VYBRAT REGION
Zavřít mapu

POHLEDEM Miroslava Bobka: Za tajemným kha-nyou

Po několikahodinové cestě 
z laoské metropole Vientiane do města Thakheku jsme si jen rychle hodili věci do hotelu 
a pod vedením francouzského přírodovědce Jean-Pierra Hugota vyrazili do místní tržnice. Příliš jsem nedoufal, že bychom v ní mohli nalézt něco zvláštního, ale chtěl jsem ji alespoň vidět.

9.3.2015
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Tajemný, jedinečný a ohrožený laoš. Jeho české jméno je zkratkou slov „laoská myš“. Foto: Zoo Praha/Miroslav Bobek

Před dvaceti lety v ní totiž americký zoolog Rob Timmins objevil světu dosud neznámé zvíře, kterému místní lidé říkají kha-nyou [kaňu] a které dostalo české jméno laoš. A právě kvůli němu jsme do Thakheku - a Laosu vůbec - přijeli.

Jean-Pierre nás vedl útrobami tržnice, až jsme došli 
k prodavačkám, které nabízely „zvěřinu". Na svých pultících měly naskládané žáby, oškubaná mláďata mnoha druhů ptáků i dospělé vousáky či ireny a ovšem také krysy a veverky. Kolegové Pavel Brandl a Radoslaw Ratajszczak jednotlivá zvířata rychle určovali, jen s jednou rezavo-černou veverkou si nevěděli rady. Později se ukázalo, že jde o poddruh, který byl objeven teprve nedávno a ještě čeká 
na svůj vědecký popis.

Krysoveverky

Minuli jsme několik dalších trhovkyň - a náhle jsem mezi „bushmeatem" zahlédl mrtvolky čtyř černých zvířátek 
s chundelatými, jakoby veverčími ocasy. Trhovkyně je přede mnou ihned schovala, nemohlo však být pochyb. Nikdy bych tomu nevěřil, ale krátce po příjezdu do Thakheku jsme natrefili na zvíře, které bylo do roku 1995 vědě neznámé a které se živé podařilo poprvé vyfotografovat až v roce 2006. Ta čtyři černá zvířátka byli laoši. Jinak také kočičí krysy, krysoveverky nebo laoské skalní krysy, odborně zástupci druhu Laonastes aenigmamus.

Poté, co Rob Timmins před dvaceti lety objevil první exemplář laoše, vypukl poprask. Tak zvláštního hlodavce ještě nikdo neviděl. Hlavu jako by měl z dikobraza, tělo 
z krysy a ocas z veverky. Krom toho nesl řadu starobylých znaků. Byl zařazen do nové čeledi - a zavedení nové čeledi 
u savců, to je senzace, k níž dochází jen naprosto výjimečně.

Posléze se navíc ukázalo, že velmi podobní hlodavci byli popsáni z paleontologických nálezů; předpokládalo se ovšem, že vyhynuli zhruba před 11 miliony lety. Z laoše se tak stal Lazarův taxon, což jeho výjimečnost ještě podtrhlo. Přesto trvalo celých jedenáct let, než svět spatřil fotografie 
a video živého jedince. V květnu 2006 je pořídil čtyřiasedmdesátiletý americký penzista 
a amatérský ornitolog David Redfield, který se s tímto cílem vydal do Laosu a najal si místní lovce, aby mu jednoho laoše chytili.

Pohledem Miroslava Bobka, ředitele pražské zoologické zahrady.Nevěřili jsme, že během naší cesty do Laosu uvidíme třebas jen jediného mrtvého laoše, ale nález na thakhekském tržišti v nás vzbudil naději 
i ctižádost. Následující den ráno jsme opět pod vedením 
zkušeného Jean-Pierra vyjeli 
z Thakheku na venkov. Krajina provincie Khammouan, jejímž je Thakhek správním střediskem, je velice výjimečná, a to nejen proto, že v ní během uplynulého čtvrtstoletí došlo k řadě objevů, buď dosud zcela neznámých, nebo po desítky let nespatřených druhů zvířat.

Denní, či noční živočich?

Velmi brzo jsme dojeli mezi tyčící se hřbety a homole zdejšího krasu, který je jedním z nejvýznamnějších ohnisek biodiverzity na naší planetě. Kde a jak v něm asi laoš může žít? Dohadovali jsme se. Dodnes se o něm neví ani to, zda je to denní, nebo noční živočich.

Asi po půlhodině jízdy jsme zastavili u stánků s občerstvením. Chvíle vyptávání - a ukázalo se, že v jedné z lednic jsou na prodej mezi Fantami, Coca-Colou a balenými vodami 
i laoši. Začínalo v nás klíčit 
podezření, že jsou loveni ve velmi vysokých počtech, což by vzhledem k omezenému areálu jejich rozšíření (kde navíc rychle stoupá hustota osídlení) mohlo vést k tomu, že budou brzo kriticky ohrožení, 
ne-li vyhubení. A toto naše podezření ještě zesílilo, když jsme přijeli na tržiště ve vesnici Ban Khok Sawan.

Tamní nabídka „bushmeatu" byla mnohem širší než v Thakheku a nechyběli v ní ani laoši. Do Laosu jsme se vypravili z podnětu týmu EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií) zaměřeného na malé savce, který došel k závěru, že vzhledem k potenciálnímu ohrožení laoše je třeba se pokusit o jeho chov v lidské péči. Naše poznatky získané jen za jediný den přitom dokládaly, že jeho situace je podle všeho mnohem horší, než kdo v Evropě předpokládal.

Krotký domácí mazlíček

Ban Khok Sawan nám ale přinesl i radost. Jeden z tamních obyvatel měl jednoho živého laoše doma; snad proto, aby mu z na kůlech postaveného domku odpuzoval myši 
a krysy, anebo prostě jako domácího mazlíčka. Vynesl ho ven a pustil mezi kamení a suché trsy trávy. Podobné zvíře jsem ještě neviděl! Laoš nejevil nejmenší známky plachosti, rozvážně přecházel sem a tam a hledal něco k snědku.

Neuvěřitelně se lišil od první kresby, kterou před dvaceti 
lety pořídil Rob Timmins 
a která obletěla svět. Na ní Rob zachytil vyzáblé zvířátko s nataženým ocasem - my jsme však před sebou měli lesknoucí se černou „veverku" s klabonosou hlavou, která působila sympatičtěji než Chip a Dale dohromady.

Byla to skvělá tečka za první etapou naší výpravy za kha-nyou, laošem, a současně první krok na dlouhé cestě, která by měla vést k lepší ochraně tohoto výjimečného a tajemného tvora - a snad i k tomu, abychom ho časem mohli ukázat návštěvníkům našich zoologických zahrad.

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha

Autor: Redakce

9.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Indický film vznikal v Praze
DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení