VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čeští hasiči bojovali s únikem chloru až u Paříže

Praha /FOTOGALERIE/ - Z Paříže, která se potýkala s povodňovou situací, se vrátili pražští hasiči, kteří se daleko od domova zapojili do boje s následky řádění stoleté vody. Že jste žádné zprávy o aktuální potopě ve Francii nezachytili? Není divu: vlastně se jednalo o zápas s živly, které řádily před více než sto lety.

19.3.2016
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Českou republiku vedle Patočkova týmu reprezentovali ještě kolegové z dalšího CBRNDET modulu a HCP modulu pro velkoobjemové čerpání vody (z anglického High Capacity Pumping).Foto: HZS Praha

O cvičení Sequana 2016, které se v Paříži a okolí uskutečnilo od 7. do 18. března a bylo inspirováno dosud nejhoršími pařížskými povodněmi z roku 1910.

„Jednou z partnerských zemí tohoto cvičení byla i Česká republika," připomněl jeden z účastníků Radek Patočka; velitel modulu CBRNDET (z anglického Chemical, Biological, Radiological and Nuclear DETection), který byl nasazen v rámci praktické části cvičení 12. a 13. března. V rámci Mechanismu civilní ochrany Evropské unie trénovali společný postup specialisté z Francie, Belgie, Španělska a od nás.

Českou republiku vedle Patočkova týmu reprezentovali ještě kolegové z dalšího CBRNDET modulu a HCP modulu pro velkoobjemové čerpání vody (z anglického High Capacity Pumping) – v tomto případě již ovšem nešlo o plnohodnotné skupiny, ale takzvané skeleton moduly pro potřeby cvičení (zastoupené pouze managementem simulujícím činnost týmu, avšak bez skutečného nasazení v terénu).

„CBRNDET modul je určen pro práci v podmínkách chemického a radiačního zamoření, konkrétně ke sběru vzorků a jejich analýze," vysvětlil podporučík Patočka s tím, že do práce se v jeho rámci společně zapojují hasiči z Prahy a ze středních Čech.

Devět mužů z Prahy má na starosti management, týlové zabezpečení, zdravotnické zabezpečení a dekontaminaci; zbývající pětice jsou příslušníci Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje – konkrétně z laboratoře v Kamenici a z Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč – kteří se starali o vlastní analytickou činnost.

„Vozový park modulu tvořily dva mikrobusy, přívěs, mobilní laboratoř a vozidlo s detekčními přístroji pro prvotní průzkum," doplnil Patočka.

Únik chemikálií

Tým, který pořadatelé cvičení nasadili v nákladním přístavu na řece Seině v oblasti Limay, se musel vyrovnat s vážným únikem chemikálií: podle scénáře došlo k úniku neznámých chemikálií uvolněných po pádu jeřábu podemletého vodou na tři cisterny; to vše navíc uvnitř zatopené oblasti, do které se dalo dostat pouze lodí.

„Osoby i materiál byly na místo havárie přepravovány pomocí člunů, což kladlo zvýšené nároky na přípravu nasazení. Stejnou cestou byly zpět dopravovány i odebrané vzorky k analýze v laboratoři," konstatoval Patočka.

Příslušníci modulu odebrali čtyři vzorky pro zpracování českou a francouzskou laboratoří, instalovali skrápěcí proudnice a podíleli se na zastavení úniku chloru z cisterny – to vše v úzké součinnosti s chemiky CBRN týmu ze Španělska a ve spolupráci s obdobnou jednotkou z Francie.

Tým z českého modulu se dále podílel na zajištění ukázek pro veřejnost i pro pozorovatele a pozvané představitele z různých zemí.

„Šlo o ukázky statické na Champ-de-Mars i dynamické v La Villete, kde předváděl odběr vzorků a následnou dekontaminaci. Soudě dle zájmu lidí a množství dotazů, modul svou výbavou a činností zaujal nejen laickou, ale i odbornou veřejnost," ohlédl se Patočka za úspěšnou reprezentací dovedností českých hasičů.

Kladné hodnocení

Tu jen podtrhlo velice kladné hodnocení při dílčích rozborech i na závěrečném vyhodnocení u pařížského policejního prefekta. Český tým sklízel pochvaly jak za samotnou činnost modulu, tak za příkladnou spolupráci s kolegy ze Španělska.

Pro cvičící hasiče nebylo nasazení v zahraničí ničím mimořádným, připomněla Pavlína Adamcová z centrály pražských hasičů.

Z hlavního města vyjeli do Francie hasiči z odřadu USAR (Urban search and Rescue, týmu pro zvládání městských katastrof a nejčastěji se zaměřujího na záchranu lidí v oblastech zasypaných troskami budov), který je v případě potřeby připraven zasáhnout nejenom doma, ale pomáhat může doslova po celém světě.

„Někteří byli i účastníky mise v Nepálu," připomněla Adamcová loňský zásah v oblasti postižené ničivým zemětřesením.

Čtěte také: Hasiči akčně cvičili ve výškách. Za světla i za tmy

Autor: Milan Holakovský

19.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dopravní podnik Praha. Ilustrační foto.
6

DPP klesly za rok tržby o 157 milionů. Kvůli zlevnění ročního kupónu

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

AKTUALIZOVÁNO

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Druhé přímé prezidentské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Termín dnes oznámil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Oznámením data byla zároveň zahájena volební kampaň. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení