VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči se po dešti činili s pilami i s čerpadly. Ale také hasili požáry

Praha /FOTOGALERIE/ - Jsou místa, kam by se dalo vyjíždět už bez vyzvání - a málem i po paměti. Tak mohou pražští hasiči vnímat bouřkové počasí, kdy jsou ohlášeny přívaly deště. Pak je jasné, že pomoc hasičů s čerpáním bude potřebná i přímo v centru Prahy.

22.7.2014 AKTUALIZOVÁNO 22.7.2014
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Obrovský kráter se v noci na úterý vytvořil vlivem přívalových dešťů mezi domy na okraji sídliště v pražské Michli – v ulici Na Křivině (na pomezí Michle a Pankráce). Vyžádal si přerušení dodávky vody pro zhruba 4200 lidí.Foto: DENÍK/Milan Holakovský

Například na Václavském námětí ve vestibulu přestupní stanice metra Můstek, kam voda vniká se železnou pravidelností; naštěstí bez dopadů na provoz podzemní dráhy. Ani pondělní odpoledne a večer, kdy s mírným zpožděním dorazily ohlášené masivní srážky, nebyly výjimkou.

V divadle už potřetí

V poslední době totéž pohříchu platí i pro Divadlo ABC ve Vodičkově ulici, kde se s vodou během krátkého času potýkali již potřetí - problémy byly už 27. května a 7. července. Znovu museli pomáhat hasiči a technici i více než dvě desítky dalších pracovníků strávili v divadle celou noc, když se starali o vysoušení.

Voda, kterou kanalizace nedokáže pobrat, pronikla do zázemí; ušetřeny nezůstaly sklady kulis, maskérny, herecké šatny i kanceláře. Rušit představení nicméně nebylo nutné; v červenci divadlo nehraje - a 1. i 2. srpna by se již mělo hrát normálně v divadle uvedeném do původního stavu.

Pytle v pohotovosti

Přívaly vody, které se například na Žižkově projevovaly tím, že Husitskou ulici i komunikace v okolí za prudkého deště proměnily v poměrně dravý potok (přičemž ani zde podobné scény letos nebyly k vidění poprvé), působily i další problémy.

Jednalo se především o čerpání vody ze sklepů, garáží a dalších zatopených prostor i v otevřených lagunách, o odstraňování stromů či větví spadlých na vozovku a případně zprůchodňování ucpaných kanálů. Kvůli uvolnění toku vody bylo zapotřebí také ve spolupráci s pracovníky povodí prohrábnout koryto potoka Botič, připomněla v úterý mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

U ústí do Vltavy v noci způsobilo komplikace vzpříčené zábradlí tvořící hráz, kvůli níž voda stoupala a problém se přenášel proti toku; k ochraně parku Folimanka již dokonce byly připraveny pytle s pískem. Naštěstí nebyly zapotřebí; po odstranění překážky voda klesla.

Zásahů přibývalo

V pondělí večer evidovali pražští hasiči tři desítky výjezdů souvisejících s bouřkou, přičemž další přibývaly - a podobně na tom byli i jejich kolegové ze středních Čech. Zde ale čísla narůstala ještě rychleji.

Ráno už Lenka Kostková z centrály středočeských hasičů hlásila stovku zásahů - v převážné většině u spadlých stromů. „Nejvíce výjezdů bylo na Praze-západ, a to 23, dále 18 na Berounsku, 15 na Kolínsku, 12 na Příbramsku, a 11 na Praze-východ," přiblížila nezjzasaženější oblasti.

V hlavním městě bouřka škodila nejčastěji na území čtvrtého pražského obvodu a v centru metropole.

Čerpání i hašení

Samotná čísla ale o rozsahu malérů nevypovídají. K větším malérům se například zařadila voda, která v Příbrami natekla do sklepa domu s pečovatelskou službou i další sklepy, v Dubenci na Příbramsku bylo zaplaveno několik novostaveb, a dokonce tam hasiči v úterý ráno vyjížděli kvůli podezření na poškození hráze místní rybníka.

Právě na Příbramsku evidovali meteorologové za 14 hodin 86 milimetrů srážek - tedy 86 litrů vody spadlých na jediný metr čtvereční. A z toho 50 milimetrů spadlo během šesti hodin! Navíc tam byl předpovězen příchod dalších extrémních bouřek, takže hasiči, kteří ještě nedokončili úklid po řádění živlů z večera a z noci, museli být znovu v pohotovosti. Tyhle obavy se naštěstí nenaplnily.

Dramatické chvíle zažívali lidé i v Žebráku na Berounsku. Tam byly při dešti zaplaveny dvě chatky a v množství vody uvízla dvě projíždějící auta. Jedno vytál jeřáb hasičů, druhé muselo počkat, až voda opadne. „Hasiči také pomáhali lidem, kteří se snažili přes rozvodněný potok přebrodit," připomněla Kostková. Přiblížila také problémy v Králově Dvoře, kde se buduje kanalizace - a rodinné domy začala ohrožovat voda z výkopů.

Kromě lokálních záplav také požáry

Kvůli bouřce v noci i hořelo. V Novém Jáchymově na Berounsku blesk zapálil rozlehlejší boudu a strom. Požár hasiči uhasili, objekt překontrolovali termokamerou, zda tam nezůstala skrytá žhnoucí ohniska - s vyklízením ale museli počkat na ráno.

Požár hasiči likvidovali také v Hostíně u Vojkovic na Mělnicku, kde půl hodiny po půlnoci vyšlehly plameny ne stavební buňky. Třicetitisícovou škodu ale nemá na svědomí blesk. Šetření ukázalo, že jde zřejmě o útok žháře, který využil ošklivého počasí a buňku zapálil.

Komplikace přinesla bouřka i v dopravě. Většinu se podařilo vyřešit odklizením spadlého stromu nebo větví ze silnic - ne vždy to ale bylo takto „snadné". 

Řidiče například potrápily splachy na silnici podél Vltavy na Praze-západ, přímo v metropoli v úterý ráno varovali policisté před propadlou vozovkou v pravém pruhu Jižní spojky; jáma se objevila asi 300 metrů za lanovým mostem ve směru jízdy na Prahu 5.

Propad zničil potrubí

K velkému propadu silnice došlo v noci také na pomezí Michle a Pankráce, kde jsou v ulici Na Křivině poškozeny i inženýrské sítě včetně vodovodního potrubí o půlmetrovém průměru a policisté museli průjezd uzavřít. Nejprve se vytvořila laguna; posléze zde vznikl skutečný šestimetrový kráter, ve kterém zmizely - zřejmě při propadu do kaverny - vozovka, chodník, keře i bříza.

Naštěstí jde o oblast sice v blízkosti magistrály, ale přece jen méně frekventovanou; jako nejpalčivější se tak zde jeví výpadek v dodávce vody. Podle slov Tomáše Mrázka z Pražských vodovodů a kanalizací postihl asi 4200 lidí. Těm by voda měla znovu téct nejspíš až ve středu ráno. Provizorní zásobování zajišťuje desítka cisteren.

Potíž na železnici

Ušetřena nezůstala ani železnice. V Zadní Třebani na Berounsku musel být kvůli pochroumaným trolejovým polím vyloučen provoz po jedné koleji a provoz zůstává sveden na jedinou kolej; opravy by se podle předpokladů mohly protáhnout až do pátku.

Čtyři stovky zásahů

V celé republice hasiči kvůli bouřkám z pondělka a noci na úterý evidovali celkem 420 zásahů. Nejvíce - zmiňovaná stovka - jich bylo právě na území Středočeského kraje. Ještě přitom nešlo o konečné číslo. „Na Kladensku, Rakovnicku, Kolínsku a Příbramsku pokračujeme v odstraňování popadaných stromů," informovala dopoledne Kostková.

Dalšími hodně zasaženými oblastmi byly podle slov Nicole Zaoralové z republikového ústředí hasičů hlavní město Praha - zde se počet „bouřkových" zásahů nakonec vyšplhal na 55 - a Vysočina.

Liják se valil ulicemi, nevynechal opět ani Divadlo ABCLetní parno vystřídal vydatný liják. Takový byl předobraz vyplavených sklepů a propadlé vozovky v Michli. Hasiči od pondělního večera do úterního rána zasahovali pětapadesátkrát.

Divadlo ABC v Praze zaplavila v úterý 27. května 2014 voda z přívalové bouřky.Divadlo ABC má prostě při prudkých deštích smůlu. Herecké šatny, kanceláře a technické zázemí totiž leží pod úrovní městské kanalizace. „Její kapacita je naprosto nedostatečná, při lijácích se voda proto nahrne do divadla. Máme s tím problémy od té doby, co se v blízkosti hloubil nový kolektor. A tento měsíc jsme s vodou zápasili už třikrát," posteskl si s trochou zloby v hlase Zbyněk Simčišim, provozní manažer Divadla ABC. Jak poznamenal, s aktuální záplavou zápasilo pětadvacet zaměstnanců divadla do brzkých ranních hodin.

„Hasiči u nás tentokráte nebyli, vodu jsme odčerpávali vlastní technikou, teď už máme vše uklizeno. Nicméně škody budou zase dost značné, průval vody mimo jiné poškodil vzduchotechniku," doplnil manažer divadla s tím, že dvoumilionová škoda je velmi pravděpodobná. Už prý ani nechce posuzovat, kdy byla či nebyla větší. Od doby obrovských záplav v roce 2002 si podle Simčišima ani nedělají 
v divadle iluze.

Liják se prohnal i Žižkovem, kde Husineckou ulici krátce proměnil ve vodní tok. Škody zde ale nenapáchal, podle mluvčí Pavlíny Adamcové, vodu hasiči odčerpávali ze sklepa činžovního domu 
v Koněvově ulici. „Nejezdili jsme jenom kvůli sklepům, voda pronikla i do hotelu v Nuselské ulici a zajišťovali jsme 
i podmáčený strom v Jeremenkově ulici.

Sklepy vůbec budou zřejmě po odčerpání vody nějakou dobu po dešti vysychat zejména i v prvním až pátém městském obvodu. Lijavec nešetřil ani vozovku v Michli - voda ji podemlela natolik, že vznikl menší kráter a pohyb rozmáčené zeminy poškodil vodovodní potrubí. V tu chvíli se bez vody ocitlo čtyři tisíce lidí. Podle Tomáše Mrázka, mluvčího Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) jsou dočasně pitnou vodou zásobováni cisternami. „Oprava je dost náročná, dodávka vody by mohla být obnovena zítra odpoledne," sdělil Mrázek.

Dopravní podnik nehlásil žádné škody, byť voda pronikla do vestibulu stanice metra Můstek.

Čtěte také: Prudký déšť v Praze zatopil vestibul stanice metra a divadlo ABC

Autor: Milan Holakovský, Petr Štrompf

22.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení