VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výtvarnou Osobností roku 2016 je Anna Hulačová

Praha - Cenu Osobnost roku za nejvýznamnější umělecký počin roku 2016 získala dvaatřicetiletá Anna Hulačová. V patnáctileté historii soutěže je zatím nejmladší laureátkou a po loňské Evě Koťátkové teprve druhou ženou, která ocenění získala. Odborná porota Hulačovou ocenila za její prezentaci ve finále Ceny Jindřicha Chalupeckého i za sérii menších výstav galeriích etc. a INI a ve venkovní galerii Proluka v pražských Vršovicích. Ve středu o udělení ceny informoval za její organizátory Jan Skřivánek.

25.1.2017
SDÍLEJ:

Prezentace Anny Hulačové ve finále Ceny Jindřicha ChalupeckéhoFoto: Web společnost Jindřicha Chalupeckého

Cílem ceny je připomenut nejzajímavější umělecké akce uplynulého roku, a proto je vedle jména laureáta zveřejňována i celá první desítka. V té se spolu s Hulačovou tentokrát umístili Kateřina Vincourová, Tomáš Svoboda, Kateřina Šedá, Anna Daučíková, Laďa Gažiová, Matyáš Chochola, Jan Nálevka, sestry Linda a Daniela Dostálkovy a Jan Merta.

Hulačová ve své tvorbě spojuje lidové a moderní umění 

„Anna Hulačová je jednou z nejvýraznějších umělkyň nastupující generace. Ve své tvorbě nápaditě propojuje lidové umění s modernistickou tradicí a originálním způsobem aktualizuje možnosti sochy jako média současného umění," uvedl zakladatel ceny, ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu Marcel Fišer.

Vyzdvižení její prezentace ve finále Ceny Jindřicha Chalupeckého podle něj není myšleno jako polemika s rozhodnutím mezinárodní poroty. Vítěz Chalupeckého ceny Matyáš Chochola se v ceně Osobnost roku umístil na sedmé příčce.

O vítězi rohoduje desetičlenná porota 

Hulačová je absolventkou pražské Akademie výtvarného umění, kde studovala v ateliérech Jaroslava Róny a Jiřího Příhody. Samostatně vystavuje od roku 2009. Za svou výstavu ve finále loňského ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého získala cenu diváků. V březnu letošního roku se Hulačová představí na výstavě v berlínské galerii Meyer Riegger na společné výstavě s již zesnulým Jánem Mančuškou.

Cenu Osobnost roku organizuje časopis Art+antiques a portál Artalk.cz ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Chebu. O vítězi rozhoduje desetičlenná porota složená z kurátorů a teoretiků umění různých generací, kteří vedle Prahy působí v Brně, Ostravě a Plzni.

Laureátem byl i Jan Merta 

„V posledních letech pozorujeme, že porotci si příliš nevšímají velkých přehledových výstav a spíše hledají akce, které jsou v nějakém smyslu inovativní," konstatuje šéfredaktor Art+antiques Josef Ledvina.

Laureáty za posledních pět let byli Eva Koťátková spolu s Jiřím Valochem (2015), Zbyněk Baladrán (2014), Dominik Lang (2013), Pavel Mrkus spolu s Krištofem Kinterou (2012) a Krištof Kintera (2011). Vedle Kintery je dvojnásobným laureátem ceny také Jan Merta, který byl zvolen osobností roku v letech 2005 a 2009.

Čtěte také: Chalupeckého cena má finalisty, některé z nich opakovaně

Autor: ČTK

25.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení