VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obrana proti srážkám se zvěří? Zpomalte, radí odborníci

Praha - Nehody způsobené střetem s divokou zvěří se nevyhýbají ani Praze. Středočeši jsou ale v ohrožení mnohem více.

9.5.2017
SDÍLEJ:

Srážka se srnou. Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Michal Sobecký

Silnice vedoucí skrz les nebo podél zemědělských pozemků. To jsou místa, kde se velmi snadno řidič může setkat s obyvateli české divoké přírody. Výjimku netvoří ani metropole. V loňském roce na jejím území došlo ke 174 nehodám. Je to druhý nejlepší výsledek z celé republiky, právě v tom ale může být jeho nebezpečí.

Podle LHMP se množství střetů v průběhu let moc nemění 

„Lidé se domnívají, že v Praze zvěř nežije, proto často ani nepředpokládají možné riziko střetu,“ okomentovala mluvčí Lesů hlavního města (LHMP) Prahy Petra Fišerová. Právě proto tak může lehce dojít k podcenění situace. 

O tom, že situace v metropoli není zase tak růžová, svědčí i policejní čísla. V roce 2015 totiž napočítali 56 nehod, loni už byla situace mnohem horší. Podle LHMP se ale množství střetů v průběhu let příliš nemění.

Rizikové jsou např. lokality Břežanské údolí 

„Naopak každý rok je časové rozložení zásahů odlišné,“ vysvětlila Fišerová s tím, že pražské lesy ale evidují pouze ty případy, kdy bylo zraněné zvíře dovezené do jejich záchranné stanice. „Domníváme se, že my zachytíme přibližně třetinu případů,“ dodala mluvčí.

Z informací lesů hlavního města vyplývá, že nejčastěji v metropoli dochází ke střetům se srnčí zvěří a s divokými prasaty. V blízkosti Thomayerovy nemocnice pak s muflony a na jihu metropole zase s daňky. „Rizikové jsou například lokality Břežanské údolí, ulice Vídeňská, U Kunratického lesa, Horoměřická či Českobrodská,“ vyjmenovala Fišerová.  Podle policejních statistik se v loňském roce odehrálo v Praze nejvíce nehod v dubnu, a to 32, nejméně tedy šest se jich stalo v únoru.

Hustota provozu i změna v krajině 

Na prvním místě ve smutné statistice stojí Středočeský kraj. Na jeho území totiž došlo loni k výrazně nejvíce nehodám. Vozidla se tu se zvěří střetla v 2268 případech, o rok dříve to bylo o necelých dvě stě případů méně. Za negativní skóre podle myslivců nejspíš může vysoká intenzita hustota dopravy v kraji. Nejčastěji řidiči narazili na zvěř v květnu, nejméně případů pak policisté zaznamenali v únoru.

Ve Středočeském kraji se můžu řidiči střetnout zejména na černou a srnčí zvěř, v menší míře pak s dančí či jelení. „Pro myslivce není problémem jen ztráta zvěřiny, zároveň je totiž výrazně narušena snaha o cílevědomý chov zvěře,“ vysvětlil myslivec. V soudobé krajině je hospodaření se zvěří jediným prostředkem k dosažení stabilních a vyvážených populací. Lesní obyvatelé totiž už nemají přirozeného nepřítele.

Vždy fungujícím opatřením zůstává zvýšená obezřetnost řidičů 

Problémy se zvěří na komunikacích jsou podle myslivců také způsobené zvyšující se hustotou automobilového provozu. „Zároveň je to způsobeno změnami ve struktuře krajiny, která neumožňuje zvěři bezpečně přejít komunikaci,“ uvedl Kašpar.

Jediné a vždy fungující opatření tak zůstává zvýšená obezřetnost řidičů zejména v rizikových oblastech. „Můžu doporučit výrazné snížení rychlosti v lesních úsecích, a to zejména v noci,“ dodal myslivec.

Srážky se zvěří v ČR. Infografika.

Autor: Jana Kašparová

9.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

rekonstruované podkroví

V podkroví můžete mít své království

Ministr kultury Daniel Herman a premiér Bohuslav Sobotka.

Sobotka se sejde s Hermanem k bilanci v Klementinu

Soud znovu zastavil stíhání Krejčíře za únos podnikatele Konečného

Pražský městský soud dnes opět zastavil trestní stíhání Radovana Krejčíře za údajný únos podnikatele Jakuba Konečného. Případný uložený trest by totiž podle názoru soudního senátu neměl význam vedle dalších trestů, které již Krejčíř dostal.

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Doprava se v Praze zahustila, ovlivňují ji nová omezení

Praha – Viditelně ucpanější než v jiných pracovních dnech, což je teď v době prázdnin neobvyklé. To byla Praha pondělního rána. Deníku si svorně postěžovali dva řidiči, kteří v zaměstnání v Jinonicích sedí u sousedních pracovních stolů – a jejich cesta se nečekaně protáhla.

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení