VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lubomír Brožek: Jaká místa mám v Praze rád

Praha - I když se básník a předseda Klubu pražských spisovatelů Lubomír Brožek vyučil radiomechanikem, svůj život zasvětil zejména poezii. Jeho oblíbená pražská místa jsou tak povětšinou spjatá s velkými jmény české literatury. Kromě toho je také principálem kočovné divadelní společnosti Ars Forum.

12.4.2017
SDÍLEJ:

Lubomír Brožek.Foto: ČTK/Stanislav Peška

Petřín. Ilustrační foto.

Petřín

Okouzlují mne zdejší zahrady od Velké strahovské až po Kinského. Občas se zastavím u nějaké sochy, abych se s ní pozdravil. Má úcta, Jene Nerudo. Dobrý den, Jaroslave Vrchlický. Mám-li si však vybrat jedno místo, jednoho básníka, zvolím Karla Hynka Máchu. Básníkova socha je romanticky idealizována. Ležérně se opírá o zídku rukou, v níž drží pero. V té druhé má kytici šeříku, který patří měsíci máji, stejně jako básník, jehož si přivlastnili zamilovaní.

 

Usedlost Bertramka – muzeum Wolfganga Amadea Mozarta.

Bertramka

O Bertramce jsem kdysi napsal báseň. Vyšla v mozartovském cyklu ve sbírce Vlaštovky na dně jezera. Odcituji alespoň část: „A Bertramka ještě stojí…i když už není obklopena vinicemi, / ale ještě je tu Mozartova pracovna a ložnice. // Ano, a je tu k vidění dokonce i pramen jeho vlasů. / Není těžké uhodnout, kdo mu ho asi odstřihl. // Říká se, že kdosi při premiéře Dona Giovanniho, / ale nebylo to právě tenkrát, když komponoval předehru? // Anebo Bella mia fiamma, adio / s árií krásnou až bodne u srdce: // Resta, o cara. / Zůstaň, má lásko!" Co dodat. Bertramka, v níž manželé Duškovi hostili Mozarta, je kus kulturní historie.

 

Oblíbená místa Lubomíra Brožka, socha Bruncvíka

Bruncvíkova socha

Rytíř stojící na pilíři Karlova mostu má v rukou meč. Bruncvíka milovala básnířka Marina Cvětajevová, která v letech 19221925 pobývala v československém exilu. Rád tam postojím a dívám se na řeku plynoucí za rytířovými zády. Možná právě tam stávala velká ruská básnířka, když se jí stýskalo po domově.

 

Vila bratří Čapků.

Vila bratří Čapků

Je na malém náměstíčku protkaném zelení, v ulici, která nese jméno po nejslavnějších obyvatelích tohoto tichého vinohradského zákoutí: Bratří Čapků. Člověk tam pořád vnímá přítomnost genia loci, připomínajícího i slavnou společnost pátečníků, kteří tam za oběma bratry docházeli. Patřili mezi ně Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš, Ferdinand Peroutka, František Langer, Vilém Mathesius… No uznejte sami, kdo by odolal a na chvíli se nezastavil, aby nasál atmosféru a nahlédl alespoň přes plot.

 

Oblíbená místa Lubomíra Brožka, Šalounova vila

Šalounova vila

Opravdu zvláštní stavba je tato vila ve Slovenské ulici na Vinohradech. Sochař Ladislav Jan Šaloun ji nechal postavit, aby měl dostatečný prostor pro vytvoření modelu sousoší Jana Husa. Secesní „ateliérová vila," se stala místní dominantou a do jisté míry i atrakcí, stejně jako hosté, kteří tam zavítali Alois Jirásek, Karel Čapek, Alfons Mucha, Ema Destinnová, Otokar Březina nebo Josef Váchal.

 

Autor: Jana Kašparová

12.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tamarín bělovousý

KRÁTCE: V trojské zoo se narodilo první mládě tamarína bělovousého

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Praha změní plány, aby mohla dostat vlaky pod zem

Praha - Hlavní město musí změnit územně plánovací dokumentaci, aby v úseku mezi Dejvicemi a Veleslavínem bylo možno zahloubit budoucí novou podobu železnice do Kladna s odbočkou na Letiště Václava Havla Praha (a vyhovět tak zásadnímu požadavku Prahy 6).

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Na návštěvu Česka přijede rakouský prezident Van der Bellen

Praha - Na první návštěvu České republiky ve funkci rakouského prezidenta dnes přijede Alexander Van der Bellen. Do Prahy přicestuje z Vídně netradičně vlakem.

Volba vedení Konfederace politických vězňů je dle soudu neplatná

Praha - Současné předsednictvo Konfederace politických vězňů bylo zvoleno protiprávně. Rozhodl o tom loni nepravomocně Městský soud v Praze, uvedl v neděli server Aktuálně.cz. Soud dal za pravdu části členů konfederace, podle kterých sněm organizace nebyl v roce 2015 při volbě vedení usnášeníschopný kvůli malému počtu přítomných. Vedení konfederace se proti rozsudku odvolalo, případem se bude letos zabývat vrchní soud.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies