VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Britský turista ztracený v Praze podle policie užíval drogy

Praha - Stále pátráme - a budeme v tom pokračovat. Takové je zásadní sdělení, které má pražská policie pro blízké 34letého cizince, od 16. listopadu vedeného v české databázi pohřešovaných osob. Kdesi v centru hlavního města zmizel Leonard Karl Law.

25.11.2014 AKTUALIZOVÁNO 26.11.2014
SDÍLEJ:

Pohřešovaný muž Law Karl Leonard.Foto: Policie ČR

Ten v rámci třináctičlenné skupinky Britů přicestoval do české metropole na takzvanou stag party – rozlučku se svobodou svého bratrance, který se hodlal oženit. Ano, hodlal – vzhledem k vývoji událostí se rodina rozhodla se svatebním veselím počkat.

Zjistit příliš indicií, které by mohly poskytnout odpovědi alespoň na některé z otazníků, se zatím nepodařilo. S případem se tak pojí napětí na obou stranách. Zatímco blízcí zmizelého cizince mají dojem, že by česká policie měla dělat víc (a svým pocitům dali průchod i na sociálních sítích), policisté se ohrazují proti tomu, že jsou – z jejich pohledu neprávem – osočováni z nekomunikativ­nosti, či dokonce z nečinnosti.

Pohřešování muže, který za týden bude mít 35. narozeniny, jeho přátelé podle slov Tomáše Hulana z ředitelství pražské policie nahlásili během předminulého víkendu. Od té doby prý kriminalisté I. obvodu pražské policie dělají maximum, aby pohřešovaného v co nejkratší době vypátrali.

Podstatná skutečnost zůstala utajena

„To dokládají i konkrétní zjištění. Ta vypovídají o tom, že pohřešovaný měl při návštěvě Prahy, po několik dní před svým zmizením, v hojné míře konzumovat jak alkohol, tak i omamné a psychotropní látky. Tuto skutečnost ale oznamovatelé při podání oznámení o pohřešování pražským policistům nesdělili," konstatoval Hulan s důrazem na fakt, že jde o velice podstatnou skutečnost – avšak policisté vedoucí pátrání se ji dověděli až od svých britských kolegů.

Pražská policie má také informace, že ještě v době, kdy byl pohřešován, měl být cizinec opakovaně spatřen v centru metropole – 16. listopadu na Palackého náměstí, o den později pak v okolí Národního divadla. „V obou případech měl vykazovat známky podnapilosti a určité zmatenosti," poznamenal Hulan.

Zdůraznil i další podstatnou okolnost, kterou lze podle jeho slov možno vnímat jako určitou překážku pro úspěšné pátrání: oznamovatelé se nedokázali shodnout, kde v noci na předminulou neděli pohřešovaného viděli naposledy. Nemusel to být jen bar v Melantrichově ulici, jak uvádí rodina – vyjmenovali totiž hned několik podniků, které jsou od sebe poměrně vzdáleny.

Tohle sdělení přitom není jen postesknutím policistů; jde o skutečnost, která má dosti závažné dopady na vlastní pátrání. To totiž obecně nezahrnuje pouze pročesávání terénu (v daném případě hledání v ulicích i dalších zákoutích metropole). Kriminalisté také pátrají po svědcích v okolí míst posledního známého výskytu pohřešované osoby – a to nejen mezi hostinskými, hoteliéry či taxikáři – a snaží se rekonstruovat další možné trasy pohybu.

Smutný závěr se projeví až po několika týdnech

To obnáší mimo jiné procházení desítek hodin záznamů bezpečnostních kamer sledujících dění v ulicích. Zkušenost policisty vede také například k pátrání na vybraných úsecích Vltavy, k níž je od řady zábavních podniků v centru metropole až nebezpečně blízko – ovšem další zkušenost napovídá, že pokud má pátrání po pohřešované osobě v souvislosti s řekou smutný závěr, zpravidla se to projeví až po několika týdnech.

Řadu úkonů standardně prováděných v rámci pátrání jako součást policejní rutiny policisté blízkým zmizelé osoby nezdůrazňují, aby je v těžkých chvílích nestresovali a nebrali jim naději na příznivý konec. Nelze ale zastírat, že v případě, že nejde o člověka, který je již z minulosti známý jako problémový, případně je dezorientovaný v důsledku choroby, šance na šťastný závěr pátrání citelně klesá a každým dalším dnem, kdy se nedaří zjistit noc nového.

Pátrání stále pokračuje a policisté přivítají pomoc veřejnosti. Jakékoli informace o pobytu či výskytu anglicky hovořícího muže střední postavy a s blonďatými vlasy, měřícího 180 cm, lze předat prostřednictvím bezplatné linky 158.

Společníci se nemohou nic dovědětO výsledcích pátrání po pohřešovaném cizinci kriminalisté každodenně – včetně víkendů – informují pracovníky britské ambasády. Kamarádi pohřešovaného se ale od policie nedovědí nic. Z pohledu českého právního řádu jde o cizí lidi; o nezúčastněné osoby, které na poskytování informací nemají zákonný nárok – a poznatky týkající se pátrání jim sdělovány nejsou.

Autor: Milan Holakovský

25.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tradiční pálení čarodějnic probíhalo 30. dubna na mnoha místech ČR, nejinak tradičně na pražské Kampě.
23

OBRAZEM: Na Kampě měly čarodějnice rej u zapáleného ohně

Roman Sklenák.

Šéf poslanců ČSSD: Kvůli Babišovi by se měla sejít koaliční rada

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Nová cyklostezka spojí Prahu s letištěm i krajem

Pražští cyklisté se už dnes prohánějí do Kralup či k Labi. Brzy pro ně bude jednodušší dostat se i na západ. Okolo ruzyňského letiště totiž povede nová cyklostezka. Jednou by milovníci kol mohli dojet až do Kladna.

AKTUALIZOVÁNO

Vytékající voda uzavřela stanici metra Malostranská

Praha – Překvapeni zůstali cestující v centru Prahy, když hodinu před polednem i v hodinách následujících nečekaně narazili na zavřené dveře stanice metra Malostranská. Soupravy na zelené trase A se přitom nezastavily – pouze touto stanicí projížděly bez zastávky. Tentokrát nebyl na vině nález podezřelého zavazadla, k němuž se nikdo nehlásí, což leckoho napadne jako nejpravděpodobnější varianta. Problém přinesla technická závada.

Staronový šéf České televize: Natočíme velký dětský seriál

Navázat na úspěchy Arabely, Pana Tau nebo kultovních Návštěvníků by chtěl Petr Dvořák, který bude šéfovat veřejnoprávní stanici až do roku 2023.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies