia Brno. Anna je druhá nejlepší moderní gymnastka České republiky. Nejvíce si považuje účasti na mistrovství Evropy juniorek 2010 v Brémách, kde skončila devátá při cvičení s míčem. Těší ji i šestnácté místo z mistrovství světa v pódiových skladbách v roce 2013 v Kyjevě. Ve Vídni na mistrovství Evropy jednotlivkyň v roce 2013 skončila s obručí na třicáté páté pozici a s míčem na třicáté osmé. Loni skončila stříbrná na mistrovství republiky v Brně. Nad její síly se ukázala pouze oddílová kolegyně Monika Míčková. Její maminkou je bývalá úspěšná moderní gymnastka a účastnice řady mistrovství světa pod dívčím jménem Markéta Kordová. Vystudovala pražské Gymnázium Nad Štolou. Nyní se uchází o přijetí na Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy obor fyzioterapie, případně na management.

Může se dívka stát něčím jiným než moderní gymnastkou, když má za maminku bývalou českou reprezentantku v tomto sportu?
Těžká otázka. Pokud maminka vidí odmala u své holčičky dispozice, tak nejspíš ne. Se mnou to zkusila, dopadlo to dobře u mě i u mé mladší sestry Natálie, která je také nadějnou gymnastkou.

Jak vzpomínáte na své začátky?
Začala jsem okolo pěti let. Bylo to v přípravce. Šlo vlastně o takovou rytmiku. Zhruba o rok později jsem se dostala k trenérce Renatě Chomoutové a všechno propuklo o něco vážněji. Za nějaký čas mě doplnila další teď úspěšná gymnastka Kateřina Gerychová a spolu jsme vytvořily trojici.

S úvodem dráhy moderní gymnastky je spojeno nepopulární „lámání".
Spíš natahování. Nevzpomínám na to příliš vesele. Bylo to těžké. Měly jsme rozcvičky. Třeba pět minut jsme seděly mezi židlemi. Kapaly nám i slzičky. Z dnešního pohledu jsem za to ale ráda. Neměla jsem tehdy takový rozsah. Bez toho bych moderní gymnastiku dělat nemohla.

Chtěla jste v té době s moderní gymnastikou skončit?
Pomalu všechny děti přijdou domů s tím, že se jim na tréninku nelíbilo, že na něm plakaly. Většina se jich ale vrátí. Stejně tak i já.

Proč?
Moderní gymnastika mě chytila. Viděla jsem i úspěch své mamky. Chtěla jsem být jako ona, něco dokázat. S přibývajícím věkem je to těžší. Člověk si začne uvědomovat zodpovědnost. Nutnost obhájit dosažené výsledky.

Jak moderní gymnastky vlastně začínají?
Nejdříve bez náčiní. Pak se přibere švihadlo, obruč. Někde v nadějích se upozadí švihadlo a přibalí se míč, kužele a stuha.

Které náčiní je nejobtížnější na zvládnutí?
Podle mě je nejtěžší stuha, tím, že je dlouhá a uzluje se.

Doplňují se jednotlivá náčiní?
Asi ani ne. Práce s každým náčiním je jiná, technika, pohyb. Nedá se říci, že ten kdo zvládl jedno, zvládne i druhé. Je to ohromně rozmanité a v tom právě zábavné.

Kdy se u vás dostavil první úspěch?
Okolo dvanácti let jsem začala získávat první medaile na mistrovství republiky nadějí. Ne, že bych rovnou vyhrávala, ale nějaké bronzíčky už tu byly. Svoji první zlatou medaili jsem získala v Milevsku. Byla keramická a doteď ji doma mám.

Které trenérky vám vstoupily do života a co vám daly?
Za svůj život jsem spolupracovala se dvěma trenérkami. S Renatou Chomoutovou, se kterou jsem doteď a v Brně s reprezentační trenérkou Zdeňkou Schinzelovou.

Jak funguje vztah trenérky a její svěřenkyně?
Renatě odmalička tykám. Teď už je to spíš takový kamarádský vztah. Jako autoritu ji ale během tréninků beru. Paní Schinzelová je pro mě hlavně autoritou.

O čem rozhodujete vy a o čem trenérka?
Trenérka vlastně rozhoduje o všem. S rostoucím věkem závodnice už je vše ale uvolněnější a na její názor se dá. Co se týče sestavy, tak je to na trenérce. Hudbu a trikoty ale vybíráme společně.

Jak dlouho trvá příprava na samotný závod?
Líčení a česání mně zabere maximálně hodinu.

Cítíte se dobře výrazně nalíčená?
Ano, jelikož se nalíčím sama, tak to nikdy nepřeženu. Uznávám, že to ale nějaké holky přehání, až to není hezké.

Na co myslíte, když si stoupnete před diváky?
Naučila jsem se přestat myslet na okolí. Být uzavřená sama v sobě. Věřit v sebe. To je nejdůležitější. Mám nějaké rituály, ale ty neprozradím. Nemusí všem pomáhat.

Vnímáte fandění? Všechny ty výkřiky: chyť!
To ano. To moc pomáhá.

Křičela jste někdy: pusť?
Ne, to se nedělá. (směje se)

Vadily vám někdy mlsné pohledy mužů?
To ne, od toho máme asi ty trikoty, aby se mohli muži do sytosti vynadívat. (směje se)

Moderní gymnastika je řehole. Kolik času vám sebere?
Sebere mi veškerý čas. Nemám čas na žádné koníčky. Chodím jen do školy a trénovat. Samozřejmě ne vždycky se chodí do školy, často, většinou v době reprezentačního soustředění, chodím cvičit i dopoledne. To mi gymnastika zabere sedm hodin denně. O víkendu jsou závody.

Stíháte zajít třeba na diskotéku?
Oslavy se vždycky stíhají. Přiznám se, že je mi ale někdy líto, že nemohu jet se třídou na některé výlety.

Máte nějakého partnera?
Nemám.

Kvůli moderní gymnastice?
Snad. Trochu mi to vadí. Jelikož je mi devatenáct, tak si říkám, že už by někdo měl přijít.

Je obvyklé, že cvičíte kategorii jednotlivkyň i pódiové skladby?
V České republice ano. V zahraničí je to ale jiné. U nás je málo gymnastek, a tak se to musí kombinovat.

Nebrzdí to váš růst?
V mém případě ne. V juniorkách jsem byla nejdřív okolo sedmého místa. Pak jsem získala několik medailí, ale ne zlatých. I u nás jsou první dvě gymnastky většinou jen sólistky. Na toto místo jsem se posunula až loni.

Co je v moderní gymnastice nejdůležitější?
Hlava. Mně moc pomohlo zjištění, že mohu cvičit jen pro sebe a pro radost ze sestavy. Nějakou dobu jsem se bála, že nepřijde úspěch, což je stresující. No a pak dovednosti získané léty a zkušenosti. Musíte se vyzávodit.

Před čtyřmi roky jste zamířila do Brna. Jak to přijali lidé ze Sokola Praha 7?
V pohodě. Oni mě do Brna nasměrovali, abych se mohla dál vyvíjet.

Zažila rodilá Pražanka nějakou nevraživost v Brně?
Tam ne, spíš zpětně. Několika lidem v Praze vadilo, že se připravuji v Brně.

Co bylo jinak v oddíle SK TART MS Brno?
Do Brna jsem přešla se svou parťačkou Kateřinou Gerychovou. Zprvu jsme si říkaly, že nic neumíme. Nakonec jsme se ale chytily. Všechno v Brně funguje profesionálněji. Potkáte se tam třeba i se sportovním psychologem.

Potkala jste tam i nejlepší Češku Moniku Míčkovou. Jak reagovala na konkurenci?
Bez problémů. Jsme dobré kamarádky. Kolektiv v Brně naštěstí funguje výborně, což mě moc potěšilo.

Co vám chybí do jejích kvalit?
Snad úplně všechno. Monika má větší rozsah, hezčí nárty, lépe manipuluje s náčiním. Mám co dohánět. Já mám snad o něco lepší výraz.

Loni jste byla na mistrovství druhá. Od 21. června na vás čeká další šampionát. Co se musí sejít, abyste Moniku porazila?
Štěstí. A hlavně klid v hlavě. Musím mít natrénováno. Což ještě nemám, jelikož jsem v posledních dnech maturovala a připravovala se na přijímačky na vysokou školu. Předtím jsem ale makala a do dubna objížděla s Monikou světové poháry. Bylo to úplně super.

Spaly jste na stejném pokoji?
Ano, spaly.

Jaká vládla hierarchie? Kdo třeba zhasínal večer světlo?
Já, možná proto, že jsem druhá. (směje se)

Jaké povahové vlastnosti vás předurčují pro gymnastiku?
Cílevědomost, preciznost a pracovitost. Ta je ze všech nejdůležitější. Brzdí mě to, že všechno moc řeším.

Je vám devatenáct. Jak vám je, když si uvědomíte, že budete cvičit maximálně pět let?
Já to tak neberu. Chci si cvičení užívat a nestresovat se tím, kdy skončí.

Co potom?
Chtěla bych dělat fyzioterapii, zkusit modeling, tančit v divadle. Trénovat bych nechtěla. Gymnastiky už bylo dost.

Autor: David Nejedlý

7.6.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení