VYBRAT REGION
Zavřít mapu

POHLEDEM Miroslava Bobka: Sára a pruhovaný králík

Za letošní rok mám ve svých poznámkách už hodně dlouhý seznam objevů nových živočišných druhů i dalších zoologicky významných či alespoň pozoruhodných událostí. Jedno z nejvyšších míst v něm patří Sarah Woodfin a annamitskému pruhovanému králíkovi. Opravdu mě potěšilo, že se doposud neznámé studentce podařilo poprvé zdokumentovat tak zajímavé zvíře!

30.11.2015
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Sarah Woodfin se stala prvním odborníkem, který měl v rukou živého králíka Timminsova. Foto: Sarah Woodfin, University of East Anglia

Annamitského pruhovaného králíka, jak zní doslovný překlad jeho jména z angličtiny, se v Laosu podařilo v roce 1996 objevit zoologovi Robu Timminsovi. Tenhle vousatý chlapík, který svou vizáží dokonale naplňuje představu terénního přírodovědce, ve stejném roce objevil ještě jednoho výjimečného hlodavce. Podobný byl již předtím popsán na základě fosilního záznamu a od ostatních současných hlodavců se liší celou řadou znaků. Ve světě je označován obvykle jako kha-nyou nebo laoská skalní krysa a u nás dostal jméno laoš.

Stejně jako laoše, také annamitského pruhovaného králíka našel Rob Timmins mezi dalšími zvířaty určenými ke konzumaci na tržišti ve středním Laosu. A jako laoše poslal i tohoto překvapivě zbarveného králíka k dalšímu výzkumu kolegům, konkrétně Dianě Bell na University of East Anglia. Přesto tenhle jím objevený, pro vědu nový druh popsali v roce 2000 Rusové Averjanov, Abramov a Tichonov; alespoň ho však pojmenovali Nesolagus timminsi, králík Timminsův.

Pohledem Miroslava Bobka, ředitele Zoo Praha.V případě laoše trvalo celá léta, než vznikly první fotografie živého jedince a změnily představu o tom, jak tento hlodavec vlastně vypadá. Do té doby všichni vycházeli z Robovy kresby, která ovšem byla pořízena podle mrtvého, nepřirozeně nataženého exempláře a od vzhledu živého laoše se diametrálně lišila. Naproti tomu králíka Timminsova se tu a tam podařilo zdokumentovat za pomoci fotopastí. Úplně prvním odborníkem, který ho živého držel v ruce a který ho fotografoval, natáčel i proměřil, se však teprve v letošním roce stala mladičká studentka University of East Anglia, Sarah Woodfin.

Do Vietnamu se Sarah vydala z popudu své školitelky Diany Bell, které před lety Rob Timmins poslal první exempláře nově objeveného králíka. Asi nikdo, včetně jí samé, nečekal, že by mohla tak skvěle uspět. Předpokládala, že během svého tříměsíčního pobytu ve Vietnamu snad zahlédne králíka Timminsova alespoň mizet někde v křoví. Hned první noc ho však měla v ruce!

Jméno Sarah Woodfin a její fotografie s králíkem Timminsovým oblétly svět. Zaslouženě. Měla štěstí, které - jak známo - přeje pouze připraveným. Jenže stejně jako k mnoha dalším podobným příběhům, i k tomuto patří smutný dovětek. Když Sarah jedince, kterého se jí podařilo odchytit, patřičně zdokumentovala a pustila zpět na svobodu, pokračovala ve své misi. A její výsledky zahrnují zjištění, že králík Timminsův je - stejně jako laoš - ohrožován nejen masívním lovem, ale také rozvojem zemědělství, budováním přehrad a komunikací i těžbou surovin. Jeho budoucnost je tak velmi nejistá.

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha

Autor: Redakce

30.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení