VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA 1

V Mánesu se bude dražit obraz Františka Kupky za 60 milionů korun

Praha - Za rekordní vyvolávací cenu 60 milionů korun se bude v sobotu v pražském Mánesu prodávat obraz Františka Kupky. Má název Série C I. (Protihodnoty) z roku 1935. Aukci pořádá společnost Adolf Loos Apartment & Gallery, která drží český aukční rekord s jiným Kupkovým dílem. Jeho obraz Tvar modré vydražila v roce 2012 za 55,75 milionu korun bez aukční přirážky. I tehdy ho nabízela za rekordní vyvolávací cenu 45 milionů korun.

Legendární Messner v Praze ocenil výkon českého lezce Ondry

Praha - Legendární horolezec, cestovatel a spisovatel Reinhold Messner je počtvrté v Praze a jako hlavní host vystoupí na víkendovém Festivalu alpinismu ve Slovanském domě. V pátek v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí dvaasedmdesátiletý slavný Ital pokřtil svou novou publikaci Pád nebes a ocenil také výkon českého lezce Adama Ondry.

TSK začala montovat v Praze cedule zakazující vjezd segway

Praha - Technická správa komunikací (TSK) začala v pátek montovat v pražských ulicích cedule zakazující vjezd vozítek segway. První značky byly umístěny na Hradčanech. Zatím nejsou platné. Instalace by měla skončit 10. prosince a do té doby budou přelepeny. Novinářům to v pátek řekla mluvčí TSK Barbora Lišková. Zákaz město schválilo v červenci, ale kvůli chybějícím značkám nemohlo zákaz vymáhat. Na provoz vozítek segway si stěžují zejména radnice a obyvatelé centra. Proti zákazu se postavili provozovatelé vozítek.

KRÁTCE: Filmové muzeum se otevře na Národní třídě už za týden

Praha - Dlouhodobé snahy studentů už brzy vyústí v otevření filmového muzea NaFilM. Nová výstava odstartuje 1. prosince. V Paláci Chicago na Národní třídě bude expozice s názvem „V pohybu: Výstava 2" k vidění až do 31. března 2017. Cílem studentů Katedry filmových studií Univerzity Karlovy je založit muzeum českého filmu, které České republice doposud chybí.

OBRAZEM: Historické betlémy oživí Klementinum

Praha /FOTOGALERIE/ - Výstava historických betlémů je k vidění v budově Národní knihovny. Letošní novinkou je krásný betlém z 18. století a mechanický kousek. Velkou vzácností je betlém papírový, který byl tlačený do speciálně tvarovaných forem. Vánoční výstava potrvá do 8. ledna. Mapuje belémy od období baroka do konce druhé světové války. Dospělí zaplatí 50 korun, děti 30.

AKTUALIZOVÁNO

Obecní dům bude mít dvě nová koncertní křídla za sedm milionů korun

Praha - Pražský Obecní dům bude mít dvě nová koncertní křídla značky Steinway, oba nástroje vyjdou dohromady na sedm milionů korun. V centrálním sídle firmy v Hamburku je ve čtvrtek vybrala pětičlenná výprava včetně známých českých pianistů Iva Kahánka a Martina Kasíka, která dnes přiletěla z Prahy. Obecní dům pořizuje koncertní křídlo model D - 274 pro Smetanovu síň a menší model B - 211 pro ostatní sály reprezentačního patra a komorní prostory. Do Prahy by měly být přivezeny začátkem prosince.

AKTUALIZOVÁNO

Správa železnic zaplatí Grandi Stazioni půl miliardy korun

Praha - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zaplatí bývalému nájemci na pražském hlavním nádraží, společnosti Grandi Stazioni, zhruba půl miliardy korun za rekonstrukci pražského hlavního nádraží. Ve středu to řekla mluvčí společnosti Kateřina Šubová. Grandi Stazioni si za modernizaci nádraží podle SŽDC nárokuje více než 770 milionů korun. Správa je s italskou firmou ve sporu poté, co bývalému nájemci k letošnímu 17. říjnu neprodloužila smlouvu. Grandi Stazioni se k problému ve středu nechtěla vyjadřovat.

Výbor nepodpořil návrhy odebrat Hradu peníze na platy a cesty

Praha - Prezidentská kancelář zřejmě nepřijde o část peněz na platy zaměstnanců a na zahraniční i tuzemské cesty, jak chtějí poslanci z opozičního klubu TOP 09 a Starostů. Sněmovní rozpočtový výbor dnes tyto požadavky při projednávání návrhu státního rozpočtu pro příští rok nepodpořil. Členové výboru naopak doporučili přidat peníze například na regionální školství nebo na obnovu památek.

Snímky z letošního ročníku Czech Press Photo vystavují na Staroměstské radnici

Praha /FOTOGALERIE/ - Soutěž Czech Press Photo zná své vítěze. Prestižní titul Fotografie Prahy získal Michal Šula za snímek zachycující protesty proti návštěvě čínského prezidenta v české metropoli. Snímek zachycuje potyčku příznivců čínského prezidenta a zastánců lidských práv. Nejlepší fotografové z Čech a Slovenska nyní vystavují své snímky na Staroměstské radnici, a to až do 31. ledna. Výstava poté poputuje po republice i v zahraničí. V prestižní fotografické soutěži rozhoduje odborná porota. V letošním ročníku se bojovalo nejen v kategoriích fotografie, ale i video.

OBRAZEM: Vánoční strom dorazil na Staroměstské náměstí

Praha /FOTOGALERIE/ - Na Staroměstské náměstí dorazil vánoční strom. Jeho doprava z městyse Pecka na trase dlouhé asi 120 kilometrů byla bezproblémová, stejně jako vztyčení a ukotvení stromu na náměstí. Smrk bude hlavní dominantou tradičních vánočních trhů, poprvé se rozsvítí tuto sobotu v 17:30.

KRÁTCE: Kaple na Malé Straně zkrásní

Praha - Příští rok by měla být hotová oprava kaple svaté Terezie ve Vojanových sadech na Malé Straně. Vyplývá to ze seznamu investičních záměrů Prahy 1. Pokud vše půjde podle plánu, vyjde rekonstrukce na 3,3 milionu korun.

Novým radním Prahy 1 byl zvolen Filip Kračman z TOP 09

Praha - Novým radním Prahy 1 pro kulturu, sport a zahraniční vztahy zastupitelé v úterý zvolili Filipa Kračmana (TOP 09). Nahradil spolustraníka Jana Krejčího. V úterý o tom informovala mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Koalici vedoucí Prahu 1 tvoří TOP 09, ODS a ČSSD, má většinu jednoho hlasu.

Na Vánočních trzích zavoní jehličí i perník

Praha /FOTOGALERIE/ - Vánoce v metropoli se letos ponesou v duchu lidových tradic, strom na Staroměstském náměstí pak bude ozdoben malovaným perníkem. Tradiční trhy v centru Prahy se otevřou veřejnosti už v sobotu.

Koncert chce přispět na stavbu varhan pro svatého Víta

Praha - Získat peníze na stavbu nových varhan v pražské katedrále svatého Víta je cílem koncertu, který se bude konat 3. prosince v Rudolfinu. Na benefiční akci zahraje Český národní symfonický orchestr (ČNSO) pod vedením dirigenta Libora Peška, informovali pořadatelé v tiskové zprávě. Záštitu nad koncertem převzal kardinál Dominik Duka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies