VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z Týnského chrámu zmizely Škrétovy obrazy

Praha - /FOTOGALERIE/ VTýnském chrámu restaurátoři sejmuli malby barokního malíře Karla Škréty.

2.9.2010
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

V Týnském chrámu restaurátoři 1. září sejmuli oltářní plátno Nanebevzetí Panny Marie barokního malíře Karla Škréty. Obraz připraví pro výstavu Karel Škréta – doba a dílo, která začne 26. listopadu v Jízdárně Pražského hradu a ve Valdštejnské jízdárněFoto: Deník/Martin Divíšek

Restaurátoři v bílém oblečení a rukavičkách z hlavního oltáře Týnského chrámu na Staroměstském náměstí sundali velký obraz od barokního umělce Karla Škréty Nanebevzetí Panny Marie, oltářní nástavec a další menší Škrétovy obrazy. Převezou je do ateliéru, kde je upraví a připraví na rozsáhlou výstavu. Ta začne v listopadu v Jízdárně Pražského hradu a ve Valdštejnské jízdárně, představí více než 400 exponátů, převážně maleb Škréty a malířů jím ovlivněných.

Obraz Nanebevzetí Panny Marie o rozměrech 437 na 265 centimetrů byl prvním, který Škréta pro Týnský chrám namaloval. Obraz vznikl pravděpodobně v roce 1649. „Ten obraz je velmi dramatický, přispívají k tomu výrazy a postoje postav i barevná škála,“ řekl ČTK Vít Vlnas z Národní galerie (NG), který má přípravu výstavy na starosti.

Plátna byla restaurována před 40 lety

Restaurátoři nevěděli přesně, v jakém jsou obrazy stavu, dokud je nesundali. Ihned po sejmutí je z obou stran vyfotografovali a zdokumentovali. Položili je na zem na předem připravenou podložku malbou dolů. Pečlivě sundali dřevenou konstrukci, která plátno drží napnuté. Odstranili všechny hřebíčky, očistili okolí obrazů, přiložili na ně fólii a pak opatrně navinuli na válec. Navinuté plátno pak restaurátoři odmotají až v ateliéru, kde je připevní na pracovní rám a vezmou si je do péče. Naposledy je měli restaurátoři v rukou před 40 lety, řekl ČTK vedoucí restaurátorů NG Petr Kuthan.

„Horní nástavec je ve špatném stavu kvůli slunci, které prochází okny za hlavním oltářem,“ řekl ČTK Kuthan. Poškození je prý vidět na přelepu papíru – jedná se o takzvaný kloboukový hedvábný papír. „Je sluncem úplně spálený a drobí se, při návratu obrazu na místo musíme udělat opatření, které tomu zabrání,“ doplnil Kuthan. Po výstavě se obrazy na své místo vrátí. Do té doby se budou věřící a návštěvníci kostela dívat na fotografické reprodukce na plátně.

Za dva měsíce musí být obrazy připravené

Restaurátoři nyní mají zhruba dva měsíce na práci, v listopadu začne výstava. Na výstavě se kromě titulního plátna objeví také dvě malby z bočních oltářů – Zvěstování Panny Marie (1665) a Svaté rodiny (1664). Pětici obrazů na výstavě doplní dva nástavce (menší obrazy nad oltáři) nazvané Bůh otec a Nejsvětější trojice.

Škréta žil v 17. století, učebnice dosud uváděly rok narození 1610, nový výzkumný projekt ale naznačil, že se mohl narodit o něco dříve, možná v roce 1608. Škrétovská výstava a s ní spojený výzkum vynese podle Vlnase na světlo i další zajímavé objevy. Všechny budou popsány v obsáhlé publikaci, která se v souvislosti s výstavou chystá.

Výstava v Jízdárně Pražského hradu a ve Valdštejnské jízdárně se bude konat od 26. listopadu 2010 do 10. dubna 2011.

Autor: ČTK

2.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení