VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na tým už bude vytvořený vyšší tlak, slibuje Čurda

Praha /ROZHOVOR/ – Vynikající podzim zažili v loňském roce házenkáři Dukly. Radikálně omlazený celek se dokázal držet na medailových příčkách extraligy, ve Vyzývacím poháru se probojovat až do osmifinále. Od ledna se ale kolo zadrhlo a vše vyvrcholilo porážkou 0:3 s Lovosicemi ve čtvrtfinálové sérii nejvyšší české soutěže. Po 'dohrávkách' s Hranicemi a Zubřím bylo jasné, že tým zakončí sezonu na šesté pozici. Dost důvodů pro setkání se sportovním manažerem Dukly Danielem Čurdou.

20.8.2015
SDÍLEJ:

SPORTOVNÍ MANAŽER házenkářské Dukly Daniel Čurda.Foto: ČTK/Ladislav Adámek

Pro většinu příznivců skončila vaše sezona po vypadnutí ve čtvrtfinále. Jak vše cítil tým?
Před loňskou sezonou jsme si dali jasné cíle a prohlásili ji za přechodovou. Udělali jsme riskantní krok, naše řady opustili čtyři zkušení házenkáři a nahradili je perspektivní, nicméně mladí kluci. Nikdo nevěděl, co se stane. Takoví hráči potřebují především nastupovat, i zápasy o páté až osmé místo jim mají co dát. Bylo pro nás velice důležité, že jsme zvládli dvojutkání s Hranicemi. Chtěli jsme skončit pátí, umístění na sedmé až osmé příčce bychom brali jako degradování sezony a třetího místa vybojovaného v základní části. Osobně jsem byl nespokojený jen jednou, a to z našeho výkonu v posledním utkání v Zubří.

Proč jste neuspěli v play-off?
Série byla o hlavě. Lovosice měly zkušenější tým, hráče, kteří už byli schopní něco vyhrát. Honza Landa nebo Pavel Chroustovský, oba prošli Duklou, motivace na rozdávání, a ve čtvrtfinále na sebe vzali zodpovědnost. Vůdci, kteří dokázali podstoupit riziko, že něco pokazí. A povedlo se.

Kdy se rozhodlo?
Hned v úvodním zápase série. Prohra v něm vytvořila na kluky takový tlak, který neunesli. Troufám si říci, že jsme byli ve druhém střetnutí lepší, ale vyhořeli na proměňování šancí. Když jedete do Lovosic za stavu 0:2, šanci máte minimální.

Jak jste si vyhodnotili sezonu?
Chtěli jsme postoupit do play-off, což jsme zvládli. Většina lidí okolo házené nás tipovala do bojů okolo devátého místa, my se ale dokázali popasovat se základní částí a naprosto v pohodě postoupit. Vypadli jsme ve čtvrtfinále, nezvládli rozdílové zápasy, na druhou stranu se probojovali mezi šestnáctku Vyzývacího poháru. Ukázali jsme potenciál, který letos musíme potvrdit.

Zvažovali jste, že byste šli do ročníku 2015-16 s jinou trenérskou dvojicí než Jan Josef a Jiří Kotrč?
Ne, viděli jsme, že jsou oba schopni s mladými pracovat, dát tým dohromady. V květnu jsme se proto dohodli na prodloužení spolupráce o další sezonu. Řekli jsme si ale, že už na ně i na hráče bude vytvořený vyšší tlak. Což pocítili od začátku přípravy.

Nastaly změny v kádru?
Ano, s Petrem Ramsem jsme se dohodli, že už nebude nastupovat, bude ale stále připravený v záloze pro případ, kdyby se někdo zranil. Je mimořádně časově vytížený, pracuje, v Dukle trénuje starší žáky… Do Sokola Vršovice odchází Jan Petružela, který za Milanem Kotrčem téměř nehrál. Letos už u nás nebude ani Patrik Fulnek, který se vrací do Kopřivnice. Jeho místo zaplníme vlastními odchovanci, to je naše cesta a koncept, kterého se nechceme vzdát. Po zranění se vrací Honza Syřínek, ze studií v Barceloně Vojta Bělohlav. Ze čtvrté německé ligy přichází Honza Brabec, zkušený defenzivní specialista známý v Česku především z působení v Lovosicích. Od něj si slibujeme zkvalitnění obranné práce a větší důraz na hierarchii staří versus mladí. Budí respekt, má silné slovo v kabině. Posilujeme i post pivota, na který jsme získali Mojmíra Hlavatého. Přestože jde o mladého hráče, v dresu Bratislavy už má za sebou dvě sezony v nejvyšší slovenské soutěži a také on se jeví jako solidní obránce.

Zájem byl jistě o Tomáše Petržalu, Davida Šůstka, Milana Kotrče… Zůstávají?
Ano, Tomáš Petržala u nás podepsal dlouhodobý kontrakt na tři plus dva roky. Je to kapitán, lídr týmu, který za nás nejen hraje, ale Duklou žije, měli jsme jasnou prioritu udržet ho. Také David s Milanem zůstávají. I další stěžejní hráč Jakub Sviták podepsal víceletou smlouvu.

Posunuli jste opět do kádru áčka nějaké mladíky?
Připojili se k nám Filipové Herzán a Kopáč. Druhého z nich půjčíme do Nového Veselí. Potřebujeme, aby hrál. Uvědomujeme si, že by u nás měl malou minutáž.

Nejde o prvního hráče. Spolupráce s Novým Veselím se stále prohlubuje?
Přesně tak, ať už jde o Davida Šůstka nebo Tomáše Suchého. Intenzivní spolupráce bude pokračovat také v letošní sezoně. Do Nového Veselí budeme rádi posílat mladé a talentované hráče na rozehrání a my v jejich kádru vidíme zajímavé tváře, které by se brzy mohly objevit v našem dresu. Vše je nastaveno tak, že dostanou jako první volbu možnost jít do Dukly.

Jde o vaši farmu?
Ne, fungují samostatně. Dá se ale mluvit o vzájemné kooperaci na úrovni mužů. V dorosteneckých kategoriích a žákovských jsme pouze soupeři, což nás motivuje dokázat druhým, kdo dělá házenou lépe.

Loni se řešila otázka levé spojky, na které chyběla alternativa. Bude mít Šůstek více pohody?
Levá spojka je královský post, kvalitních je u nás málo. David je jasná jednička. Není pro něj ale jednoduché udržet si formu po celou sezonu. Záda mu budou krýt dva mladíci Daniel Kývala, talent od Boha se skvělými dispozicemi, který si ale musí vše srovnat v hlavě a Filip Herzán. Variant je ale více. Například s Milanem Kotrčem na levé spojce a Vojtou Bělohlavem na křídle. Levou stranu máme silnější než loni.

Budete angažovat Vlado Buvalu, kterého jste zkoušeli v zimě?
Jeho příchod definitivně padl. V zimě se nám jevil dobře, v dubnu jsme ho ale měli na dalších testech, které se mu příliš nevydařily. Pokud má přijít cizinec, s nímž jsou spojené vyšší náklady na přestup bydlení, plat…, musí být lepší než naši hráči. Vlado není špatný házenkář, kupovali bychom ho ale jako střídajícího hráče, dostali proto příležitost naši odchovanci.

Pojďme k přípravě, fyzická už je za vámi, jak probíhala?
Poprvé jsme se sešli 22. července a pobyli dva dny na Julisce. Po seznámení jsme odjeli na osm dní do Harrachova, kde kluci absolvovali tři až čtyři tréninky denně. Musím říci, že takto náročné soustředění za posledních deset let neměli. Dokonce bych dávky nazval 'ruskými'. Hodně se jezdilo na kole, běhalo, posilovalo. Novinkou byl nordic running. Všichni jsou ale zdraví a už se čtrnáct dní připravují s míčem.

Přišly přípravné turnaje. Jak jste viděl stříbrný v Novém Veselí?
Nejprve jsme porazili Bratislavu 28:17, poté hráli vyrovnaný a v této fázi přípravy velmi kvalitní zápas s Karvinou. Za stavu 14:14 ale došlo k faulu našeho hráče. Na protest proti naší hrubosti odešli házenkáři soupeře ze hřiště a utkání vzdali. Uznávám, že byl zápas ostřejší. Nicméně jsme postoupili do finále, kde jsme prohráli s Hranicemi 24:27. Ze šesti týmů druhé místo. Na začátek přípravy slušné. Uvidíme, jak uspějeme v Jičíně, kde od pátku změříme své síly s výborným polským celkem, špičkovým slovenským a Jičínem.

Karvinou přivítáte v prvním kole extraligy. Utkání dostalo další náboj?
S tím souhlasím. Hned po zápase v Novém Veselí mi to problesklo hlavou. Půjde o náročný vstup do sezony, Karviná má letos dva cizince, chce hrát a bude silná. Rivalita mezi námi panovala vždycky, po tomto utkání ale ještě vzrostla.

Vyzývací pohár zahájíte ve třetím kole s kyperským A.S.S. Spes. Kdy a kde se bude hrát?
Nejde stále o oficiální informaci, jsme ale dohodnuti na úrovni klubů, že se oba zápasy sehrají v Praze. Nastoupit bychom chtěli v Edenu 21. a 22. listopadu. Spes je kvalitativně srovnatelný s námi, díky místu utkání jsme přidali deset procent na naši stranu. Šance nyní vidím 60 ku 40.

Loni jste uhráli osmifinále. Máte letos vyšší ambice?
V soutěži je 42 týmů, my máme číslo devatenáct. Tuto pozici chceme vylepšit, opět uhrát minimálně osmifinále a posunout se. Evropské poháry chceme hrát pravidelně. Fanoušci sami viděli, že jde o docela jinou házenou.

A v extralize zamířit do čtyřky?
Opět máme základní cíl, kterým je účast v play-off. Pokud ale chceme sezonu hodnotit jako úspěšnou, musíme postoupit ze čtvrtfinále mezi nejlepší čtyřku. Nebudeme poté řešit medaile, o které se hraje vabank. Nesmíme zapomenout ani na Český pohár, o jehož zisk chceme také usilovat. Musíme uspět, naši sponzoři za námi stáli loni a my bychom jim nyní měli ukázat, že byla naše společná cesta správná.

Pocítí hráči na platech případné úspěchy?
Ano, opět máme vypsané prémie za zisk prvního až čtvrtého místa.

Kdy a kam na Duklu?1. kolo: 5. září Dukla – Karviná
2. kolo: 12. září Hranice – Dukla
3. kolo: 19. září Dukla – Kopřivnice
4. kolo: 26. září Dukla – Zubří
5. kolo: 3. října Brno – Dukla
6. kolo: 10. října Dukla – Frýdek-Místek
7. kolo: 17. října Jičín – Dukla
8. kolo: 24. října Dukla – Litovel
9. kolo: 28. října Zlín – Dukla
10. kolo: 14. listopadu Dukla – Plzeň
11. kolo: 21. listopadu Lovosice – Dukla
12. kolo: 28. listopadu Karviná – Dukla
13. kolo: 5. prosince Dukla – Hranice
14. kolo: 12. prosince Kopřivnice – Dukla
15. kolo: 19. prosince Zubří – Dukla
16. kolo: 6. února Dukla – Brno
17. kolo: 13. února Frýdek-Místek – Dukla
18. kolo: 20. února Dukla – Jičín
19. kolo: 27. února Litovel – Dukla
20. kolo: 5. března Dukla – Zlín
21. kolo: 12. března Plzeň – Dukla
22. kolo: 19. března Dukla – Lovosice
Domácí duely začínají v 16.30 hodin, hraje se v hale Ruzyně, Pilotů 217

Autor: David Nejedlý

20.8.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Národní galerie.

Národní galerie má novou ostrahu, v úterý otevře expozice návštěvníkům

Michal Tung
4

Michal Tung o EET: Také Vietnamci pořizují pokladny na poslední chvíli

Žloutenka a závislost? Už dva roky po setkání s drogou. V patnácti…

Praha – Průměrný věk pacientů se během desetiletí snížil z 18 let na necelých 16. Tahle čísla by byla varující v každém případě – ať už by se jednalo o jakékoli téma. Obzvlášť smutná jsou za situace, kdy jde o mladé lidi, kteří mají vážné problémy s drogami. O ty, kteří do osidel závislosti spadli už jako děti. Léčí se „pod Petřínem" – v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Tam funguje detoxikační centrum pro děti a dorost – jediné svého druhu v republice.

Havárie vody zúžila pro auta Legerovu ulici

Praha – S otepleném vzniká v zemi pnutí, což vede na sklonku zimy k častějším haváriím vodovodního potrubí, říkají zkušení vodaři – přičemž prý vůbec nezáleží na stáří trubek: ty z doby císaře Františka Josefa I. mohou být pevnější než litina, která nepamatuje víc než prezidenta Gustáva Husáka…

AKTUALIZOVÁNO

Národní galerie neotevřela, opustila ji ostraha

Praha – Neohlášeně, neplánovaně a neočekávaně zůstaly od soboty uzavřeny všechny budovy Národní galerie v Praze – včetně hlavního sídla ve Veletržním paláci. Upozornění na dveřích slibující zajištění plného provozu v co nejkratší době hovořilo o neočekávaných technicko-provozních důvodech.

V Divadle Archa se v sobotu uskuteční večer věnovaný Warholovi

Praha - V pražském Divadle Archa se v sobotu uskuteční koncert nazvaný Warhol a underground. Večer je věnovaný 30. výročí úmrtí Andyho Warhola a 50. výročí vydání desky The Velvet Underground & Nico. Producentem alba, které bylo vyhlášeno rokenrolovou nahrávkou 20. století, byl právě Warhol. Součástí programu bude nonstop promítání warholových filmů a hudební produkce písní The Velvet Underground v provedení Jihočeské filharmonie.

Divize B

15.kolo

19.11.2016
Baník Most Tn Rakovní 0 : 2
Štětí Hostouň 1 : 2
Chomutov Kladno 0 : 1
Neratovice Český Brod 0 : 5
Velvary Brozany 1 : 2
Souš Nový Bor 5 : 0
Meteor VII Úvaly 2 : 0
Nymburk Libiš 5 : 0

16.kolo

11.03.2017
Neratovice Brozany so
Velvary Úvaly so
Štětí Nový Bor so
Baník Most Hostouň so
Meteor VII Nymburk so
Libiš Tn Rakovní so
Chomutov Český Brod so
Souš Kladno so

Divize B 2016/2017

Poř. Mužstvo Z V R P S B
1. SK POLABAN Nymburk 34 30 0 4 93 : 31 92
2. Český Brod 34 22 0 12 85 : 49 62
3. Brozany 18 13 0 5 37 : 22 40
4. Kladno 18 13 0 5 35 : 20 37
5. Souš 18 12 0 6 36 : 17 36
6. Nový Bor 32 14 0 18 49 : 74 36
7. Úvaly 15 8 0 7 19 : 20 25
8. Neratovice 17 9 0 8 25 : 32 25
9. FK Meteor Praha VIII 18 9 0 9 32 : 24 24
10. FC Chomutov 18 8 0 10 21 : 24 24
11. Hostouň 18 7 0 11 21 : 32 21
12. TJ Tatran RAKO Rakovník 18 6 0 12 21 : 37 20
13. Štětí 18 5 0 13 28 : 50 18
14. Velvary 18 5 0 13 24 : 39 17
15. FK Baník Most 17 3 0 14 15 : 50 11
16. TJ Sokol Libiš 17 0 0 17 12 : 48 4

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies