VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SLOUPEK MIROSLAVA BOBKA: Mecenáš

Neumím si dost dobře představit, jak bychom Zoo Praha dokázali provozovat bez podpory mnoha sponzorů a adoptivních rodičů zvířat.

3.12.2012
SDÍLEJ:

Ředitel pražské ZOO Miroslav BobekFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Jsem si jist, že o otevření nového slonince bychom dnes ještě snili, kdyby jeho stavbu finančním příspěvkem nepodpořilo pětadvacet tisíc příznivců naší zoologické zahrady.

Ostatně ani samotná Zoo Praha by ve své dnešní podobě zcela jistě neexistovala, kdyby pozemky, na nichž se dnes rozkládá, před devadesáti lety nevěnoval československému státu trojský velkostatkář Alois Svoboda (1852-1929) a to s vědomím, že „místo po levé straně zámečku, směrem od řeky" by mohlo být využito právě k vybudování zoologické zahrady.

Čtěte také: Obchodní sdělení

Všem, kdo se o pražskou zoo zasloužili a kdo nám pomáhají, jsme hluboce vděčni. Abychom svůj dluh alespoň zčásti splatili, otevřeli jsme v sobotu jako každý rok touto dobou zdarma brány Zoo Praha všem jejím sponzorům a adoptivním rodičům zvířat. Přispěvatelům na nový sloninec jsme v tutéž sobotu poprvé dlouho před oficiálním otevřením umožnili prohlédnout si jeho interiéry. A jen pár metrů od plakety, připomínající Aloise Svobodu, jsme před polednem udělovali naše ocenění: Malého, Divokého a Velkého Richarda.

Nejvýznamnější z těchto cen Velký Richard připadla in memoriam mecenáši, který se s velkostatkářem Aloisem Svobodou a s nemnoha dalšími osobnostmi bezpochyby zapíše do historie naší zoologické zahrady nesmazatelným písmem.

Zapálený chovatel exotického ptactva pan Stanislav Rákos (1931-2012) krátce před svou smrtí odkázal veškerý majetek Zoo Praha. A co víc, při našem bohužel jediném setkání se s nesmírnou velkorysostí na místě rozhodl, že nám obratem převede prostředky na vybudování nové, rozsáhlé expozice exotického ptactva. Vzápětí tak učinil a nyní již známe podobu připravované expozice.

Děkuji všem našim mecenášům ale jmenovitě dnes poděkuji pouze panu Stanislavu Rákosovi. A jeho manželce, která jej v jeho rozhodnutí plně podporovala.

Za Zoo Praha, její pracovníky i návštěvníky: děkuji Vám!

Autor je ředitelem Zoo Praha.

Autor: Redakce

3.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předseda Senátu Milan Štěch.
13

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Vysněné dětské postele

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení