VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Divadle v Řeznické se vydají do roku 1989. Ve hře Sametová noc

Praha - V prvním revolučním týdnu listopadu 1989 se odehrává příběh hry autorů Valerie Schulczové a Romana Olekšáka Sametová noc. Na Slovensku ji poprvé uvedli v květnu 2014. V české premiéře 28. února se na komorním jevišti pražského Divadla v Řeznické objeví Miroslav Etzler, Zuzana Slavíková, Veronika Khek Kubařová v alternaci s Annou Kulovanou a Jan Plouhar.

27.2.2017
SDÍLEJ:

V české premiéře hry Sametová noc se na komorním jevišti pražského Divadla v Řeznické objeví Miroslav Etzler.Foto: Facebook Divadlo v Řeznické

„Chtěli jsme napsat hru o lidech posedlých mocí, o tom, že jsme se stále nevyrovnali se socialistickou minulostí. Snažili jsme se za ní udělat tlustou čáru; výsledkem je absolutní marasmus ve společnosti. Ti lidé totiž zmutovali, jsou mezi námi dodnes a používají stejné bolševické praktiky a myšlení. Velmi se jim hodí, když se ve společnosti vyvolává vzpomínkový optimismus vůči době, v níž se cítili silní," řekla na pondělním setkání s novináři Schulczová, která je režisérkou inscenace. Proto chtěla upozornit na jejich aroganci v používání moci a manipulaci.

Čtěte také: Pražská Viola připravuje kabaret s Elsnerovou a Zahálkou

Hra byla transformována na české reálie 

Podle svých slov zůstala Schulczová jako občanka optimistkou. „Listopad 1989 bylo to nejlepší, co nás mohlo v novodobých dějinách potkat. Mít nostalgii nad obdobím diktatury a zločineckou minulostí režimu je úchylné," dodala.

Dramaturgyně Yvetta Srbová upozornila na stejné problémy obou zemí. Přesto byla hra transformována na české reálie, jejím dějištěm je Praha. I herci podle ní přispěli svým vkladem, ale do textu nezasahovali. "Nebylo to zapotřebí," vysvětlila Slavíková.

Doktor slaví narozeniny 

Příběh se odehrává v prvním týdnu sametové revoluce, kdy nikdo netuší, jak vše dopadne. Doktor, zasloužilý papaláš, slaví narozeniny, ale vlivem událostí na oslavu nikdo nepřijde. Dostaví se jen jeho milenka, mladá sestřička, naivní a plná ideálů.

Chce po něm, aby se rozvedl. Jenže on by tak ztratil svůj vliv a kontakty, jež má přes manželku, jejíž otec je vysokým funkcionářem strany. Další postavou je průměrný doktor a převlékač kabátů, ještě před týdnem aktivní straník, nyní člen revolučního výboru, který přijde svého nadřízeného požádat o odstoupení z funkce.

Přečtěte si: Ostravská divadla letos do Prahy přivezou sedm představení

Příběh je nazírán z pohledu tří generací 

„Žádná postava této hry není šablonovitá. Režisérka trvala na tom, abychom zachovali autenticitu doby," uvedl Etzler, podle kterého je dramatický příběh nazírán z pohledu téměř tří generací.
Schulczová absolvovala režii a dramaturgii na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě v roce 1999.

Od roku 2002 působí i v českých divadlech. S Olekšákem už napsala dvě hry - Leni pro Slovenské národní divadlo a Doktor Macbeth pro Městské divadlo Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislavě. Obě i režírovala.

Autor: ČTK

27.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení