Sobota (výkop 14.00) budiž zaslíbena špičkovému ragby. Stadion U Rokytky už se těší na derby. Fanoušci diskutují, odborníci se přou. Pozadu nezůstává ani Pražský deník, který přináší čtyři srovnání. Začněme zostra, trenérskou filosofií.

„Kouč Pragy Eduard Krützner strávil mládí ve Francii, kde získával z podstatné části trenérské vzdělání," vysvětluje expert Deníku Martin Kafka, muž, který má za sebou taktéž bohaté zahraniční zkušenosti, vždyť hrával například ve španělské First Division, Francii, či Japonsku.

„Krützner se výrazně odkazuje na Pierra Villepreuxeho, ikonu světového ragby, který přinesl našemu sportu maličko jiný přístup k přípravě a vedení hráčů. Vše je postavené na kreativitě, rychlosti, zachování kontinuity. Míč a hráči mají být stále v pohybu. Villepreux ubral na ustálené struktuře, naopak vše postavil na situační inteligenci," popisuje Kafka, významný teoretik, ale také bývalý kouč české reprezentace.

„Mluvíme o ideálu Eduarda Krütznera. Na hřišti je Praga malinko jiná, což je dáno skladbou mužstva. V Česku má nejsilnější roj, a to jak po fyzické, antropomotorické nebo technické stránce. Nastupují v něm nejzkušenější hráči, kteří mají za sebou zahraniční angažmá, desítky reprezentačních startů. Proto má na něm postavenou hru. Což znamená, že si vytváří volný prostor při standardních situacích, ve kterých dominuje. Ten posléze využívají rychlíci typu Tomáše Forsta, případně bratří Fuchsových," líčí Kafka, který své myšlenky rychle stočí k trenéru Sparty.

„Antonín Brabec má stejně jako Eduard Krützner hodně demokratický přístup k hráčům. Jeho filosofie, kterou razil už jako aktivní sportovec, je postavená na improvizaci. Dá se mluvit o situační inteligenci. Nedbá příliš na strukturu, teoretická předzápasová příprava pro něj není až tolik důležitá, jako výběr vhodných typů hráčů," myslí si Kafka.

„Brabec před Spartou působil v Říčanech, kde získával titul za titulem. Projev týmu byl jasně postavený na šestici individualit, které hrály prakticky samy. Antonín neklade důraz na exekuci jednotlivých činností, na rychlosti. Tu má Praga vyšší. Naopak se specializuje na pozvolné rozehrávání před obranou. Jde mu o to soupeře přechytračit vychytávkou," usmívá se odborník.

„Sparta se snaží do svého týmu zabudovávat velmi mladé hráče. Je chvályhodné, že to dělá. Praga má celek léta pevně poskládaný, pokud dojde k nějakým změnám na jednotlivých postech, je to způsobeno mimořádnými okolnostmi," říká Kafka, jemuž je bližší filosofie Pragy.

„Pokud bych se měl přiklonit k nějakému stylu, zvolím spíše Krütznerův. Improvizace, chytrost hráčů a jejich adaptabilita je velmi důležitá, z hlediska trenérské filosofie ji ale považuji za nadstavbu. Pokud stavíte dům, musíte mít střechu, aby do něj nepršelo. Nebude nikdy držet, pokud nebudete mít pevné základy. Ty se tvoří na základě detailní přípravy, práci na systému hry, struktuře, která není striktní, ovšem flexibilní a umožňuje hráčům využívat schopnost adaptace. Jednoduše řečeno, Praga má jasný styl hry, který se léty vyvíjel. U Sparty hledám trenérský rukopis obtížněji," dodává Martin Kafka.

Krützner: Play-off je nová soutěž

EDUARD KRÜTZNER.Kdo se stal nejlepším českým trenérem roku 2014? Kouč úřadujících mistrů Eduard Krützner.

Trenére, souhlasíte s charakteristikou Martina Kafky?
Vcelku ano, máme jasnější styl hry než Sparta. Také na něm dlouhodobě pracujeme. Skutečně disponujeme velkým a silným rojem a v útoku rychlými a dobře adaptabilními hráči.

Co vy a Pierre Villepreux?
Celá řada trenérů by Pierra Villepreuxeho označila za svůj vzor. Mohl bych ale jmenovat i další francouzské nebo britské kouče. Hrát ve stylu adaptability, čím rychleji, tím lépe, je cestou dnešního moderního ragby. Důležité ale je nepokoušet se kopírovat špičkové zahraniční celky, ale styl naroubovat na úroveň českých hráčů. Každý z nás by chtěl předvádět hru á la Nový Zéland, což bohužel nejde.

Je hra Sparty založena na improvizaci, přechytračení?
Všichni dobře víme, co budou soupeři hrát. Myslím tím sebe i Tondu Brabce. Na útokových spojkách Sparty nastoupí buďto v poslední době zraněný Pavel Vokrouhlík, což je velmi zkušený hráč, nebo Martin Schneider, mladší, o to rychlejší ragbista. Případně sám Tonda, který sice už není žádný rychlík, má ale velmi dobré taktické kopy. Právě jimi nás bude chtít trochu přechytračit.

Půjde o souboj Krützner Brabec?
Známe se dlouho, jsme přátelé, nepůjde jistě o žádné zásadní emoce. Nicméně vždycky se směje jen jeden trenér.

Mluvil jste o zraněních. Také vy jste si vyzkoušeli, jaké je hrát bez klíčových mužů. Co vám ukázaly výkony bez mlýnové spojky Pavla Syrového?
Samozřejmě je cítit, pokud nenastoupí Pavel Syrový nebo Robert Voves. Mladší hráči je ale vcelku nahradili. Pokud by přišla zranění, nemusíme se už hry bez tradičních opor tolik obávat.

V semifinále budete kompletní?
Měli bychom být. Končí karetní tresty, nemocní se uzdravují.

Cítíte na hráčích, že se blíží zápasy roku?
Hráči si dobře uvědomují, oč jde. Možná je dobře, že přišly prohry, vědí proto, že vítězství sama nepřijdou. Jsou nyní soustředěnější i zodpovědnější na všech trénincích.

Zvýšil jste počet tréninků?
Ne, pracujeme ve stejném stylu, pouze se více zaměřujeme na rozbor hry Sparty, tým uvidí nějaká videa. Plánujeme i mítink, který nebude zaměřený na ragby, půjdeme do kina nebo se vykoupat. Hlavně, abychom byli všichni spolu.

Je pro Pragu ještě více motivující, že na ni v semifinále čeká repríza loňského finále?
Ano, jsme rádi, že nastoupíme proti Spartě. Zápasy s ní jsou pro nás vždycky mimořádně prestižní.

Může sehrát svou roli, že jste v letošní sezoně Spartu dvakrát porazili?
V žádném případě, v loňské jsme v základní části Spartu taky jasně porazili a ve finále vedla krátce před poločasem 10:3. Play-off je nová soutěž. Vyhrocenější, tvrdší, záleží i na tom, jaký metr zvolí rozhodčí.

Semifinálové soupeře jste viděl v posledním utkání s Vyškovem. Šlo o příjemný pohled?
Ani ne, Sparta mě překvapila, hrála poměrně rychle, proti silnému Vyškovu. Navíc bojovala až do posledních minut, což se vždycky cení.

V tabulce dělilo Pragu a Spartu 24 bodů. Jde pro vás vůbec o soupeře?
Nepochybně, v play-off může uspět každý tým.

Myslí si to i hráči? Jsou před zápasem pokorní i jinak dobře psychicky připraveni?
O tom nepochybuji. Všechny chyby ze závěru soutěže jsme si detailně vyříkali.

Brabec: Můžeme pouze překvapit

ANTONÍN BRABEC.Přestože už dávno dosáhl Antonín Brabec čtyřicítky, stále se aktivně zapojuje do dění na hřišti. V sobotu tak možná U Rokytky uvidíme hrajícího kouče.

Trenére, souhlasíte s charakteristikou Martina Kafky?
Rozhodně si nemyslím, že by styl Pragy byl založený na rukopisu Villepreuxe. Spíše využívá silný roj, standardních situací a hry mlýnové spojky. Pragováci pomalu nehrají, jen kopou míče. Jsem naopak přesvědčený, že mě Villepreux ovlivnil. V posledních letech jsem byl na několika kurzech, které vedl. Náš koncept ve Spartě je podobný tomu, o jaký se snažil Martin Kafka u reprezentace a o který usiluje i nový kouč nároďáku Tomasz Putra.

Jak to máte s improvizací?
Moje hra byla založena na schopnosti improvizovat. Kafkův styl byl naopak robotický. Oba ale fungují. Austrálie robotickým způsobem vyhrála mistrovství světa. Je asi pochopitelné, že se snažím připravit hráče podle svého, aby byli schopni reagovat na to, jací soupeři proti nim stojí. Což je u nás nutné. Účast jednoho muže může u nás ovlivnit celý průběh zápasu. Martinovy poznatky jsou postaveny trochu mimo realitu, nikdy totiž netrénoval žádný český klub, 'jen' reprezentaci.

Co vy a rychlost?
Samozřejmě se snažím, aby byli hráči co nejrychlejší. Postavit ale musím ragbisty, které mám. Hledím i na jejich účast na trénincích. Plán hry musíme mít co nejjednodušší, nikdo totiž nenastoupí pokaždé. Do sestavy přicházejí třeba kluci na hostování, je složité pracovat na konceptu hry. Praga má širší kádr, může díky tomu na systému pracovat. I ona ho má ale čitelný.

Jaký?
Hra Pragy je silová. Pokud je soupeř slabší, což my budeme a byli jsme také loni ve finále, má navrch. V něm jsme odešli na konci první půle fyzicky. Jelikož jsme neměli adekvátní lavičku, už jsme silově nestíhali.

Půjde o souboj Brabec Krützner?
Nepůjde, nemám ani pocit, že by české ragby ovlivňovali až tolik trenéři, spíše hráči, kteří buď chtějí, nebo nechtějí pracovat.

Cítíte na nich, že se blíží zápasy roku?
V účasti na tréninku se play-off neprojevilo. V pondělí nás na něm bylo deset. Nejsme v takové formě jako loni, máme více zraněných. Praga je také v horším rozpoložení, přesto pro nás bude ještě těžším protivníkem.

Hodně se hovoří o účasti Pavla Vokrouhlíka. Bude vaše elitní útoková spojka připravena?
Ano, Pavel už trénuje a nastoupí.

Praga prošla v posledních kolech drobnou výsledkovou krizí. Můžete ji využít?
Uvidíme. Posílením pro nás bude účast Pavla Vokrouhlíka, naopak nám bude chybět Tonžan Lopeti Toia, kterého budeme těžko nahrazovat. Na druhou stranu jsme v posledním kole porazili Vyškov… Favoritem je Praga, my můžeme jen překvapit. Chce to dát body v úvodu, soupeři by mohli znervóznět a my být úspěšní.

Může váš roj vzdorovat pragováckému?
Kvalita roje Pragy je neoddiskutovatelná. Tak velké hráče nemáme. Navíc nyní zaskakují ve druhé řadě hráči ze třetí. Jsou proto menší. Nebo můžeme dát šanci mladým. Ve mlýnech a autech budeme pod tlakem. Záleží, jak vydrží fyzicky naše zkušená první řada.

Musíte tedy přijít s nějakým překvapením. Připravujete některou z vašich pověstných vychytávek?
Nemluvil bych o vychytávkách. Může ale rozhodnout herní inteligence ragbistů. Improvizující hráči mohou zaskočit soupeře svázané systémem.

Srovnání spojek Pragy a Sparty čtěte v tištěném vydání Pražského deníku ve čtvrtek 21. května 2015. Den na to přijdou na řadu roje, v sobotu se zaměříme na útok.