VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náborová akce Sporťáček 2012 se opravdu vydařila

Praha – O uplynulém víkendu se konal v branickém areálu Hamr největší tuzemský sportovní festival a náborový den Sporťáček 2012. Na něm měly děti příležitost vyzkoušet si sedmdesát devět sportovních odvětví.

10.9.2012
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Sporťáček 2012 se vydařil.Foto: Jiří Růžička

Za vším tím mumrajem stálo občanské sdružení SC Bootcamps v čele s ředitelem Petrem Hanzlíkem.

 „Všem klubům, které zde ukazovaly svá odvětví, patří veliká pochvala za skvěle připravené prezentace," děkoval ředitel.

 „Stejně tak i osobnostem. Ať už jde o olympioniky Davida Svobodu, vítěze zlaté medaile z Londýna v moderním pětiboji, bronzové kajakáře Josefa Dostála a Lukáše Trefila nebo o badmintonistu Petra Koukala, kanoistu Stanislava Ježka, judistu Jaromíra Ježka, či o rychlobruslařku na krátké dráze Kateřinu Novotnou. Na pódiu se u mikrofonů známé moderátorské dvojice Pavel Cejnar a Ondřej Vodný objevili i fotbalisté Karol Kisel ze Slavie, Ladislav Krejčí ze Sparty, reprezentantka v aerobiku Tereza Tydlitátová, anebo házenkářka Kateřina Keclíková z DHC Slavia," pokračoval.

 „Nejdůležitější bylo, že se areál plnil po celý den a jeho branami prošlo bezmála pět tisíc návštěvníků. Letošní ročník proto hodnotíme kladně. Stojíme před velikým úkolem zorganizovat akci i v dalších krajích České republiky," dodal spokojený Hanzlík.

Svoboda: Fandím dětem, aby našly svůj sport

Řada známých sportovních tváří navštívila náborovou akci Sporťáček 2012. Tou nejzářivější byla osoba zlatého olympijského medailisty z Londýna v moderním pětiboji Davida Svobody. Sedmadvacetiletý reprezentant rozdal na Hamru stovky, ba tisíce podpisů.

Davide, jak moc je vám příjemná popularita?

Zatím je pouze příjemná.  Doposud jsem se nesetkal s žádnou negativní reakcí na můj olympijský úspěch. Všechno je to takové optimistické.

Opravdu se nedostavila závist?

(smích) Nějaké asi ano, ale tu jsem vytěsnil z hlavy. Nemám čas řešit hlouposti. Drtivá většina reakcí byla ale pozitivních, za které všem moc děkuji.

Jaká je přízeň žen?

(směje se) To já nedokážu posoudit. Ženy za mnou nepřijdou a neřeknou, že jsem hrozně skvělej (směje se). Zatím vím o popularitě od ženského pohlaví pouze od kamarádů. Nevím, jestli mi nekecaj (směje se).

Jak se vám líbí na Sporťáčku?

Akce je mně moc sympatická. Nejvíce tím, že je zde zastoupeno velké množství sportovních odvětví. Což je pro mě, jako vícebojaře, zvlášť přitažlivé. Stejně tak fakt, že je zde přítomno strašně moc malých dětí, kterým fandím, aby tady našly svůj sport.

Proč by měly děti provozovat právě moderní pětiboj?

Protože jde o olympijský sport s velikou tradicí, který má v České republice skvělé zázemí. Děti dokážeme naučit to, co potřebují. Pokud budou talentované, dokážeme je dostat do absolutní světové špičky. Moderní pětiboj je nesmírně pestrý a zábavný. Sice je časově náročný, neřešíme ale problémy únavy z každodenního rutinního tréninku.

Moderní pětiboj je nebo není kolektivním sportem?

Je to individuální sport provozovaný v kolektivu. Příprava probíhá v malé skupině, ve které se striktně dbá na potřeby jednotlivce. I my ale máme svou soutěž družstev.

Cítí se někdy moderní pětibojař osamělý?

(směje se) Mám-li mluvit za sebe, tak někdy ano. Ale vyhovuje mi to. Samotu potřebuji ke svému duchovnímu rozvoji, duševnímu klidu a sportovního zlepšení.

Holky a kluci, pojďte na Kendó!

K řadě stánků reprezentujících v tuzemsku netradiční sportovní odvětví mohli zavítat návštěvníci na Sporťáčku 2012. Ruku na srdce, kdopak z vás zná takové Kendó?

 „Kendó je japonské umění boje s mečem. Doslova znamená cestu meče. Jeho počátky sahají do 12. století, kdy v Japonsku vznikla kasta bojovníků – samurajů. Moderní Kendó vznikalo koncem 19. století syntézou a standardizací z několika starých škol. Dnešní podoba používá obou výcvikových metod, jak cvičení kata, za použití dřevěných mečů, tak i cvičení s bambusovým šinajem a ochrannou výstrojí," vysvětluje prezident České asociace Kendó Tomáš Jelen, který ochotně popisuje cíle tohoto odvětví.

 „Kendó není „jen" sport. Chceme formovat mysl a tělo, zušlechťovat ducha. Správným a přesným cvičením usilovat o zdokonalení se. Cítit lidskou laskavost a čest, stýkat se s ostatními s tou nejryzejší upřímností," říká přesvědčivě.

Kde se tedy na území metropole věnovat Kendó?

 „V Praze jsou dva oddíly dospělých a jeden dětský, který sídlí na ČVUT v budově fakulty strojní, na Karlově náměstí 13. Každé úterý od sedmnácti hodin se tam na děti těší kvalifikovaní učitelé," zve Jelen.

Novotná: Litovala jsem, že už nejsem dítětem

Nejen drsní chlapi prezentovali na Sporťáčku 2012 svá sportovní odvětví. Mezi hosty jsme mohli zahlédnout i půvabné dívčí tváře. Například tu trojnásobné účastnice olympijských her, osmadvacetileté rychlobruslařky na krátké dráze Kateřiny Novotné.

Kateřino, jak jste se dozvěděla o Sporťáčku 2012?

Kontaktoval mě hlavní organizátor akce Jakub Makalouš. Zeptal se mě, jestli chci přijít podpořit děti. To je to nejhezčí, co může člověk udělat. A tak jsem jeho pozvánku ráda přijala.

Jak vzpomínáte na své začátky?

Bruslit jsem začala v jedenácti letech, a to úplně náhodou. V mých rodných Benátkách nad Jizerou se v té době rozjížděl rychlobruslařský oddíl. Šla jsem to zkusit a už u bruslení zůstala.

Jak na Sporťáčku prezentujete zimní sport?

Formou kolečkového rychlobruslení pražského oddílu KSP Modřany. Myslím si, že velmi zdařile.

Proč by měly děti provozovat váš sport?

Rychlobruslení žije ve stínu krasobruslení a ledního hokeje. Ten, koho baví bruslit, není ale tak veliký a silný a ani tak ladný, se může vyžít v zábavném sportu ve skvělém kolektivu.

Jak se vám líbí na akci?

Moc, překvapil mě její rozsah. Sportoviště jsem si poctivě prošla a litovala, že už nejsem dítětem. Všechno tady je pestré a hlavně si na to můžete sáhnout.

Mluvila jste během Sporťáčku s nějakými dětmi?

Nejvíc se svým synovcem Adamem. Tomu se moc líbilo vyzkoušet si lukostřelbu a golf.

Objevila jste sport, který jste neznala?

To snad ani ne. Byla jsem ale ráda, že vidím odvětví, jež jsem znala jen z televizní obrazovky, anebo z vyprávění. Bylo příjemné vystřelit si třeba z luku.

Milé děti, jak se vám líbilo na Sporťáčku?

Adélka Plachá – 8 let

 „Bylo to tady hezký. Přišla jsem sem, abych se bavila o víkendu. Hlavně mě bavily soutěže. Nejvíc lezení na hasičské auto."

Maxíček Handl – 6 let

 „Líbilo se mi tady hodně věcí. Třeba sporty, nejvíc judo. Já budu dělat judo."

Markétka Marviková – 8 let

„Hodně. Přišla jsem sem hledat sporty. Už jsem dělala aerobik, atletiku a tenis. Asi zkusím bruslení."

Autor: David Nejedlý

10.9.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Návštěvníci se mohli v Zoo Praha rozloučit s dvouletým lachtanem Mamutem, který za pár dní zamíří do nového domova v Německu.
3

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Jak reklamovat koupený dům či byt

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení