VYBRAT REGION
Zavřít mapu

POHLEDEM Miroslava Bobka: Miminko nanečisto

Na třídní schůzce sekundy, kam chodí náš syn, ke mně doputoval zapomenutý sešit. Když jsem ho otevřel, napadlo mě, že po všem tom utrpení, které v něm je zapsáno, byl kdesi zapomenut schválně. A hned nato mi problesklo hlavou, že je nejvyšší čas začít hledat poučení u šimpanzů.

25.11.2013
SDÍLEJ:

V relativně pokročilém věku 52 let zemřel v jihoafrické zoologické zahradě šimpanz, který svého často proslul kouřením cigaret.Foto: Archiv

Vlastně by to nemuseli být ausgerechnet šimpanzi; na ně jsem si vzpomněl hlavně proto, že mě nedávno velmi zaujaly výsledky jejich výzkumu z ugandského Kibale. Zpracování dat, která tam byla shromažďována po dlouhých čtrnáct let, potvrdilo, že místní šimpanzí holčičky si často hrají s klacíky, které představují jejich mláďata, zatímco šimpanzí kluky nic podobného ani nenapadne.

O rozdílech mezi pohlavími byla napsána spousta knih, ale jen stěží bychom hledali příklad, který by je dokládal názorněji.

Dnešní Evropa ke své nezměrné budoucí škodě však tyto rozdíly stále intenzivněji popírá a zapomenutý sešit, který se mi během třídní schůzky dostal do rukou, může sloužit rovnou jako důkaz snahy je silou mocí setřít.

Před rokem, když byli v primě, dostali jedenácti- či dvanáctiletí kluci, jimž začínají rašit vousy a blíží se pubertě, neuvěřitelný úkol. Z PET láhví a z papíru si museli vyrobit „miminka", neustále je nosit s sebou a starat se o ně. Dovedete si představit, co by pro ně v jejich věku mohlo být víc ponižující?

V sešitě, který obsahuje povinné zápisy o „rodičovské péči", s mrazením čtu:

24. května:

10.00 oblékl, nakrmil

13.05 přebalil, nakrmil

13.15 až 14.15 procházka

17.36 přebalil, vykoupal, nakrmil

18.16 uspal

V nejmenším by mě nepřekvapilo, kdyby si kluci někde v ústraní svými PET-miminky drsně pohazovali, ale navenek se museli podřídit. O to intenzivněji hledali způsob, jak od nesmyslu, který probíhal pod názvem Miminko nanečisto, co nejrychleji a co nejdál utéct. A některým se to podařilo. V posledním zápise stojí:

28. až 31. května:

Z důvodu nemoci rodiče dítě předáno do péče prarodičů.

Tak to je tedy vklad do života!

Nevím, jestli psycholožka, která Miminko nanečisto prosadila, s podobným výsledkem počítala, ale zjevně ji ani v nejmenším nevzrušuje. Pokus o přeměnu v hermafroditické hlemýždě čeká i letošní primány.

Jak jsem napsal: Nejvyšší čas poučit se u šimpanzů anebo u jakýchkoli jiných vyšších obratlovců. V zoo jich máme spoustu!

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha

Autor: Redakce

25.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

Loni debutoval Prague Metronome Festival Iggy Popem. Na druhém ročníku festivalu se blýskne skladatel a zpěvák Sting. Dvoudenní open air 
začne 23. června na pražském Výstavišti.
15

Festival Metronome má Stinga i vlastní tramvaj

Nedostatek tekutin může způsobit malátnost i selhání oběhu

Nedostatek tekutin může v současném horkém počasí způsobit malátnost, bolest hlavy a sníženou výkonnost. Při ztrátě vody na úrovni pěti procent lidské váhy hrozí oběhové selhání. V tiskové zprávě to dnes uvedla Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Podle předpovědi meteorologů dnes teploty vystoupí k 35 stupňům Celsia.

Bradáčová: V Rathově kauze soud nemusí znovu provádět důkazy

V korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha nebude středočeský krajský soud muset opakovat žádné důkazy, a to ani odposlechy. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová to dnes uvedla v pořadu Českého rozhlasu 20 minut Radiožurnálu. O přípustnosti odposlechů jako důkazů rozhodl počátkem června Nejvyšší soud.

Nová policejní služebna se může snadno zvětšit

Praha – Nové služebny, vybudované přímo pro jejich potřeby, se dočkali policisté v Jesenici na Praze-západ. Během sedmi měsíců tam byla postavena budova, jež je v rámci Policie ČR unikátem: jde o montovanou modulární budovu, což nejen přispělo k urychlení výstavby, ale do budoucna by v případě potřeby také bylo možno poměrně snadno provést nástavbu či objekt rozšířit.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies