VYBRAT REGION
Zavřít mapu

POHLEDEM Miroslava Bobka: Pozdrav ze zoologické zahrady v Berlíně, 19/7 1903

Stal jsem se sběratelem. Začal jsem sbírat pohlednice s exotickými zvířaty, vydané řekněme tak do roku 1950. První, z roku 1908, jsem si pořídil, když jsem sledoval příběh restaurace U Slona. 
Na téhle pohlednici byl sice
zachycen jen slavný Navrátilův restaurant v podobě slona, zatímco teď už sbírám výhradně pohlednice se skutečnými zvířaty, ale byla pro mne a 
mé sběratelství rozhodující.

21.9.2015
SDÍLEJ:

Historická pohlednice z berlínské zoo z roku 1903 (a téhož roku odeslaná).Foto: archiv Miroslava Bobka


Z pražského Výstaviště ji 17. září 1908 poslal do Vídně jakýsi ochmelka Pauli; zajímavé však bylo, že se v břiše slona mohl docela dobře potkat s naším největším básníkem Jaroslavem Seifertem. Toho, jako malého chlapce, přivedl ve stejné době do sloní restaurace jeho tatínek. Z toho také vyplynulo, že sbírám výhradně pohlednice prošlé poštou. Jsou mnohem, mnohem zajímavější.

Dvě takové jsem si předevčírem koupil přes internet. Obě jsou z berlínské zoo a obě byly vydány v roce 1903. Na jedné z nich je vyfotografován nosorožec indický a ta druhá zachycuje zřízence v placaté čepici se dvěma žirafami. Na lícové straně pohlednice s nosorožcem je pod vytištěným nápisem Gruss aus dem zoologischen Garten zu Berlin česky připsáno: „To máš vidět zoologickou zahradu. Tati.“ Na pohlednici se žirafami pak stojí politování: „Škoda, že zde nejsi! Tati.“

Historická pohlednice z berlínské zoo z roku 1903 (a téhož roku odeslaná).

Však se také 
v Českém království o vybudování zoologické zahrady sice už dlouho debatovalo, ale 
do otevření Zoo Praha zbývalo ještě dlouhých osmadvacet let…

Samozřejmě jsem se těšil, až budu mít pohlednice v ruce a uvidím, komu byly určeny a co je na nich ještě napsáno – a to tím spíš, že obě nesly stejné datum, 19/7 1903, a obě měly stejného odesílatele.

Pohledem Miroslava Bobka, ředitele Zoo Praha.Teď je mám konečně před sebou a vidím, 
že je Tati poslal na Hrubou Skálu u Turnova svým dvěma synům: Panu Pavlu Gothovi studujícímu 2. tř. gymnas a Velectěnému pánu Janu Gothovi studujícímu V. tř. gymnas. Jenom zběžně jsem se podíval, o koho šlo – a zakusil jsem pocit, jako bych náhodně nahodil do rybníka a hned mi zabrala pořádná štika.

O prvním z adresátů, Pavlu Gothovi, mi Google nic neřekl – ale možná jsem jenom špatně hledal – zato o Janu Gothovi jsem se dozvěděl, že šlo o význačného ilustrátora a malíře. I když se živil jako úředník a dotáhl to až na vrchního inspektora státních drah, svými ilustracemi doprovodil ve 20. až 40. letech minulého století například Dumasovy Tři mušketýry, Swiftovy Gulliverovy cesty, Defoeova Robinsona Crusoe, Karafiátovy Broučky, anebo dokonce Palackého Dějiny národu českého v Čechách a na Moravě.

Jeho malby se dodnes draží za slušné sumy, ale co mě nejvíc překvapilo a vzbudilo mou úctu, je skutečnost, že Jan Goth dokázal spolu s Maxem Švabinským prosadit, aby byl na 
Akademii výtvarných umění 
v Praze přijat Zdeněk Burian…

Historická pohlednice z berlínské zoo z roku 1903 (a téhož roku odeslaná).

Ale byl skutečně adresát pohlednice Jan Goth týmž Janem Gothem, který se stal ilustrátorem? Řekl bych, že skoro jistě ano – a to zdaleka ne jenom proto, že Goth není příliš rozšířené jméno. Pohlednice šla 
v roce 1903 studentovi pátého ročníku (osmiletého) gymnázia, tedy chlapci ve věku asi čtrnácti let.

Ilustrátor a vrchní inspektor drah Jan Goth se narodil v Mladé Boleslavi 2. prosince 1889. Věk tedy přesně odpovídá. A místo do značné míry také. Dá se předpokládat, že studující mladoboleslavského gymnázia trávili prázdniny na letním bytě či u příbuzných
na nedaleké Hrubé Skále…

Mám tedy ve své sbírce pohlednic mimořádně cenný 
přírůstek. Cenný svým příběhem. Tak, a teď jdu hledat starý, krásnými obrázky vybavený svazek Robinsona Crusoe, který četl už můj tatínek a z něhož mi později předčítal. Přísahal bych, že jde o vydání 
nakladatele Františka Nováka z roku 1946 – a to ilustroval 
právě Jan Goth.

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha

Autor: Redakce

21.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení