VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zázračný lékař vlastnil létající plášť

Praha - /TAJEMNÉ TOULKY PRAHOU/ Ač neměl odborného vzdělání, dokázal vyléčit každou nemoc. Pražané ho proto podezřívali ze spolčení s ďáblem.

15.8.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv Deníku

Ještě před sto lety bylo v Praze možno slýchat rčení „Komu nepomůže Kytl, tomu nepomůže nikdo“. Věhlas doktora Kytla v celých Čechách byl obrovský, a proto není divu, že tento legendární muž byl ještě za života obestřen nejrůznějšími pověstmi.

Zázračný lékař Johann Kittel (1704–1783) žil v Šumperku v Jizerských horách, ale za svými pacienty putoval do nejrůznějších míst a v Praze dokonce měl jakési odloučené pracoviště.

Kittel neměl doktorát lékařských věd, ale pocházel ze staré lékařské rodiny a při léčení zřejmě zvolil šťastné způsoby, že lidé věřili, že je ve spojení
s čertem. Z toho vykrystalizovalo, že o něm byly psány historky faustovského typu. Kittel byl velice zbožný a přátelský člověk, lidumil a štědrý mecenáš. V Rumburku vybudoval kostel a zbytek života strávil jako slepec u syna Filipa Jakuba, prvního faráře
v tomto městě.

Ordinaci měl na Jánském náměstí

Kytl (lidově) byl velice často zván k zámožným Pražanům, a proto si zařídil ordinaci na dnes již zmizelém Jánském náměstí, které se rozkládalo v místech, kde dnes Čechův most ústí do Pařížské ulice. Sem podle pověsti připlavalo tělo Jana Nepomuckého svrženého z Karlova mostu do Vltavy. Zdejší zástavba nevynikla úhledností ani čistotou a dnes na jejím místě stojí budova právnické fakulty.

Nejznámější budovou tu býval dům U Lišků pojmenovaný po známém pekaři Liškovi, kterému dům patřil. Později zde byla hospoda a v ní si Kytl zřídil ordinaci. Chudé lidi léčil zadarmo a tak, když zavítal do Prahy, bylo tu narváno a před hospodou U Lišků, kterou bodří Pražané po svém přejmenovali na hospodu U Chytrého zvířete, se tísnily davy nemocných.

Jednou byl Kytl zavolán do jistého pražského paláce k vysoce postavenému pánovi, který vážně churavěl a lékaři si nevěděli rady. Kytl přišel, ale sloužící ho taktně upozornil, že před jeho pána nemůže předstoupit v tak ošuntělém kabátě, a půjčil mu nový frak. Kytl velmože důkladně vyšetřil a pak si beze slova sedl do křesla a zarytě mlčel. „Proč, doktore, nic neříkáte a jen si prohlížíte svůj frak? A tak čekám, jak se frak vysloví k vašemu onemocnění, když tu je důležitější než já sám,“ vysvětlil Kytl. Jakmile boháč slyšel toto vysvětlení, okamžitě přikázal, aby doktoru Kytlovi přinesli jeho starý kabát. Teprve potom Kytl pánovi vysvětlil, jak se má v nemoci zachovat, předepsal mu potřebné léky a pacient se skutečně brzy uzdravil.

Pro Kytlovy léčitelské úspěchy ho mnozí podezírali ze spolku s ďáblem. Pravda je, že po svých předcích zdědil velikou černou knihu, ve které doma pilně četl. Protože nemocné léčil v mnoha místech, přisuzovali mu, že jeho pětilímcový modrý plášť s červenou podšívkou je divotvorný a Kytl s jeho pomocí může létat.

Hlavně nemluvit

Když Kytl jednou v Praze obešel všechny své nemocné, chystal se na cestu domů. Náhodou prý potkal umberského obchodníka a mezi řečí se ho zeptal, chce-li být v mžiku doma. Muž to považoval za vtip a vesele souhlasil. Kytl ho zavedl do odlehlé uličky a poručil, aby se pevně přidržel jeho podivného pláště. Současně mu nařídil, že po dobu letu nesmí promluvit slovíčka. Pak se spolu rychle vznesli do výše, pod nimi v celé kráse matička Praha. „Bože, to je nádhera!“ hlesl obchodník, ale to už se řítil k zemi. Když se probral k vědomí, zjistil, že živ a zdráv leží v půli cesty
z Prahy do Rumburku.

Nadešel čas, Kytl zemřel a také z hospody U Lišků se stala dupárna s nedobrou pověstí, kde rvačky mezi vojáky a plavci byly na denním pořádku. Ale tak už to na tom světě chodí.

JAROSLAV WIMMER

15.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení