VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlatý řetěz, chránící kostel, zmizel neznámo kam

Praha - /TAJEMNÉ TOULKY PRAHOU/ Kostel Matky Boží najdeme na konci malostranské Lázeňské ulice proti Maltézskému náměstí.

10.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Martin Divíšek

Nepříliš známý kostel Matky Boží pod řetězem s masívními, téměř pevnostními věžemi a zajímavým předdvořím je v Praze jedním z nejmalebnějších. Je také zajímavé, že od založení první české komendy maltézských rytířů, jinak též johanitů, v roce 1169 s výjimkou padesátých let minulého století stále slouží tomuto řádu.

Řád, který si předsevzal ošetřování nemocných a uvádění nevěřících na správnou cestu, se do Čech dostal v roce 1159 a král Vladislav I. mu v pražském podhradí věnoval místo pro vybudování chrámu a kláštera. Tak se také stalo a novému kostelu se začalo říkat ,,Konec mostu“.
To bylo v dobách, kdy pražské podhradí nebylo na levém břehu ohrazeno a maltézští rytíři své území obehnali pevnou zdí a snad i příkopem. Kostelu se pak říkalo Panny Marie pod řetězem.

Pověst vypravuje, že klášterní brána byla na noc uzavírána silným, bohatě pozlaceným a tím i velice nápadným řetězem, který tu zůstal, i když se klášter i chrám později dostaly za zvětšený obvod městského ohrazení a jejich opevnění se zdálo být zbytečné.

Záhadná ztráta

Počátkem husitských válek byla Malá Strana citelně poničena a tehdy se prý záhadně ztratil onen zlatý řetěz od klášterní brány, ale jméno kostelu zůstalo.

Jiný výklad tohoto starodávného pojmenování kostela tvrdí, že se chrámu říkalo ,,Od řetězu“, který byl blízko napjat přes Vltavu a sloužil k zadržování lodí a vorů v místech, kde bylo nutné zaplatit clo.

U Zlaté husy se držela stráž

V Lázeňské ulici číslo 9 je Sterneggovský palác či dům U Zlaté husy. Dříve na jeho místě stávala ochranná věž maltézského kláštera a v ní mniši drželi stráž. Dnes v těch místech straší duch nešťastného mnicha, který z nešťastné lásky spáchal sebevraždu.

Na Maltézském náměstí je Nostický palác, který býval sídlem nejvyššího purkrabího F. A. Nostice a v něm prý řádí další neobvyklé strašidlo, muž s velkým kladivem. Vyprávělo se, že to je duch kováře, který před výstavbou paláce zde měl kovárnu.

Na tomto místě měly domky čtyři rodiny, a když se začalo uvažovat o stavbě paláce, tři rodiny své domky prodaly a odstěhovaly se do jiných končin. Jen kovář se zpěčoval kovárnu prodat a bránil se uvolnit místo pro stavbu velkého domu. Protože nechtěl ustoupit, byl násilně vystěhován.

Zakrátko pak náhle zemřel. Jakmile byl nový palác vystavěn, začal se v něm zjevovat kovářův duch. Prý prochází palácovými chodbami a domáhá se pošlapaných práv.

Poštovní šotci měnili adresy

V domě č. 8 bývala Stará pošta, ale nedobře se jí tu vedlo. V domě se prý usídlili nezbední šotci, kteří na dopisech měnili adresy, přehazovali obsahy zásilek a páchali jiné ničemnosti. Zabránit jejich řádění bylo prý zcela nemožné a dům šotci opustili až v roce 1723, kdy tamní pošta byla zrušena.

V domě číslo popisné jedenáct, kde je vyhlášena malostranská vinárna U Malířů, také mají podivného tvora. Dnešní pojmenování dům získal po svém majiteli, malíři Janu Šicovi a před tím se nazýval U Bílého kohouta. Podle pověsti prý proto, že zde měli šotka, který po celý den probíhal po dvorku v převleku bílého kohouta. Až v noci na sebe vždy vzal svou pravou podobu a pilně pracoval pro své chlebodárce a pomáhal zvětšovat jejich jmění. Domu č. 14 se říkalo U Sedmi čertů. Dnes se tu říká U Bílého koníčka a podle svědectví v jeho komnatách sídlili upíři. Majitelka domu Luisa Němcová prý byla vyhlášenou podivínkou a mnoho lidí bylo přesvědčeno o jejím spojení s tajemnými silami.

JAROSLAV WIMMER

10.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení