Výsledky 10. kola KB extraligyRC Praga Praha – RC Slavia Praha 36:22 (22:15)
Body: Forst 14, Čížek 12, Holovský 5, Žalud 5 – Kolář 7, Švorčík 5, Špiller 5, Jirman 5.
RC JIMI Vyškov – RC Tatra Smíchov 14:21 (9:8)
Body: Kovář 6, Jaroš 5, Chalabala 3 – Honner 6, Černý 5, Bartoň 5, Berounský 5.
Sokol Mariánské Hory – RC Sparta Praha 19:24 (12:19)
Body: Olšanský 5, Hanák 5, Macháček 5, Havránek 2, Veselka 2 – Toia 10, Páv 5, Jindra 5, Paloidze 4.
RC Dragon Brno – RC Mountfield Říčany 26:21 (5:14)
Body: Dosedla 6, Zeman 5, Burian 5, Tieber 5, trestná pětka – Kučera 6, Sadílek 5, Rohlík 5, Růžička 5.

Forst: Vázla naše komunikace

TOMÁŠ FORST.Ptáte se na jméno nejvíce bodujícího hráče derby mezi Pragou a Slavií? Správná odpověď zní Tomáš Forst. Pověstný rychlík přidal ke dvěma pětkám stejný počet proměněných trestných kopů.

Tomáši, úvod zápasu byl z vaší strany ideální. Co se stalo po rychlé pětce?
Nejspíš šlo o podcenění. Úspěšný začátek nás klasicky namlsal. Slávisté začali víc útočit, my přestali skládat a bylo z toho pořádné drama.

Červenobílí působili daleko kompaktněji než na podzim.
S tím souhlasím, vrátili se jim dobří hráči, navíc sehráli dva přípravné zápasy, my ani jeden.

Opravdu? Kouč Pragy si pochvaluje vaše nadšení, přístup k tréninkům. Ideální stav ale zdá se nepanuje?
V tom má pravdu, chodí nás hodně, chuť máme. Přípravné zápasy nám ale chyběly. Hrát mezi sebou je dobré, ragbista cizího týmu vás ale zmastí úplně jinak.

Poslední akce první půle skončila pětkou a vy znovu odskočili. Proč ne definitivně?
Upřímně jsme si sami mysleli, že jsme utkání zlomili, což nebylo dobře. Poté opět nefungovaly skládky. Vázla naše komunikace. V obraně jsme spolu vůbec nemluvili. Slavia začala víc běhat, dobře si přihrávala a chvílemi nás rozebírala.

V utkání začal kopat Petr Čížek, poté jste převzal jeho úlohu. Z jakého důvodu?
Funguje u nás pravidlo, kdo položí, nekope. Petr byl po dlouhých bězích poměrně unavený, proto jsem šel já.

Po duelu zazněl z ochozů názor, že Praga utrpěla vítězství. Souhlasíte?
Stoprocentně. Na podzim jsme hráli velmi dobře, tentokrát hrozně. Jinak se náš výkon nedá hodnotit.

Najdete na zápase vůbec něco pozitivního?
Ano, pokud jsme si už míč rozhodili, položili jsme. Dokázali jsme přečíslit soupeře, solidně si přihrávat. Nakonec jsme vyhráli a položili šest pětek, proto nemusíme být tak docela zklamaní. Nemá cenu si ale lhát, negativa převažují.

Jaká?
Špatné skládky, standardky, tedy mlýny a auty.

Stále vyhráváte, nesvazuje vás už série?
Prohrát nechcete nikdy, možná by nám ale jedna porážka srazila hřebínky tím správným směrem.

Kolář: Praga není zvyklá na odpor

JAN KOLÁŘ.V pozměněné sestavě nastoupili slávisté do duelu s Pragou a hned to bylo na jejich výkonu znát. Jedna stálice ale zůstala, neomylný kopáč, útoková spojka Jan Kolář.

Jane, poslední derby s Pragou jste prohráli o víc než osmdesát bodů. Jak se vám nyní jelo k Rokytce?
Výsledek podzimního střetnutí jsme brali jako hlavní motivační prvek do odvety. Říkali jsme si, že podobný výsledek ani výkon nesmíme zopakovat.

Duel pro vás nezačal dobře, zranil se Mička a inkasovali jste pětku.
Běžela pátá minuta a nám se obnovily černé myšlenky z posledního utkání. Semkli jsme se ale, položili kontaktní pětku a šlo se dál. Pomohlo nám, že Praga působila podrážděně, není zvyklá na odpor, který její hráči těžce nesli.

Kdykoli jste vyrovnali, Praga kontrovala. Proč jste nevyužili nabyté pohody?
Máme sice spoustu zkušených hráčů, ale také mladé, kteří teprve startují svou kariéru. Třeba pětka v poslední minutě první půle mě ale stále mrzí. Šlo o souhru nešťastných náhod, chyb. Nakonec asi nic neřešila, byla ale úplně zbytečná.

Přišlo ovšem i druhé vyrovnání v úvodu druhé půle. Kde k němu Slavia vzala sílu?
O poločase jsme si řekli, že nesmíme dovolit Pragovce dát další body. Byli jsme v kontaktu, poté bychom utkání ale jen těžko doháněli. Podařilo se nám položit a vlastně až do úplného závěru drželi s mistry krok.

Proč jste nedotáhli své snažení do vítězného konce?
Protože jsme museli vinou zranění hodně střídat. Do hry se dostali kluci, kteří to nečekali a hlavně na pozice, na kterých vůbec nenastupují. Konec extraligového utkání chce hrozně moc sil, které jsme v sobě nenašli. V závěru byli soupeři lepší.

Přesto jste odehráli nejlepší zápas ročníku. Co se změnilo během zimní pauzy?
Máme nového kouče, vrátilo se několik hráčů ze zahraničí. Tvrdě jsme trénovali. Snad nám elán vydrží do zápasu se Spartou.

Což je hratelnější soupeř.
Přesně tak, Praga je v Česku bezkonkurenčně nejsilnější. Výkon proti ní nás jistě nakopne, získáme potřebné sebevědomí. Pokud ho zopakujeme, věřím, že Spartu porazíme.