VYBRAT REGION
Zavřít mapu

POHLEDEM Miroslava Bobka: Miminko nanečisto

Na třídní schůzce sekundy, kam chodí náš syn, ke mně doputoval zapomenutý sešit. Když jsem ho otevřel, napadlo mě, že po všem tom utrpení, které v něm je zapsáno, byl kdesi zapomenut schválně. A hned nato mi problesklo hlavou, že je nejvyšší čas začít hledat poučení u šimpanzů.

25.11.2013
SDÍLEJ:

V relativně pokročilém věku 52 let zemřel v jihoafrické zoologické zahradě šimpanz, který svého často proslul kouřením cigaret.Foto: Archiv

Vlastně by to nemuseli být ausgerechnet šimpanzi; na ně jsem si vzpomněl hlavně proto, že mě nedávno velmi zaujaly výsledky jejich výzkumu z ugandského Kibale. Zpracování dat, která tam byla shromažďována po dlouhých čtrnáct let, potvrdilo, že místní šimpanzí holčičky si často hrají s klacíky, které představují jejich mláďata, zatímco šimpanzí kluky nic podobného ani nenapadne.

O rozdílech mezi pohlavími byla napsána spousta knih, ale jen stěží bychom hledali příklad, který by je dokládal názorněji.

Dnešní Evropa ke své nezměrné budoucí škodě však tyto rozdíly stále intenzivněji popírá a zapomenutý sešit, který se mi během třídní schůzky dostal do rukou, může sloužit rovnou jako důkaz snahy je silou mocí setřít.

Před rokem, když byli v primě, dostali jedenácti- či dvanáctiletí kluci, jimž začínají rašit vousy a blíží se pubertě, neuvěřitelný úkol. Z PET láhví a z papíru si museli vyrobit „miminka", neustále je nosit s sebou a starat se o ně. Dovedete si představit, co by pro ně v jejich věku mohlo být víc ponižující?

V sešitě, který obsahuje povinné zápisy o „rodičovské péči", s mrazením čtu:

24. května:

10.00 oblékl, nakrmil

13.05 přebalil, nakrmil

13.15 až 14.15 procházka

17.36 přebalil, vykoupal, nakrmil

18.16 uspal

V nejmenším by mě nepřekvapilo, kdyby si kluci někde v ústraní svými PET-miminky drsně pohazovali, ale navenek se museli podřídit. O to intenzivněji hledali způsob, jak od nesmyslu, který probíhal pod názvem Miminko nanečisto, co nejrychleji a co nejdál utéct. A některým se to podařilo. V posledním zápise stojí:

28. až 31. května:

Z důvodu nemoci rodiče dítě předáno do péče prarodičů.

Tak to je tedy vklad do života!

Nevím, jestli psycholožka, která Miminko nanečisto prosadila, s podobným výsledkem počítala, ale zjevně ji ani v nejmenším nevzrušuje. Pokus o přeměnu v hermafroditické hlemýždě čeká i letošní primány.

Jak jsem napsal: Nejvyšší čas poučit se u šimpanzů anebo u jakýchkoli jiných vyšších obratlovců. V zoo jich máme spoustu!

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha

Autor: Redakce

25.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Hnojte popelem

Cyklostezka. Ilustrační foto.

Nová cyklostezka spojí Prahu s letištěm i krajem

AKTUALIZOVÁNO

Vytékající voda uzavřela stanici metra Malostranská

Praha – Překvapeni zůstali cestující v centru Prahy, když hodinu před polednem i v hodinách následujících nečekaně narazili na zavřené dveře stanice metra Malostranská. Soupravy na zelené trase A se přitom nezastavily – pouze touto stanicí projížděly bez zastávky. Tentokrát nebyl na vině nález podezřelého zavazadla, k němuž se nikdo nehlásí, což leckoho napadne jako nejpravděpodobnější varianta. Problém přinesla technická závada.

Staronový šéf České televize: Natočíme velký dětský seriál

Navázat na úspěchy Arabely, Pana Tau nebo kultovních Návštěvníků by chtěl Petr Dvořák, který bude šéfovat veřejnoprávní stanici až do roku 2023.

Zoo Praha si připisuje další chovatelský úspěch. Orlí pár se stará o trojčata

Praha - Zoo Praha se může pochlubit dalším významným chovatelským úspěchem. V současné době se zde daří odchovávat na hnízdě pod rodiči tři mláďata orla východního. Je to vůbec poprvé, kdy je známo, že se tento druh orlů chovaných v lidské péči stará o trojčata. Návštěvníci mohou mláďata s rodiči vidět ve voliéře ve spodní části zoo.

OBRAZEM: Před sídlem ČEZ protestovali demonstranti v plavkách a v bazénku

Praha - Demonstranti v plavkách protestovali 27. dubna v Praze před sídlem energetické společnosti ČEZ proti prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Dozorčí rada ČEZ má rozhodnout o případném prodeji elektrárny společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies