VYBRAT REGION
Zavřít mapu

POHLEDEM Miroslava Bobka: Příšera od Čchung-čchingu a štědrý Ježíšek v Praze

Původním zdrojem té zprávy byly čínské zpravodajské servery, ale po Evropě se rozšířila až díky britskému deníku Daily Mail. Jeho titulek stál za to: Příšera z hlubin: Mimořádně vzácný velemlok o délce monstrózních 4 stop a 7 palců objeven v odlehlé jeskyni v Číně. V článku samém se psalo, že tento opravdu výjimečný jedinec byl nalezen poblíž Čchung-čchingu a že jeho 
věk je odhadován na dvě stě let. Zkrátka bomba!

21.12.2015
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Velemlok Karlo v pražské zoologické zahradě.Foto: Zoo Praha/Petr Hamerník

Velemloci jsou v Číně sice masově chováni na farmách, ale v přírodě se vyskytují stále vzácněji a nálezy velkých 
jedinců vyvolávají značnou pozornost. Extrémně velký starý velemlok objevený v přírodě pak znamená hotovou senzaci.

Kvůli nesmyslům typu „příšera z hlubin" – ve skutečnosti žijí velemloci v mělkých říčních tocích – bych 
tu zprávu bral asi s rezervou, nebýt ovšem připojených fotografií a videa. Zachycují opravdu velkého a starého velemloka. Kolik že měří?

Nebylo ani potřeba přepočítávat stopy a palce na metry a centimetry. Jeden ze snímků zachycuje měření velemloka a na kovovém pásmu je vidět, že má délku téměř 140 centimetrů.

Gigant – ale na Karla, který žije ve Velemlokáriu Zoo Praha, nedosáhne ani on! Ano, je to překvapivé, ale velemločí samec Karlo je ještě větší! Měří 158 centimetrů.

Velemlok od čínského Čchung-čchingu.Na druhé straně velemlok od Čchung-čchingu působí už od pohledu výrazně mohutněji. Podle novinového článku váží 114 liber, tedy necelých 52 kilogramů, zatímco Karlo má nyní hmotnost okolo 35 kilogramů. Velemlok nalezený v Číně je také jistě starší než Karlo, avšak dvě stě let mu bude jen stěží. Snad šedesát, možná osmdesát, třeba i sto, ale víc – to sotva.

Karlovi, kterého můžeme považovat stále ještě za mladíka, je dnes necelých čtyřicet let. Podle odhadu ze začátku 80. let, kdy byl zabaven pašerákům, se vylíhl pravděpodobně roku 1978. Tři desetiletí pak prožil ve Státním přírodovědném muzeu v Karlsruhe, odkud nám ho původně na rok zapůjčili do Prahy.

O Karlovi jsme při loňském otevírání Velemlokária opatrně říkali, že je patrně největším velemlokem v Evropě. Mezitím kolega Petr Velenský pátral i po světě a nezjistil, že by kdekoli jinde žil větší jedinec. A Karla teď netrumfnul ani monstrózní velemlok od Čchung-čchingu. Můžeme tak s právem na opravu prohlásit, že v Praze žije asi největší velemlok na světě! A tudíž současně největší obojživelník vůbec…

Velemlok Karlo se narodil začátkem 70. let a nyní měří 155 centimetrů.Znovu a tučně: Máme v Praze patrně vůbec největšího žijícího jedince velemloka čínského!

Ne, ve všem tom nadšení jsem nezapomněl na skutečnost, že nám Karla z Karlsruhe jenom zapůjčili. A to je další, ze všech velemločích zpráv možná ta nejdůležitější. Výpůjčka z Karlsruhe se prodlužovala – a v tuto chvíli je jisté, že Karlo od nás již neodejde. Stal se trvalým obyvatelem Zoo Praha! Je to uznání našim chovatelům a současně ten nejhezčí dárek k letošním Vánocům.

Ježíšku, děkujeme! Těšili jsme se, co dostane naše zoo pod stromeček, ale takovou radost jsme nečekali!

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha

Čtěte také: Největší mlok v Evropě, který ukousl chovateli prst, žije v novém pavilonu

Autor: Redakce

21.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení