VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V chrámu u sv. Salvátora opravují varhany

Praha 1 - Jedny z největších mechanických varhan v České republice bude mít od jara příštího roku pražský chrám Českobratrské církve evangelické U Salvátora. Nástroj barokního charakteru s téměř třemi tisíci píšťal zde v minulých dnech rozebrali němečtí restaurátoři.

7.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/David Taneček

Podle člena varhanní komise Pavla Urbana budou nové varhany vhodné zejména pro interpretaci barokní hudby a měly by sloužit hlavně ke koncertům. Rozpočet na rekonstrukci přesahuje deset milionů korun.

„Skříň varhan, součást památkově chráněného prostoru, a část píšťalového fondu bude ponechána a zrestaurována do původní podoby ze 60. let 19. století,“ uvedl Urban. Nástroj, který je v největším pražském českobratrském kostele, byl již dlouho ve špatném technickém stavu.

Nevyhovoval podle odborníků ani bohoslužbám, ani koncertním účelům. Počátkem roku začaly v kostele již přípravné práce k rekonstrukci a varhanní skříň je v současnosti odstrojena. Specializovaná firma z německého Budyšína zároveň pracuje na výrobě píšťal a dalších komponent.

Oprava vrátí dobový charakter

Restaurátoři předpokládají, že by již letošní Vánoce mohli začít s intonováním, doladěním barvy zvuku zrekonstruovaného nástroje.

„Chystaná podoba s mechanickou registrační trakturou a zásuvkovými vzdušnicemi přinese změnu – ovládání nástroje má být vrácen dobový charakter s jemným chodem kláves, protože vše bude integrováno přímo do skříně a varhaník bude sedět čelem k varhanám. Na kůru již tedy nebude stát samostatný hrací stůl,“ vysvětlil Urban.

Ukazuje se podle něj, že varhany svou dispozicí, orientovanou na osvědčené prvky středoevropského varhanářství, barokním laděním i svým předpokládaným zvukem budou nástrojem jedinečným, jaký v metropoli zatím chyběl.

Chrám v manýristickém slohu postavili před 400 lety díky sbírkám v zemích protihabsburského tábora pražští němečtí luteráni. Kostel byl později během let po požáru dostavován a částečně zbarokizován.

V roce 1778 do něj pražský varhanář Anton Reiss zhotovil nové varhany, které se však už v dalším desetiletí, po zrušení kláštera paulánů, stěhovaly do litoměřické katedrály, kde jsou ve změněné podobě dodnes.

Sakrální stavba v centru Prahy sloužila různým účelům, byla v ní i mincovna. Teprve roku 1863 bývalý kostel mohli koupit a zrekonstruovat čeští evangelíci, kteří se mohli opět scházet.

Autor: ČTK

7.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení