VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Umělci chystají happening za zrušenou galerii na letenské zdi

Praha 7 - Konání olympiády v Praze magistrát odpískal. Zeď, na které výtvarníci loni parodovali kampaň ke hrám, je ale pro ně stále zapovězená.

25.8.2009
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

JSME VŠICHNI V NÁRODNÍM TÝMU? Viktor Kožený.Foto: DENÍK/Ivan Babej

Když nezabrala petice, je třeba udělat happening. S tímto odhodláním nyní vyrukovali příznivci zrušené galerie Art wall.

Jeden z nejzajímavějších výstavních projektů posledních let využívající opěrné zdi Letenských sadů na nábřeží Kpt. Jaroše a Edvarda Beneše utnul pražský magistrát loni.

Důvod byl prostý. Umělci pro svou květnovou výstavu Kolektivní identita využili stejný motiv, jakým se prezentovala olympijská kampaň města, jen s jediným rozdílem: na plakáty použili tváře lidí spojovaných s kriminalitou a podsvětím. Ani po roce snažení se však výtvarníkům nepodařilo prostory získat zpět.

V pravé poledne pod kyvadlem

Příznivci galerie se proto rozhodli: na začátek září připraví akci, která by měla posloužit jako setkání zástupců galerie a magistrátu, aby umělci opět mohli působit.

„Svou účastí na happeningu budete mít možnost nejen podpořit Artwall, ale zároveň celou myšlenku umění ve veřejném prostoru. Příchozí navíc budou mít jedinečnou šanci projevit svou kreativitu a pohrát si s legem,“ píšou příznivcům zaniklé galerie organizátoři happeningu. Akce se bude konat dne 12. září v pravé poledne přímo pod Letenským kyvadlem.

Jak Deníku potvrdila jedna z organizátorek akce, umělci se snažili s hlavním městem několikrát dohodnout. „Vracíme se do doby před rokem 1989, kdy také nemohli lidé volně tvořit,“ doplňuje.

Stále nejsou v národním týmu

Galerie sloužila jako prostor pro prezentaci umělecké tvorby ve veřejném prostranství od roku 2005. Osudné se jí ale stalo umístění plakátů s nápisem „Všichni jsme v národním týmu“. Z nich se na veřejnost usmívali František Mrázek, Tomáš Pitr, Viktor Kožený, Libuše Barková nebo Radovan Krejčíř.

Autoři totiž parodovali propagaci olympiády, jejíž uspořádání v Praze vedení metropole tehdy prosazovalo.

„Vaše občanské sdružení zodpovídá za to, že vypůjčená věc bude řádně užívána. Za to však nelze považovat situaci, kdy jsou zde umístěna díla, která přímo zasahují do oprávněných zájmů města,“ napsal tehdy umělcům ředitel odboru životního prostředí Jan Winkler.

Kvůli zachování účelu místa vznikla dokonce petice, pod níž se podepsalo přes tisíc Pražanů.

Autor: Jan Piroch

25.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení