VYBRAT REGION
Zavřít mapu

POHLEDEM Miroslava Bobka: Zbrojovka v chatrči a afričtí hajní

Z Kamerunu nám Stéphane - v současnosti velitel protipytlácké jednotky strážců rezervace Dja - poslal další zásilku aktuálních fotografií. Zaváhal jsem, jestli je vůbec prohlížet. Věděl jsem, co uvidím: mrtvá zvířata, očouzené kusy masa, hořící přístřešky pytláků, zabavené zbraně a munici.

12.5.2014
SDÍLEJ:

Výrobce zbraní, jehož produkty pomáhaly plundrovat biosférickou rezervaci Dja v jižním Kamerunu, se sice podařilo dopadnout (na snímku v popředí) - to ale pytláky nezastaví. Potřebná by byla účinnější opatření…Foto: archiv Zoo Praha

Smutné obrázky dokumentující rozsah pytláctví ve střední Africe a sisyfofskou práci strážců. Když jsem se však fotografiemi přece jen začal proklikávat, zjistil jsem, že je na nich něco neobvyklého. Zachycovaly i množství podomácku vyrobených pušek. Na okraji pralesa, v chatrči z klacků a hlíny, je za pomoci těch nejjednodušších nástrojů vyráběl jeden 
z místních podnikavců.

Otevřel jsem Stéphanovu průvodní zprávu. Působila pesimističtěji než jindy. Psal nejen o místním puškaři, kterého se strážcům podařilo vypátrat, ale také o tom, že nehledě na tento dílčí úspěch přibývá v okolí rezervace zbraní 
a pytláci jsou lépe vybaveni, například mnohem víc používají motocykly.

V podtextu jako by stálo, že - obrazně řečeno - času je málo a voda stoupá.

Pohledem Miroslava Bobka, ředitele pražské zoologické zahrady.Díky Stéphanovým fotografiím a průvodní zprávě jsem 
si znovu uvědomil, že nehledě na všechna dosavadní opatření a veškeré úsilí nastal čas, kdy by mělo dojít k systémové změně. Vedle toho, že strážci potřebují ve svém čele zkušené profesionály, kteří zefektivní jejich činnost, bude nutné zásadně změnit přístup k rezervaci a její nárazníkové zóně.

Klíčovým problémem rezervace Dja je dnes podle mého názoru skutečnost, že jak pozemky, tak vše, co na nich roste a žije, patří státu. Jinými slovy, nepatří nikomu. Kdyby se nárazníkovou zónu rezervace podařilo rozdělit mezi jednotlivé vesnice, jejichž obyvatelé by měli právo ve „svých" revírech přiměřeně lovit, a pokud by strážci rezervace převzali část role „hajných", došlo by 
k synergii, která by pytlákům mimořádně zkomplikovala situaci.

Takový záměr by pochopitelně bylo nutné nejprve velmi pečlivě a detailně připravit - 
a poté i prosadit. Přitom zejména jeho prosazení se zdá být úkolem na hranici nemožného. Jde však o jednu z posledních nadějí pro rezervaci 
Dja, možná dokonce úplně 
poslední. Času je málo a voda stoupá…

Světové dědictví
Biosférická rezervace Dja v jižním Kamerunu (nazvaná podle místní řeky Dja, která je jedním 
z přítoků Konga), v převážné míře pokrytá tropickým deštným pralesem, zahrnuje 5260 kilometrů čtverečních území téměř nedotčeného lidskou činností. Od roku 1987 je zařazena na seznam světového přírodního dědictví UNESCO.

Patří k oblastem, kde ve svém přirozeném prostředí žijí ohrožené gorily nížinné; dalšími pozoruhodnými obyvateli jsou šimpanzi, sloni pralesní, kočkodani, luskouni, prasata bradavičnatá i pralesní či buvoli pralesní - nejčastěji lze ale potkat antilopy. Průzkum zde zaznamenal 107 druhů savců a 320 druhů ptáků. Rezervace je rájem výzkumníků - bohužel ale také rejdištěm pytláků a předmětem zájmu těžařských společností.

Pražská zoo již několik let spolupracuje 
s tamními strážci pralesa. Pomáhá nejen s pořízením potřebného vybavení, ale rozvíjí s nimi 
i projekty zaměřené zejména na vzdělávání místních lidí, zvláště pak mladé generace. Dětem, ale
i dospělým je potřeba ukázat gorily ne jen jako „maso na talíři", ale jako fascinující živé tvory.

Vyvrcholením aktivit pražské zoo je projekt Toulavého autobusu, vyrážejícího z vlastní základny 
v Somalomo v těsném sousedství parku. V rámci jeho činnosti Zoo Praha založila Ekoklub přátel Dja - klub přírodovědců, jehož ambicí je stát se hlavním centrem mimoškolních aktivit.

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha

Autor: Redakce

12.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Indický film vznikal v Praze
DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení