VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na tým už bude vytvořený vyšší tlak, slibuje Čurda

Praha /ROZHOVOR/ – Vynikající podzim zažili v loňském roce házenkáři Dukly. Radikálně omlazený celek se dokázal držet na medailových příčkách extraligy, ve Vyzývacím poháru se probojovat až do osmifinále. Od ledna se ale kolo zadrhlo a vše vyvrcholilo porážkou 0:3 s Lovosicemi ve čtvrtfinálové sérii nejvyšší české soutěže. Po 'dohrávkách' s Hranicemi a Zubřím bylo jasné, že tým zakončí sezonu na šesté pozici. Dost důvodů pro setkání se sportovním manažerem Dukly Danielem Čurdou.

20.8.2015
SDÍLEJ:

SPORTOVNÍ MANAŽER házenkářské Dukly Daniel Čurda.Foto: ČTK/Ladislav Adámek

Pro většinu příznivců skončila vaše sezona po vypadnutí ve čtvrtfinále. Jak vše cítil tým?
Před loňskou sezonou jsme si dali jasné cíle a prohlásili ji za přechodovou. Udělali jsme riskantní krok, naše řady opustili čtyři zkušení házenkáři a nahradili je perspektivní, nicméně mladí kluci. Nikdo nevěděl, co se stane. Takoví hráči potřebují především nastupovat, i zápasy o páté až osmé místo jim mají co dát. Bylo pro nás velice důležité, že jsme zvládli dvojutkání s Hranicemi. Chtěli jsme skončit pátí, umístění na sedmé až osmé příčce bychom brali jako degradování sezony a třetího místa vybojovaného v základní části. Osobně jsem byl nespokojený jen jednou, a to z našeho výkonu v posledním utkání v Zubří.

Proč jste neuspěli v play-off?
Série byla o hlavě. Lovosice měly zkušenější tým, hráče, kteří už byli schopní něco vyhrát. Honza Landa nebo Pavel Chroustovský, oba prošli Duklou, motivace na rozdávání, a ve čtvrtfinále na sebe vzali zodpovědnost. Vůdci, kteří dokázali podstoupit riziko, že něco pokazí. A povedlo se.

Kdy se rozhodlo?
Hned v úvodním zápase série. Prohra v něm vytvořila na kluky takový tlak, který neunesli. Troufám si říci, že jsme byli ve druhém střetnutí lepší, ale vyhořeli na proměňování šancí. Když jedete do Lovosic za stavu 0:2, šanci máte minimální.

Jak jste si vyhodnotili sezonu?
Chtěli jsme postoupit do play-off, což jsme zvládli. Většina lidí okolo házené nás tipovala do bojů okolo devátého místa, my se ale dokázali popasovat se základní částí a naprosto v pohodě postoupit. Vypadli jsme ve čtvrtfinále, nezvládli rozdílové zápasy, na druhou stranu se probojovali mezi šestnáctku Vyzývacího poháru. Ukázali jsme potenciál, který letos musíme potvrdit.

Zvažovali jste, že byste šli do ročníku 2015-16 s jinou trenérskou dvojicí než Jan Josef a Jiří Kotrč?
Ne, viděli jsme, že jsou oba schopni s mladými pracovat, dát tým dohromady. V květnu jsme se proto dohodli na prodloužení spolupráce o další sezonu. Řekli jsme si ale, že už na ně i na hráče bude vytvořený vyšší tlak. Což pocítili od začátku přípravy.

Nastaly změny v kádru?
Ano, s Petrem Ramsem jsme se dohodli, že už nebude nastupovat, bude ale stále připravený v záloze pro případ, kdyby se někdo zranil. Je mimořádně časově vytížený, pracuje, v Dukle trénuje starší žáky… Do Sokola Vršovice odchází Jan Petružela, který za Milanem Kotrčem téměř nehrál. Letos už u nás nebude ani Patrik Fulnek, který se vrací do Kopřivnice. Jeho místo zaplníme vlastními odchovanci, to je naše cesta a koncept, kterého se nechceme vzdát. Po zranění se vrací Honza Syřínek, ze studií v Barceloně Vojta Bělohlav. Ze čtvrté německé ligy přichází Honza Brabec, zkušený defenzivní specialista známý v Česku především z působení v Lovosicích. Od něj si slibujeme zkvalitnění obranné práce a větší důraz na hierarchii staří versus mladí. Budí respekt, má silné slovo v kabině. Posilujeme i post pivota, na který jsme získali Mojmíra Hlavatého. Přestože jde o mladého hráče, v dresu Bratislavy už má za sebou dvě sezony v nejvyšší slovenské soutěži a také on se jeví jako solidní obránce.

Zájem byl jistě o Tomáše Petržalu, Davida Šůstka, Milana Kotrče… Zůstávají?
Ano, Tomáš Petržala u nás podepsal dlouhodobý kontrakt na tři plus dva roky. Je to kapitán, lídr týmu, který za nás nejen hraje, ale Duklou žije, měli jsme jasnou prioritu udržet ho. Také David s Milanem zůstávají. I další stěžejní hráč Jakub Sviták podepsal víceletou smlouvu.

Posunuli jste opět do kádru áčka nějaké mladíky?
Připojili se k nám Filipové Herzán a Kopáč. Druhého z nich půjčíme do Nového Veselí. Potřebujeme, aby hrál. Uvědomujeme si, že by u nás měl malou minutáž.

Nejde o prvního hráče. Spolupráce s Novým Veselím se stále prohlubuje?
Přesně tak, ať už jde o Davida Šůstka nebo Tomáše Suchého. Intenzivní spolupráce bude pokračovat také v letošní sezoně. Do Nového Veselí budeme rádi posílat mladé a talentované hráče na rozehrání a my v jejich kádru vidíme zajímavé tváře, které by se brzy mohly objevit v našem dresu. Vše je nastaveno tak, že dostanou jako první volbu možnost jít do Dukly.

Jde o vaši farmu?
Ne, fungují samostatně. Dá se ale mluvit o vzájemné kooperaci na úrovni mužů. V dorosteneckých kategoriích a žákovských jsme pouze soupeři, což nás motivuje dokázat druhým, kdo dělá házenou lépe.

Loni se řešila otázka levé spojky, na které chyběla alternativa. Bude mít Šůstek více pohody?
Levá spojka je královský post, kvalitních je u nás málo. David je jasná jednička. Není pro něj ale jednoduché udržet si formu po celou sezonu. Záda mu budou krýt dva mladíci Daniel Kývala, talent od Boha se skvělými dispozicemi, který si ale musí vše srovnat v hlavě a Filip Herzán. Variant je ale více. Například s Milanem Kotrčem na levé spojce a Vojtou Bělohlavem na křídle. Levou stranu máme silnější než loni.

Budete angažovat Vlado Buvalu, kterého jste zkoušeli v zimě?
Jeho příchod definitivně padl. V zimě se nám jevil dobře, v dubnu jsme ho ale měli na dalších testech, které se mu příliš nevydařily. Pokud má přijít cizinec, s nímž jsou spojené vyšší náklady na přestup bydlení, plat…, musí být lepší než naši hráči. Vlado není špatný házenkář, kupovali bychom ho ale jako střídajícího hráče, dostali proto příležitost naši odchovanci.

Pojďme k přípravě, fyzická už je za vámi, jak probíhala?
Poprvé jsme se sešli 22. července a pobyli dva dny na Julisce. Po seznámení jsme odjeli na osm dní do Harrachova, kde kluci absolvovali tři až čtyři tréninky denně. Musím říci, že takto náročné soustředění za posledních deset let neměli. Dokonce bych dávky nazval 'ruskými'. Hodně se jezdilo na kole, běhalo, posilovalo. Novinkou byl nordic running. Všichni jsou ale zdraví a už se čtrnáct dní připravují s míčem.

Přišly přípravné turnaje. Jak jste viděl stříbrný v Novém Veselí?
Nejprve jsme porazili Bratislavu 28:17, poté hráli vyrovnaný a v této fázi přípravy velmi kvalitní zápas s Karvinou. Za stavu 14:14 ale došlo k faulu našeho hráče. Na protest proti naší hrubosti odešli házenkáři soupeře ze hřiště a utkání vzdali. Uznávám, že byl zápas ostřejší. Nicméně jsme postoupili do finále, kde jsme prohráli s Hranicemi 24:27. Ze šesti týmů druhé místo. Na začátek přípravy slušné. Uvidíme, jak uspějeme v Jičíně, kde od pátku změříme své síly s výborným polským celkem, špičkovým slovenským a Jičínem.

Karvinou přivítáte v prvním kole extraligy. Utkání dostalo další náboj?
S tím souhlasím. Hned po zápase v Novém Veselí mi to problesklo hlavou. Půjde o náročný vstup do sezony, Karviná má letos dva cizince, chce hrát a bude silná. Rivalita mezi námi panovala vždycky, po tomto utkání ale ještě vzrostla.

Vyzývací pohár zahájíte ve třetím kole s kyperským A.S.S. Spes. Kdy a kde se bude hrát?
Nejde stále o oficiální informaci, jsme ale dohodnuti na úrovni klubů, že se oba zápasy sehrají v Praze. Nastoupit bychom chtěli v Edenu 21. a 22. listopadu. Spes je kvalitativně srovnatelný s námi, díky místu utkání jsme přidali deset procent na naši stranu. Šance nyní vidím 60 ku 40.

Loni jste uhráli osmifinále. Máte letos vyšší ambice?
V soutěži je 42 týmů, my máme číslo devatenáct. Tuto pozici chceme vylepšit, opět uhrát minimálně osmifinále a posunout se. Evropské poháry chceme hrát pravidelně. Fanoušci sami viděli, že jde o docela jinou házenou.

A v extralize zamířit do čtyřky?
Opět máme základní cíl, kterým je účast v play-off. Pokud ale chceme sezonu hodnotit jako úspěšnou, musíme postoupit ze čtvrtfinále mezi nejlepší čtyřku. Nebudeme poté řešit medaile, o které se hraje vabank. Nesmíme zapomenout ani na Český pohár, o jehož zisk chceme také usilovat. Musíme uspět, naši sponzoři za námi stáli loni a my bychom jim nyní měli ukázat, že byla naše společná cesta správná.

Pocítí hráči na platech případné úspěchy?
Ano, opět máme vypsané prémie za zisk prvního až čtvrtého místa.

Kdy a kam na Duklu?1. kolo: 5. září Dukla – Karviná
2. kolo: 12. září Hranice – Dukla
3. kolo: 19. září Dukla – Kopřivnice
4. kolo: 26. září Dukla – Zubří
5. kolo: 3. října Brno – Dukla
6. kolo: 10. října Dukla – Frýdek-Místek
7. kolo: 17. října Jičín – Dukla
8. kolo: 24. října Dukla – Litovel
9. kolo: 28. října Zlín – Dukla
10. kolo: 14. listopadu Dukla – Plzeň
11. kolo: 21. listopadu Lovosice – Dukla
12. kolo: 28. listopadu Karviná – Dukla
13. kolo: 5. prosince Dukla – Hranice
14. kolo: 12. prosince Kopřivnice – Dukla
15. kolo: 19. prosince Zubří – Dukla
16. kolo: 6. února Dukla – Brno
17. kolo: 13. února Frýdek-Místek – Dukla
18. kolo: 20. února Dukla – Jičín
19. kolo: 27. února Litovel – Dukla
20. kolo: 5. března Dukla – Zlín
21. kolo: 12. března Plzeň – Dukla
22. kolo: 19. března Dukla – Lovosice
Domácí duely začínají v 16.30 hodin, hraje se v hale Ruzyně, Pilotů 217

Autor: David Nejedlý

20.8.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Holešovice a Libeňský most

Libeňský most čeká na ortel po zátěžových testech

Milan Chovanec (ČSSD)

Chovanec chce od policie důkazy o existenci internetové hry Modrá velryba

Drahošovou tiskovou mluvčí bude Lenka Pastorčáková

Praha - Tiskovou mluvčí prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše bude Lenka Pastorčáková. Dosavadní redaktorka České televize se funkce ujme na začátku května. V sobotu o tom informoval server Lidovky.cz.

AUTOMIX.CZ

Jak se nespálit při koupi ojetiny II.: Jsme u auta. Na co si dát pozor?

V minulém dílu článku o nákupu ojetiny jsme si probrali, čím se řídit při počátečním výběru auta a jak se připravit na jeho nákup. Nyní se dostáváme do bodu, kdy jsme u vybraného vozu. Na co si dát pozor? A co všechno byste měli zkontrolovat?

MŠMT: Zveřejnění testů přijímaček nemůže narušit přijímací proces

Praha - Zveřejnění zadání jednotných přijímacích zkoušek na internetu před dokončením jejich letošních termínů není podle ministerstva školství natolik závažné, aby mohlo narušit přijímací proces. Přesto podle něj není šíření testů tímto způsobem vhodné, protože může porušit zásadu, aby byl zachován rovný přístup uchazečů k testům. V pátek to sdělila mluvčí ministerstva Klára Bílá v reakci na výzvu organizace EDUin, aby ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) zajistila rovný a okamžitý přístup k již použitým testovým zadáním.

Muzeum připomíná 70 let od cesty Hanzelky se Zikmundem

Praha – Zdá se to skoro neuvěřitelné, ale je to tak: na své putování po světě vyrazili Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund před rovnými 70 lety. Kulaté výročí startu legendární cestovatelské dvojice k první ze série jejich cest v sobotu po celý den připomínají akce v Národním technickém muzeu – přičemž součástí programu bude zahájení tematické pamětní jízdy automobilu Tatra 87 s posádkou Petr Horký, Michal Popov a Miroslav Náplava, mířící ve stopách Hanzelky a Zikmunda do Marseille.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies