VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava v Národním muzeu ukáže různé formy života od země až po koruny stromů

Praha 27. července (ČTK) - Výstava Světlo a život, která bude pro veřejnost otevřena od 28. července v nové budově Národního muzea (NM), představí sluneční záření jako stavební kámen života na Zemi.

27.7.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Nová budova Národního muzea. Foto: Web Národní muzeum

Přírodovědná expozice rozdělená do čtyř volně navazujících celků provede zájemce až do konce roku 2018 od nejspodnějších vrstev země až po nejvyšší koruny tropických stromů. Kromě exponátů, modelů a interaktivních panelů si zájemci mohou vyzkoušet malování světlem nebo práci paleontologa při odkrývání kosterních nálezů.

Výstava propojuje čtyři prostředí

„Výstava propojuje čtyři odlišná prostředí. Jedná se o expozici na čtyřech stech metrech čtverečních, kde je vystaveno zhruba 250 zvířat od nejmenší blechy kočičí s rozměrem kolem jednoho až dvou milimetrů až po dvoumetrového bizona amerického, který má přes šest set kilogramů," řekl ředitel Přírodovědeckého muzea Ivo Macek.

S životem v nehostinné říši temna se návštěvníci seznámí v jeskyni, kde se vyvinuly organismy dokonale přizpůsobené životu ve věčné tmě. V takových podmínkách jsou schopny přežívat pouze druhy s pomalejší látkovou výměnou, schopné efektivně využívat veškerou zde dostupnou energii. Dalším zastavením je půda plná bizarních živočichů. Ve skle vysypaný půdní profil vytvářející v lidech pocit, že se ocitnuli pod zemí. Pohyb v zemi je energeticky velmi náročný a u zvířat se proto vyvinula celá řada účelných přizpůsobení, která je možné vidět například u krtonožky nebo červora.

Výstava pokračuje na rozlehlou step

Výstava pokračuje na rozlehlou a sluncem zalitou step s velkými býložravci a celou škálou rozmanitých druhů hmyzu. Na stepi se nachází mimo jiné vzácný exponát karakala, kterého ze svých cest přivezl Emil Holub a velké modely dvou neoblíbených parazitů - blechy a klíštěte. Příběh výstavy vrcholí v tropickém lese. kde žije velké množství druhů živočichů i rostlin a podmínky k životu se liší téměř na každém kroku. Prostředí dokresluje model tropického stromu, do jehož kmene je možné nahlédnout.

„Na jaře roku 2015 jsme v Nové budově otevřeli přírodovědeckou expozici Archa Noemova, kde se návštěvníci mohou setkávat s velkou částí zvířecích exponátů, dříve vystavenou v historické budově Národního muzea, která nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Nyní jsme se rozhodli návštěvníkům nabídnout ještě jiný, zajímavý pohled na rostlinnou a živočišnou říši, tentokrát v podobě výstavy, která je inspirovaná schopnostmi jednotlivých druhů přežít a přizpůsobit se určitým světelným podmínkám," podotkl generální ředitel NM Michal Lukeš.

Po celou dobu konání výstavy se budou konat doprovodné programy včetně komentovaných prohlídek, víkendových akcí a programů pro školní třídy. Více informací se nachází na www.nm.cz.

Autor: ČTK

27.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení