VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tvrdohlavý Zdeněk Lhotský a jeho studio Pelechov

Staré Město - Tvůrce originálních skleněných objektů Zdeněk Lhotský představuje v Českém muzeu výtvarných umění práce nejen své, ale také svých uměleckých kolegů.

30.7.2008
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

LHOTSKÉHO HRA SVĚTEL: Vlevo nahoře Váza (1995)Foto: České muzeum výtvarných umění

Tvůrce originálních skleněných objektů Zdeněk Lhotský představuje v Českém muzeu výtvarných umění práce nejen své, ale také svých uměleckých kolegů. Pojícím článkem je studio Pelechov nad Železným Brodem. Železný Brod má mnohaletou sklářskou tradici, ale právě zde založil Zdeněk Lhotský v devadesátých letech vlastní sklářské studio, které se věnuje náročné disciplíně – tavenému sklu. Lhotský je žák profesora Libenského z Vysoké školy uměleckoprůmyslové a někdejší člen legendární skupiny Tvrdohlaví, jeho skleněné objekty a reliéfy mají dnes nezaměnitelný rukopis a vytvářejí originální design.

Se studiem Zdeňka Lhotského pak spolupracuje řada významných umělců, jejichž práce lze v pražské Husově ulici spatřit. Vedle prací Lhotského jsou zde zastoupeni umělci jako třeba Jaroslav Róna, Čestmír Suška, Oldřich Plíva, Michal Gabriel, Rebeca Huerta Viga, Jiří Plieštik, Stefan Milkov a studio Olgoj Chorchoj. Zejména práce autorské dvojice Stanislav Libenský – Jaroslava Brychtová jsou se studiem Pelechov spjaty od jeho počátku v roce 1994. Dále pak jsou tu objekty i drobné skleněné předměty A. Matějkové, P. Bremerse, L. Terena, A. Matouškové-Kopecké či B. Škorpilové.

Nová tradice

Zatímco Zdeněk Lhotský se koncentruje na tvarosloví reliéfů či užitných předmětů, jako jsou vázy či mísy, někteří zúčastnění umělci popouštějí uzdu své fantazii, jako například Jaroslav Róna se svou Číší Bolševníkem či Opicí nebo Michal Gabriel v objektu nazvaném Zelená voda. Ušlechtilými tvary exotické inspirace zaujme také například Rebeca Huerta Viga se svými ladnými a decentně barevnými objekty Chrám exilu či Nekonečné jaro.

Všichni jmenovaní umělci v posledních letech spolupracují se studiem Pelechov a lze říci, že Zdeněk Lhotský vlastně v Železném Brodě nejen obnovil dávné tradice, ale založil tradici zcela novou.

Sklo v prostoru, prostor ve skle

O Zdeňkovi Lhotském a jeho studiu píše historik umění Oldřich Palata, že „majitel studia taveného skla totiž není na svém pracovišti jen podnikatelem, manažerem či technologem, ale je také – a to především – výjimečným výtvarníkem“.

Jeho dílo pak charakterizuje takto: „Při určitém zjednodušení lze říci, že Zdeňka Lhotského zajímají pouze dvě základní teze: sklo v prostoru a prostor ve skle. Nejde o hru slov, ale o hluboké pochopení a výtvarné zhodnocení specifických možností taveného skla. Ať již v rámci zapojení díla do architektonického objektu, v rámci prezentace plastiky ve výstavním prostoru, nebo v rámci umístění designu do běžného interiéru. Ve všech případech se jedná především o aktivní komunikaci díla s prostředím a jeho prostřednictvím o komunikaci autora s uživatelem či divákem.“

A s určitým zjednodušením tyto věty platí o řadě dalších umělců zastoupených na výstavě a spjatých se studiem Pelechov.

ZDENĚK LHOTSKÝ & studio Pelechov

České muzeum výtvarných umění v Praze, Husova ulice 19, Praha 1.
Kurátor výstavy: Ivan Neumann
Otevřeno do 14. září 2008, denně mimo pondělí 10–18 hodin.
Vstupné 50, snížené 20 Kč.

Autor: Petr Kovařík

30.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení