VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OVOV? Starýho psa novým kouskům nenaučíš, říkal před pěti lety učitel

Praha - Ke své čtvrté účasti v pětileté historii atletického projektu sportování školní mládeže OVOV (Odznak všestrannosti olympijských vítězů) nastoupí v pátek 5. září na stadionu pražské Julisky také Tomáš Kratochvíl (ročník 2002) z jihočeské Kaplice.

4.9.2014
SDÍLEJ:

Učitel a tatínek Vladimír Kratochvíl z jihočeské Kaplice se na celostátní finále soutěže žáků základních škol těší.Foto: archiv Deníku

V posledních dvou ročnících svoji kategorii Tomáš vyhrál, patří proto k velkým favoritům letošního jubilejního ročníku.

Tomášův tatínek věří, že syn opět skončí na stupních vítězů. „Dvakrát vyhrál a při prvním startu jako devítiletý mezi desetiletými skončil druhý. A to se nijak speciálně nepřipravoval,“ říká pyšně o svém synovi tatínek Vladimír, který je učitelem tělesné výchovy v jihočeské Kaplici a vlastně i trenérem syna Tomáše.

Právě pan učitel Kratochvíl patří mezi ty, kteří propagují projekt OVOV doslova v každé hodině tělesné výchovy. Do projektu ve škole zapojil všech zhruba 170 žáků druhého stupně.

Samotné seznámení Vladimíra Kratochvíla s OVOV však nebylo jednoduché: „Začal jsem se tomu věnovat tak trochu z donucení. Když mi šéf okresní Asociace školních sportovních klubů začal povídat o „ovéčkách“, řekl jsem mu, že starýho psa novým kouskům nenaučíš a že já tohle dělat nebudu,“ popisuje Vladimír Kratochvíl své první dojmy.

„On mi řekl, že to dělat musím, protože mám pořádat okresní kolo. Vynadal jsem mu, ale šel do toho a brzy jsem změnil názor. Viděl jsem, jak to žáky chytlo, jak se zlepšují, jak je to baví,“ říká nadšený učitel tělocviku.

Smysl, řád, forma a fazona

Se začátkem nového školního roku Vladimír Kratochvíl (56 let) seznamuje s projektem OVOV už i žáky na prvním stupni kaplické základky. „Právě jsem si uvědomil, že tyhle disciplíny moji vrstevníci i ti mladší rodiče našich dětí dělali – běhali jsme šedesátku, skákali do dálky, házeli krikeťákem. Jen pánové Změlík a Šebrle tomu dali smysl, řád, formu a fazonu. Jak jednoduché a jak účinné. Vždyť každý mladý se alespoň v jedné disciplíně najde,“ říká.

Tatínek a učitel Kratochvíl v minulosti trénoval basketbal. „Projekt OVOV vlastně může za to, že trénuju i atletiku v Sokole České Budějovice. A syn Tomáš se díky OVOV začal věnovat atletice v Sokole České Budějovice a byl také vyhlášen atletem Jihočeského kraje v kategorii přípravka. Parádní Tomášovou disciplínou je skok do dálky, kde má osobní rekord 516 centimetrů. Uvidíme, jak mu „to bude“ v pátek a v sobotu skákat, házet a běhat na Julisce. Věřím, že Tomáš zabojuje,“ dodává tatínek.

Na Juliskku rozhodně Tomáš Kratochvíl vstoupí jako velký favorit. A jeho tatínek přiveze do Prahy jeden silný tým – tým z Kaplice.

Autor: Jiří Macek

4.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení