Prezident Václav Klaus už nevolí tak silná slova k návrhu nové knihovny označované jako chobotnice a své výroky poněkud obrousil. „Je čím dál smířlivější, zejména proto, že mu někdo řekl, že se na tom bude moci dát lyžovat,“ komentoval prezidentův ironický odstup jeho mluvčí Ladislav Jakl v debatě o nové budově. Uspořádala ji ve svém sídle Národní galerie a usměrňoval její ředitel Milan Knížák. „Diskuse v médiích byla příliš hektická, plná emocí,“ shrnul a apeloval, aby se diskutéři, kterých se sešla více než stovka, od emocí oprostili.

Klaus se proslavil ve vztahu k vítěznému návrhu architekta Jana Kaplického výrokem, že kdyby něco takového skutečně mělo stát na Letné, nechal by se jako protijaderní aktivisté přivázat a bránil by stavbě vlastním tělem. Podle Jakla není ale prezident staromilec, který ustrnul u baroka. Je však třeba vidět vztah objektu a jeho účelu. „Tady byl na začátku nápad a teprve pak účel. Klidně by tam mohl místo knih být i bazén,“ řekl mluvčí k podobě knihovny.

Kritici promluvili

Diskutující architekti vesměs zpochybňovali průběh soutěže, neboť Kaplického návrh naprosto nerespektoval závazné pokyny, mezi něž patřilo neumisťovat depozitáře pod zem. Přesto vyhrál. „Soutěže se nezúčastnila žádná světová špička. Od začátku bylo jasné, kdo má vyhrát. Pekelně je mi líto těch 350 týmů, které do toho vrážely peníze, aby někdo tímto způsobem zmanipuloval soutěž,“ napadl výsledek mezinárodního architektonického klání architekt Martin Roubík. Ředitel knihovny a také člen poroty Vlastimil Ježek však nepřipustil žádné pochybení a oháněl se tím, že porota mohla podmínky během soutěže změnit. „Potom je to porota špatná a je úplně jedno, jestli byla mezinárodní,“ řekl Knížák.

Regulérnost soutěže

V současné době regulérnost soutěže posuzuje Mezinárodní svaz architektů, na který se obrátila Česká komora architektů. Málokdo však očekává, jak podotkl i místopředseda ČKA Dalibor Borák, že soutěž zruší. Už proto ne, že na ni dohlíželi její lidé. „Z našeho hlediska je ale soutěž neplatná,“ konstatoval Borák. Stále tedy není jisté, zda chobotnice na Letné bude stát a kdo to zaplatí.

Dosud Ježek tvrdil, že na to půjdou dvě miliardy ze zrušeného Fondu národního majetku. Z omylu ho vyvedl ředitel odboru investic ministerstva kultury Miroslav Čížek. „Není pravda, že zdrojem bude zrušený fond. Peníze z něho jsou určené na financování opravy Klementina a Národního muzea,“ konstatoval. Potvrdil ale, že peníze by měly jít ze státního rozpočtu, náklady však budou podrobeny ekonomickému posouzení. Ještě před časem se mluvilo o tom, že nová knihovna by mohla stát 2,5 miliardy, nyní jsou odhady už o miliardu vyšší. Premiér se údajně vyjádřil, že knihovna může stát jen dvě miliardy. Na víc prý stát mít nebude.

Zrod Národní knihovny na Letné můžete vidět na našem speciálu na webových stránkách Pražského deníku.