VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se žije sportovním gymnastkám Bohemians Praha?

Praha – Sportovní gymnastika je odvětví, při němž jednotliví závodníci předvádějí silové nebo švihové gymnastické prvky. Soutěží v ní muži i ženy a jejich disciplíny se odlišují. Sportovní gymnastika je stálou součástí olympijského programu, mistrovství světa i evropy. Česká sportovní gymnastika bývala chloubou našeho sportu. Závodnice, jako Věra Čáslavská nebo Eva Bosáková, přivážely do vlasti medaile a plnily novinové stránky. Po revoluci se na tento sport trochu zapomnělo, výkonnost šla dolů, například české družstvo už nemá právo startu v olympijské soutěži.

13.11.2011
SDÍLEJ:

Marcela Moláčková, TJ Bohemians PrahaFoto: Jiří Růžička

Toužím po dokonalosti, říká Marcela Moláčková

Jak se tedy žije sportovním gymnastům? Například děvčatům z pražských Bohemians?

Zeptáte-li se na Bohemians, kdo je největší nadějí současného gymnastického celku, dozvíte se, že osmnáctiletá česká seniorská reprezentantka Marcela Moláčková. Výčet jejích úspěchů je už dnes velmi slušný. Vždyť jde o vicemistryni české republiky ve čtyřboji, členku české reprezentace na mistrovství světa družstev a účastnici evropského olympijského festivalu mládeže 2007 v Srbsku.

„Marcela je vytrvalá vcelku komplexní gymnastka, psychicky velmi odolná. Nejlepší má kladinu, ke které má fyzické předpoklady. Zlepšit by měla bradla, na které je dost vysoká. Její ambice sahají do družstva české reprezentace,“ tvrdí její kouč Ján Žifčák.

Marcelo, jak jste se dostala ke sportovní gymnastice?
Na gymnastiku mne přivedla maminka, když mi bylo pět let, protože jsem prý byla hyperaktivní dítě a všichni ze mne šíleli (smích).

Co vás na ní uchvátilo?
Mám ráda překážky, gymnastika je hrozně těžká. Naučit se každý nový prvek mě hrozně motivuje.

Bradla, prostná, přeskok, kladina. V čem jsou si disciplíny shodné a v čem jsou rozdílné?
Přeskok a kladina jsou nářadí, v nichž je třeba mít sílu v nohách. Bradla jsou o rukou a dobré koordinaci. Prostná jsou hodně estetická, trochu mimo všechny disciplíny.

Jak se na ně připravujete?
Například na bradla se připravujete nejdéle. Podle mne jde o nejnáročnější disciplínu, navíc já mám strach z výšek a tak jsou pro mě nejtěžší. Přeskok je jednoduchý, rozeběhnete se a skočíte (smích). Kladina je o síle. Vždycky po prázdninách musím nejdřív posilovat, než na ni vylezu.

Kolik času vám bere gymnastika?
Dost. Trénujeme od pondělí do pátku po třech hodinách, v sobotu máme čtyři. Chci, abych na tréninku stihla všechna čtyři nářadí, plus balet, který děláme s choreografkou. V podstatě jdu ráno do školy, pak na trénink a okolo sedmé večer domů.

Jak moc důležitý je vztah trenér - závodnice?
Podstatný. Já mám ráda trenéry. Oni dobře vědí, co máme dělat. Vystřídala jsem za svou kariéru pět trenérů. Nejpodstatnější pro mě byli asi dva, současný Ján Zifčák a předchozí Erich Szlauer, který měl zdravotní problémy a tak se do tělocvičny už nemohl vrátit. Jinak vždycky říkám, že trenér, rozhodčí a maminka mají vždycky pravdu. U maminky si tím nejsem jistá (smích).

Jste exhibicionistka?
Asi trochu jsem, ale jen při sportu. Třeba ve škole po mně občas chtějí, abych něco předvedla, tak to neudělám, protože mi to přijde trapný.

Co člověka přiměje k tomu vstát po pádu?
Touha jít a udělat ten prvek ještě jednou a lépe. Jsem perfekcionista a chci, aby byly mé prvky dokonalé. Je pravda, že někdy na tréninku brečím, ale to spíše vzteky než bolestí.

Co váš strach z výšek?
No tak ono to nářadí není až tak vysoko (smích).

Jaké je to letět?
Je to dobrý pocit, který mi trochu kazí to, že musím dávat pozor, jestli jsme správně vypnutá. Já se ale snažím užít si ten pocit a oddat se svému tělu. Vychutnat si cvičení. Gymnastika mě hrozně baví, můžu se při ní vybít a zapomenout tak na problémy.

Můžete popsat vztahy mezi gymnastkami?
Ty jsou velmi dobré. Myslím, že jsme s holkama z Bohemky, ale i nároďáku, kamarádky. Na ploše při závodech se bavíme o všem možném. Od chyb v sestavě, až po kluky okolo. Mimo tělocvičnu se ale nestýkáme, není na to čas.

Líbí se vám gymnasté?
Ano, nejvíc asi Češi. Asiati jsou trochu zženštělí, Italové se díky svalům nemůžou pořádně narovnat. Měla jsem i přítele gymnastu, ale neměli jsme na sebe skoro žádný čas a tak jsme se rozešli. Stíhám jen gymnastiku.

Jakou studujete školu?
Sportovní gymnázium Botičská s přírodovědným zaměřením. To jsme si vybrala, protože jsem chtěla studovat Veterinu. Teď jsem si to ale rozmyslela, chci být sportovní lékař nebo fyzioterapeut.

Čeho si na sobě váží Marcela Moláčková?
To se těžko říká. Rodiče mě dali jméno Marcela, což je prý malá bojovnice, ale já jsem velká (smích). Jsem melancholik s cholerickými sklony, což mě štve a snažím se to krotit. Jsem zvědavá, dokážu snadno navázat kontakty s lidmi. A jsem veliká optimistka.

Cíle?
Chtěla bych se udržet v české reprezentaci, probojovat na znovu na mistrovství světa. Kdybych se podívala na Olympiádu, byla bych nejšťastnější člověk na světě.

Chci být jako máma, usmívá se Brabcová

V závodech Přeboru Prahy stanula na stupních vítězů. Proto měla devítiletá gymnastická princeznička startující v kategorii mladších žákyň. „Byly jsme druhý v družstvech a já čtvrtá v jednotlivcích. K medaili mi chybělo hodně. Ale i tak je to úspěch,“ smála se Kristýna Brabcová, která má už zkušenosti i z mistrovství republiky.

„Tam jsem skončila devatenáctá, příště musím být lepší,“ vysvětlovala.

„Na gymnastiku mě přivedla máma, která dřív taky cvičila. Nejdřív jsem závodila doma v Netvořicích a pak přišla sem,“ popisovala svou cestu.

„Dělám jí už tři roky a hodně moc, moc, moc mě baví. Nejvíc asi prostná, protože mi nejlíp jdou, nemusím na nich držet rovnováhu a jenom si tak tančím,“ líčila.

„Nemám ráda kladinu, kde se musí držet rovnováha, a musíte bejt zpevněnej, abyste nespadl. Bradla a přeskok celkem jdou, nejlepší jsou ale prostná,“ zdůrazňovala.

„Nejhezčí na gymnastice je to, že je to krásný sport. Je tu super parta, trénujeme čtyřikrát týdně po dvou hodinách. Baví mě i soustředění v Kněžicích, který je ale hodně těžký. Tam posilujeme, běháme, cvičíme a bavíme se,“ vyprávěla gymnastka, která má o svých cílech jasno.
„Chci být jako máma,“ dodala přesvědčivě Brabcová.

Žije se nám stále lépe, směje se trenérka

Se sportovní gymnastikou začínala v šesti letech v Bohemians Praha, po deseti letech závodní činnosti přešla plynule k trénování mladších žákyň, postupně se propracovala k juniorské reprezentaci, působila i v olympijské přípravě směřující do Sydney. Později se vrátila do Bohemians, kde dnes pětatřicetiletá držitelka trenérské druhé třídy Zdenka Tcholakova působí ve výboru oddílu.

Co obnáší vaše funkce?
Starám se o organizační a provozní věci klubu, spravuji jeho webové stránky, podílím se na přípravě závodů, které pořádáme. Jsem také v kontaktu s Českou gymnastickou federací popřípadě médii. Snažím se zkrátka dělat vše, co je třeba a co mi čas dovolí. Tato funkce je totiž dobrovolná. Bez nadšenců a dobrovolníků by to u nás opravdu nešlo.

Představte nám váš oddíl?
Oddíl sportovní gymnastiky TJ Bohemians je kolektivním členem tělovýchovné jednoty Bohemians, která sdružuje celou řadu sportovních odvětví, je jich dvacet čtyři. Společně s oddíly akrobatické a moderní gymnastiky působíme ve specializované gymnastické hale ve Slovenské ulici.

Kolik sportovců sdružujete?
Máme stoosmdesát aktivních členů, včetně pasivních na čtyři sta. Začínáme od čtyřletých děvčat, až do seniorské kategorie. Nejstarší závodnici je devatenáct let. Děláme jak výkonnostní gymnastiku, tak kondiční formy. Máme závodnice v reprezentačních výběrech, tři seniorky Kláru Hadrbolcovou, Marcelu Moláčkovou a Danielu Dubčekovou. Jednu juniorku Natálii Chalupovou, která hájila barvy na Evropském olympijském festivalu mládeže v Turecku. A pět žákyň Julii Hájkovou, Marii Kűhnovou, Kateřinu Jelínkovou, Anetu Holasovou a Karolínu Cikánkovou.

Kdo je vychovává?
V současnosti sedmnáct trenérů. Tři profesionální a další „dobrovolné“. Bez nich si provoz oddílu neumím představit. Mezi ty profesionální patří Ján Žifčák ze Slovenska, který pracoval třináct let u italské reprezentace. Hanna Meisak, mladá běloruská trenérka, bývalá olympionička ze Sydney, a dále pak jde o choreografku a baletní pedagožku z Ukrajiny Irinu Nazarenko.

Pracujete i s amatéry?
Hlásí se nám jich velké množství, mezi dvaceti až pětatřiceti lety, kteří mají zájem o gymnastiku, jako průpravu pro jiné sporty, ať už jsou to lyžaři nebo milovníci adrenalinových a freestylových sportů. Učí se základům akrobacie, saltům na trampolíně, dohánějí funkční přípravu. V tom vidím naši šanci zviditelnit gymnastiku, ale také finančně profitovat. A díky tomu se dále věnovat „luxusu“, kterým sportovní gymnastika ve své vrcholové podobě je.

Koho hledáte?
Hledáme šikovná děvčátka ve věku čtyř až šesti let. Nábor pochopitelně probíhá po celý rok. Gymnastická přípravka trénuje dva dny v týdnu. V nabídce je pondělí až čtvrtek v podvečer. Další informace a elektronické přihlášky naleznete na internetových stránkách www.sgbohemians.cz.

Co mě to bude stát?
Gymnastická přípravka stojí šest set padesát korun měsíčně a to je všechno. Kurzovné se platí pololetně.

Do gymnastiky se nedá vstoupit později?
Dá, ale už ne s perspektivou, že by se jí dítě věnovalo závodně. V kondiční nebo rekreační podobě to lze. Zmínila bych opět kurzy pro dospělé, které probíhají ve středu a v pátek ve večerních hodinách a skvěle je vede bývalý český olympionik, trenér první třídy Jiří Fiřt.
Nejlepším závodnicím účast dvakrát v týdnu asi nestačí?
To rozhodně ne, členky reprezentačních výběrů cvičí šestkrát týdně, z toho čtyřikrát dvoufázově. Tréninkový objem se blíží třiceti hodinám týdně. A to už od žákovského věku.

Existuje propojení se školami?
Ano, to vychází přímo z metodiky Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy. Těm dětem, které mají výsledky, nabízíme spolupráci se sportovní školou. My máme sportovní třídy v ZŠ Sázavská, která je nedaleko naší haly. Se střední školou, jako takovou zatím spolupráci nemáme. Ne každý může studovat na sportovním gymnáziu.

Proč bych měl dát dítě na gymnastiku?
Protože dá dětem pohybový základ. Už v přípravce se učí obratnosti, správnému držení těla, základům akrobacie, dělají protahovací cvičení a cvičení zaměřená na zlepšení kloubní pohyblivosti.

Jak se žije gymnastkám Bohemians?
No stále lépe, jiná odpověď snad ani není přijatelná. V červenci jsme provedli velkou rekonstrukci spodní haly. Máme úplně novou molitanovou jámu a řadu dalšího špičkového vybavení pro sportovní gymnastiku. A to je důležité, jak pro zvyšování naší výkonnosti, tak pro příliv nových gymnastek. pořádný důvod k radosti.

David NEJEDLÝ

13.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení