VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava na Kampě ukáže práce Tomase Rajlicha

Praha - Abstraktní malbu Tomase Rajlicha, malíře českého původu, který velkou část života strávil v Nizozemsku, ukazuje Muzeum Kampa. Na dosud nejrozsáhlejší Rajlichově výstavě v České republice jsou dosud neviděné práce a také soubor prací na papíře. Výstava má název Tomas Rajlich: zcela abstraktní retrospektiva a potrvá do 30. července.

5.5.2017
SDÍLEJ:

Dílo Tomase Rajlicha.Foto: Facebook Museum Kampa

Pětasedmdesátiletý Rajlich patří k podstatným osobnostem evropského konceptuálního umění konce 60. a 70. let, uvedl kurátor Martin Dostál. Upozornil však, že pro české prostředí má Rajlich dvojí nevýhodu.

Expozice připomíná téměř všechny aspekty jeho tvorby 

„Jednak je jeho tvorba výsostně estetická a intelektuální, což klade na diváka své nároky, a jednak rozhodující část svého tvůrčího života prožil v exilu, což pro české prostředí představuje stále problematický element," uvedl.

Zatímco Rajlichova poslední pražská výstava ve Veletržním paláci na přelomu let 2008 a 2009 přinesla 27 velkoformátových obrazů, expozice na Kampě připomíná téměř všechny aspekty umělcovy tvorby.

Byl jedním ze zakladatelů klubu konkretistů 

Rajlich se začal prosazovat na české scéně koncem 60 let. Spoluzaložením Klubu konkretistů v roce 1967 deklaroval svůj zájem o přísné geometrické struktury, ke kterým se dostal od svého studia sochařství na pražské akademii.

Klub konkretistů byl sdružením umělců, kteří opustili oblast obrázků a iluzí a vydali se do světa čistých forem. Okouzleni geometrií a industriální technikou se postavili vědomě do protikladu ke strukturální abstrakci předcházejících let. Rajlich byl s Jiřím Hilmarem, Radoslavem Kratinou a teoretikem Arsenem Pohribným jedním ze zakladatelů klubu.

Svou virtuální malbou vyvolává u diváka pocit neurčitých vibrací

Zatímco konkretisté zůstali u struktury, Rajlicha zajímala také textura a rukopisná stopa, která v jistých fázích začala strukturu překrývat. Rajlich je podle teoretiků je však obtížně zařaditelný. Pracuje s barevnou plochou a kontrastem jejích, často nepřesně ukončených obvodů se syrovou strukturou plátna po okrajích obrazu. Svou virtuální malbou vyvolává často u diváka pocit neurčitých vibrací. Podle Dostála výstava přesvědčivě ukáže Rajlichovo místo v kontextu nejradikálnějších uměleckých tendencí své doby.

#clanek|3227041#

Autor: ČTK

5.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení