VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za poklady a poznáním židovské kultury

PRAHA - Pod honosnou fasádou muzejní budovy na pražském Starém Městě se skrývají největší poklady židovské kultury u nás. Pražské Židovské muzeum působí již třináct let jako nestátní samostatná instituce.

1.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Ivan Babej

„Židovské muzeum v Praze dosáhlo svého věhlasu především dopuštěním krutého osudu, protože ve své určující podobě vzešlo z tragédie židovského národa za 2. světové války. Nacisty kontrolovaný svoz předmětů z likvidovaných českých a moravských židovských obcí do Židovského muzea se tehdy stal předstupněm ke shromažďování lidí. Nejprve dostaly čísla věci a poté ti, co je užívali. Věci však – na rozdíl od lidí – válečné běsnění přečkaly.“ podotýká ředitel Leo Pavlát.

Mimořádný zájem

Se svými 500 až 600 000 návštěvníky ročně představuje nejnavštěvovanější muzeum v celé České republice.

„Za první pololetí tohoto roku zhlédlo expozice Židovského muzea 310 136 návštěvníků,“ sdělil Pražskému deníku Marek Selnekovič, vedoucí rezervačního centra.

„Jeden z hlavních cílů je informovat nejširší veřejnost o židovských dějinách, kultuře, tradicích a zvycích zejména v Čechách a na Moravě,“ uvedla Noemi Holeková z oddělení pro styk s veřejností.

U zrodu pražského Židovského muzea stáli v roce 1906 historik Salomon Hugo Lieben a August Stein, představitel česko–židovského hnutí a pozdější předseda Pražské židovské obce.

Pohnutá historie

Původním záměrem bylo zachovat cenné umělecké předměty z pražských synagog, které byly v rámci přestavby Židovského města počátkem 20. století zbořeny. Po okupaci Čech a Moravy 15. března 1939 bylo muzeum pro veřejnost uzavřeno.

V roce 1942 nacisté zřídili Ústřední židovské muzeum, kam byly soustředěny umělecké předměty ze zrušených židovských obcí a synagog Čech a Moravy. Jeho založení navrhl Karel Stein, který se spolu s dalšími snažil zachránit památky ohrožené konfiskací židovského majetku.

Nacisté po dlouhých jednáních projekt ústředního muzea schválili, i když byli vedeni jinými záměry než jeho tvůrci. Po 2. světové válce Židovské muzeum přešlo pod správu Rady židovských náboženských obcí v ČSR. V roce 1950 bylo muzeum pod nátlakem převedeno do vlastnictví státu, v němž od roku 1948 vládla komunistická diktatura.

Pád komunistického režimu v roce 1989 navodil podmínky, které vedly ke změně postavení muzea. Budovy byly v říjnu 1994 vráceny Židovské obci v Praze a sbírky Federaci židovských obcí České republiky. Současně vzniklo Židovské muzeum v Praze jako nestátní instituce.

Ojedinělost sbírky

Židovské muzeum v Praze má jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě, která obsahuje na 40 000 sbírkových předmětů a 100 000 knih.

Sbírka je ojedinělá nejen množstvím předmětů, ale především tím, že pocházejí z jednoho uceleného území, a to Čech a Moravy. Předměty shromážděné v muzeu byly umlčeny podvakrát. Poprvé, když je nacisté odňali těm, jimž patřily. Podruhé, když je komunistická moc nedovolila vystavit v židovském duchovním a dějinném kontextu. Ve svém souhrnu tak sbírka podává celistvý obraz o životě a historii Židů.

Každý měsíc v roce vystavuje Židovské muzeum takzvaný předmět měsíce. Zářijovým předmětem se stala „Mušle s blahopřáním k Roš ha-šana“. Jedná se o novoroční blahopřání, vyrobené z ulity mořského plže. Text je namalován odolným lakem nebo je vyleptán slabou kyselinou.

Židovské muzeum v Praze
U Staré školy 1 a 3, Praha 1
Tel.: 221 711 511. Fax: 221711584
e-mail: office@jewishmuseum .cz,
http:// jewishmuseum .cz
Otevírací doba
Otevřeno denně mimo židovských
svátků, duben–říjen 9-19h, listopad – březen 9-16.30h
Vstupné
dospělí 300 Kč
děti 6-15 let a studenti 200 Kč
děti do 6 let zdarma
S touto vstupenkou též můžete navštívit Galerii Roberta Guttmanna.
Vstupné do všech židovských památek pražského Židovského Města
dospělí 480 Kč
děti 6-15 let a studenti 320 Kč
děti do 6 let zdarma

1.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení