VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Zlatého stromu řádí skřítek Alfor

Staré Město – /TAJEMNÉ TOULKY PRAHOU/ Procházet se Karlovou ulicí v pozdních nočních hodinách není právě bezpečné, toulá se tu šílený bradýř.

3.10.2010
SDÍLEJ:

Karlova uliceFoto: Deník/Vít Šimánek

Staroměstská Karlova ulice nejen bývala jednou z hlavních pražských tepen, ale také byla svědkem významných událostí. Tudy po bělohorské bitvě prchal zimní král, tudy byly neseny sťaté hlavy českých pánů, sem se v roce 1648 sbíhali obhájci města, zde se tedy stavěly barikády atd. Velká ostuda se tu stala v roce 1577, když při pohřbu Maxmiliána II. se ve smutečním průvodu rozšířila fáma, že husité jsou připraveni pobít katolíky a že jezuité zabili císaře Rudolfa, který šel ve smutečním průvodu.

Písař prchal i s žezlem

Zmatek vznikl už na Malém rynku, když na základě těchto poplašných zpráv se nejvyšší zemský písař nesoucí žezlo dal na útěk. Vzniklá panika se rychle přenesla i na duchovenstvo, které šlo v čele průvodu a v té době bylo v Karlově ulici. Kněží i biskupové ze sebe strhávali komže i skvostné ozdoby, zahazovali berly a schovávali se do sklepů. Trvalo dlouho, než se vysvětlilo, že jde jen o nepodložené zvěsti a smuteční průvod se znovu zformoval.

Jednou z méně známých pražských budov je Colloredo-Mansfeldský palác na nároží Karlovy ulice a Smetanova nábřeží. Na jeho místě kdysi stávalo několik domů a palác dostal dnešní podobu až ve dvou stavebních etapách uskutečněných v 18. století.

Palác má zajímavou historii a podle staré pověsti za jistých podmínek nabízí unikátní zážitek. Má mnoho místností a komnat, ale do jedné prý může smrtelník vejít jen při úplňku, a to o půlnoci. Jedině tehdy prý se objevuje místnost, ve které jsou červené závěsy. Uprostřed je zrcadlo, ve kterém člověk může vidět sám sebe, jak bude vypadat a co bude dělat za rok a den. Mimo uvedenou dobu onu komnatu ještě nikdo nikdy neviděl.

Kočky a psy vyvádějí

V blízkém domě čp. 6, kterému se říká U Zlatého stromu se vyprávělo, že je radost v něm bydlet, protože do jeho základů zazdili zlatou větévku z rajského stromu. Zato ve vedlejším Muhldorském domě mají prý trápení. Zjevuje se tu totiž strašidlo s podivuhodným jménem Alfor. Vlastně se ani moc neobjevuje, spíše se projevuje hudebně, ale někteří lidé ho viděli, a tak se ví, že jde o skřítka. Jeho vášní je hra na housle, ale v tak vysokých tóninách, které lidské ucho nezachytí. Zato je velice dobře slyší kočky a psi a vyvádějí jako zmámení. Co to je za potěšení, jistě si dovedete představit.

V Karlově ulici také stojí dům nazývaný U Kamenné mořské panny. Symbol člověka a ryby nebo člověka a ptáka patří ve všech civilizacích k nejznámějším. Vypráví se, že na dvoře toho domu se kdysi objevila velká dřevěná káď s vodou a v ní byla dívka-ryba. Za její spatření se samozřejmě platilo, ale přesto zájem o tuto atrakci byl obrovský. Podivného tvora obdivoval i syn pana domácího, který se nakonec do dívky-ryby bláznivě zamiloval.

Z mořské panny se vyklubala žena

Také dívka k chlapci cítila náklonnost, a tak z toho brzy byla láska jako trám. Zvlášť když svého milého ujistila, že je ženou se vším všudy, a stříbrný šupinatý ocas je na jejím těle pouze navlečený a hned ho vybídla, aby se o tom přesvědčil. Nakonec se mladí lidé smluvili, že tajně utečou do ciziny, protože nebyla naděje, že by jim rodiče požehnali. Do Prahy se vrátili až po letech a od rodičů dostali dodatečné požehnání. Na památku této události nechal majitel domu na jeho průčelí zasadit plastiku kamenné mořské panny.

Procházet se Karlovou ulicí v pozdních nočních hodinách není právě bezpečné. Toulá se tu totiž šílený bradýř. Za panování císaře Rudolfa II. prý zanechal počestného řemesla bradýřského a veškeré své úsilí věnoval alchymii, s cílem vyrobit zlato. Do chemických pokusů investoval všechno své jmění a když zjistil, že je úplný žebrák, zešílel.

S břitvou v ruce chodí po ulici a hledá někoho, kdo se od něho dá oholit. Jen tak může být vysvobozen.

JAROSLAV WIMMER

3.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Požár haly na Praze 10.
29

Nad Vršovskou horou v Praze 10 hořela hala. Zasahovalo deset jednotek hasičů

DPP klesly za rok tržby o 157 milionů. Kvůli zlevnění ročního kupónu

Pražskému dopravnímu podniku (DPP) klesly tržby kvůli zlevněnému ročního kupónu. Mezi 1. červencem 2016 a letošním 30. červnem byl pokles tržeb z jízdného o 156, 8 milionů nižší než v roce 2014. Z celkových tržeb pražské integrované dopravy jde o pokles 3,86 procenta. Ve středu to řekli náměstek primátorky Petr Dolínek a generální ředitel DPP Martin Gillar. Praha zlevnila roční kupón v roce 2015 a to z 4750 korun na 3650 korun. Zlevněné kupóny platí od loňského července. 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

AKTUALIZOVÁNO

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Druhé přímé prezidentské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Termín dnes oznámil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Oznámením data byla zároveň zahájena volební kampaň. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení