VYBRAT REGION
Zavřít mapu

POHLEDEM Miroslava Bobka: Velmi křehké vztahy

Když jsme přesně před týdnem po náročném transportu 
z Dolního Dobřejova vypustili do aklimatizační ohrady v Gobi čtyři klisny koně Převalského, mohli jsme si konečně vydechnout. Hotovo, konec. Pro Queridu, Rabeu, Kíru a Paradise však tento okamžik znamená teprve počátek jejich nového života v prostředí, kam patří.

13.7.2015
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Stádo vedené Tananem, v němž jsou i tři klisny dovezené do Mongolska loni, vybíhá z aklimatizační ohrady. Asi nikoho, kdo v úterý odpoledne tento okamžik sledoval, nenapadlo, že ještě večer Tanan o svůj harém přijde.Foto: Zoo Praha/Khalil Baalbaki

Přibližně rok teď zůstanou pod dohledem strážců v Tachin talu a teprve potom se volně rozeběhnou nekonečnou mongolskou krajinou. Stejně jako tři klisny, které jsme z aklimatizační ohrady vypustili přesně před šesti dny. Pravdou ovšem je, že klisny, které převážíme do Přísně chráněné oblasti Gobi B, nezůstávají ani v aklimatizačních ohradách samy.

Kolem čtyř klisen, jež jsme přivezli 
v roce 2012, začali kroužit hned dva divocí hřebci – Mogoi a 
Erkhes. Prosadil se druhý 
z nich. Svého konkurenta odehnal a zůstával v blízkosti ohrady s klisnami tak dlouho, až ho strážci vpustili dovnitř. Tyto čtyři klisny tvoří dodnes Erkhesův harém a prozatím mu daly tři žijící hříbata. Po více než dvou letech života na svobodě jsou však již natolik plaché, že je téměř nemožné se k nim přiblížit na vzdálenost menší než zhruba dva kilometry…

Pohledem Miroslava Bobka, ředitele pražské zoologické zahrady.Mogoi si musel počkat na čtyři klisny, které jsme do Gobi dovezli v létě 2013. Věren svému jménu, jež znamená had, se za nimi do ohrady protáhl korytem potoka. Dlouho žil pouze s touto čtveřicí klisen – nejprve v aklimatizační ohradě a pak ve volnosti – až před několika týdny k nim získal ještě pátou. To byl první důkaz, že se dovede prosadit.

Ani tři klisny, přivezené do Gobi loni, nezůstaly osamocené. Strážci chráněné oblasti umožnili, aby se – ještě v aklimatizační ohradě – staly součástí harému mladého hřebce Tanana. Spolu s nimi tvořilo tento harém dalších pět klisen a dvě hříbata. Vše se ale změnilo jen pár hodin poté, co toto stádo vyběhlo v úterý odpoledne ven z aklimatizační ohrady. Tanan je vedl na jihozápad a ještě tentýž večer natrefil na Mogoie. Stalo se něco nečekaného: Mogoi ihned převzal celý Tananův harém! Tanan tak zůstal sám a Mogoi 
nyní vede stádo sestávající ze třinácti klisen a dvou hříbat.

Ve světle tohoto nečekaného zvratu budeme na další zprávy z Gobi čekat zvlášť netrpělivě. Sám jsem nejvíc zvědav, zda Mogoi svůj veliký harém udrží a který z hřebců se jako první začne zajímat 
o Queridu, Rabeu, Kíru a Paradise…

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha

Sloupky ředitele zoo oslovují i mongolské čtenářeSloupky ředitele pražské zoo oslovují i mongolské čtenáře.Pravidelné sloupky ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka, které čtenáři Deníku dobře znají z pondělních vydání, opakovaně vyšly i jako knižní výbor. Oba díly, jak Bobky od Bobka, tak Žirafa na pondělí, se setkaly s hojnou a velmi příznivou čtenářkou odezvou. Nyní sloupky z Deníku, přinášející objevné pohledy na dění v pražské zoo i ve světě, spatřily světlo světa také v mongolštině. Ano, mongolské děti na snímku drží v ruce zbrusu nový výbor textů Miroslava Bobka, určený tamějšímu publiku. Knížku v Tachin talu pokřtil ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček.

Čtěte také: Pohledem Miroslava Bobka: Pátý návrat divokých koní

Autor: Redakce

13.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení