VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žáci se pochlubili krátkými animovanými filmy o předsudcích

Praha - Žižkovské kino Aero ve čtvrtek praskalo ve švech. A to neobvykle už před polednem. Mezi diváky převažovali žáci druhého stupně šesti pražských základních škol, kteří se zaujetím sledovali na plátně své vlastní výtvory: krátké animované filmy na téma předsudky.

17.6.2017
SDÍLEJ:

Žáci základních škol představili své filmy.Foto: Spolek Metaculture

Snímků s obvyklou délkou kolem půldruhé minuty vzniklo celkem pětadvacet. Jejich autoři, většinou tři až čtyři školáci pod vedením zkušeného lektora, prokázali velkou kreativitu a fantazii. Některé filmy se dotýkají typických předsudků, které většinová společnost chová vůči cizincům.

V některých filmech se tvůrci zaměřili na méně diskutované stereotypy

Třeba příběh o zelené berušce, kterou nejprve ostatní červené berušky zavrhují. Poté, co ale ostatním zachrání kůži před hladovým pavoukem, je zelená beruška oslavována jako šampion. V některých filmech se mladí tvůrci zaměřili na méně diskutované stereotypy.

Třeba dílo o jednorožcích si bere na paškál dědu, který mladou generaci vůbec nechápe ani chápat nechce a ve všem ji odsuzuje. Ve filmu „Supergirl" chtěly děti ukázat, že někteří, na první pohled skvělí lidé, mohou mít postranní zlé úmysly, ve zjevné narážce na fenomén tzv. šmejdů. Další snímky upozorňují velmi hravým způsobem na to, jak často odsuzujeme druhé jen kvůli vzhledu. Ve filmu Blízký východ, daleký západ školáci uchopili velmi rafinovaně a symbolicky téma migrace.

Školáci debatovali s lektory 

Čtvrteční projekcí v Aeru se završil první cyklus vzdělávacího projektu, který vytvořil spolek Metaculture s finanční podporou Evropské unie. „Našim očekávaným cílem je, aby se děti zamyslely nad svými předsudky. Celé by to mělo vést k harmoničtějšímu prostředí mezi spolužáky, k posílení vzájemné tolerance a respektu mezi dětmi navzájem i mezi dětmi a rodiči i učiteli," uvedl za spolek Metaculture jeho předseda Daniel Dvořák.

Školáci v rámci projektu nejdřív debatovali s lektory ve třídě o xenofobii, rasismu, bezdomovectví a podobných tématech. Po teoretické přípravě následovaly intenzivní víkendové workshopy, na kterých se děti nejdřív naučily základy pixelace a animace, poté si samy vymyslely scénář svého díla a to pak ve skupinách vytvořily. K ruce při tom měly absolventy animovaného filmu z FAMU.

Minifest moderovala Ester Janečková

Bez nadsázky profesionální výsledky celého experimentu jsou dostupné na facebookovém profilu spolku Metaculture nebo na serveru YouTube. Čtvrteční minifestival v kině Aero moderovala Ester Janečková, která se o nabídce k zapojení do projektu zhruba před rokem dlouze nerozmýšlela: „Boji s předsudky se věnuji delší dobu. A je mi blízký způsob, jakým to Metaculture dělá prostřednictvím tvůrčí práce, která dospívající lidi očividně baví. Vzniklé filmy jsou vtipné, nápadité a mají jasné sdělení. To mi dává důvod k naději, že nastupující generace bude v něčem lepší než ta naše."

Autor: Redakce

17.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Na Dvořákově Praze Jiřího Bělohlávka nahradí Hrůša a Altrichter

Jiří Bělohlávek.

Bělohlávka v ČF zastoupí dirigenti Altrichter, Hrůša a Netopil

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Ostatky Horákové jsou 67 let po její popravě stále neznámo kde

Praha - Ani 67 let po justiční vraždě právničky Milady Horákové není zřejmé, jak komunistický režim naložil s jejími ostatky. 

Záchranáři nově sídlí v Radotíně. Na řadě jsou Ruzyně a Strašnice

Praha – Nové prostory v areálu hasičské stanice v Radotíně, kam přestěhovali svou výjezdovou základnu z průmyslového objektu v nedalekých Lahovicích stojícím na území ohroženém povodní, otevřeli v úterý pražští záchranáři.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies